Dnešek je zatím nejteplejším dnem letošního roku. Teplotní rekordy ale padly jen na šesti místech v Česku, na řadě stanic jsou totiž rekordy pro dnešní den hodně vysoko, a to zejména z let 2010 a 2002.
Nejtepleji bylo dnes v Brodě nad Dyjí, kde meteorologové naměřili 34,2 stupně Celsia, což je nový rekord. Rekordy padly také v Kuchařovicích, Dukovanech, Českých Budějovicích, Velkém Meziříčí a v Rýmařově. ČTK to sdělila Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu.
V Kuchařovicích se dnes nový teplotní rekord posunul na 33,4 stupně, v Dukovanech na 33,3 stupně, v Českých Budějovicích na rovných 33 stupňů, ve Velkém Meziříčí na 31,6 stupně a v Rýmařově na 28 stupňů. Šest stanic představuje necelá čtyři procenta z celkových 155 stanic, které měří teplotu alespoň 30 let.
Teploty v Česku dnes vystoupaly na 29 až 33 stupňů, na Karlovarsku bylo nepatrně chladněji. Přes 33 stupňů meteorologové naměřili na 18 stanicích, na řadě z nich to ale na rekord nestačilo. Šlo třeba o Dobřichovice (33,9 stupně), Dyjákovice, Průhonice nebo Husinec-Řež (shodně 33,7 stupně).
Dnes ovšem přes Česko přechází od západu studená fronta, která přinese ochlazení. V sobotu se ochladí o více než deset stupňů a maxima dosáhnou zhruba 18 stupňů Celsia. S přechodem fronty se dnes v Česku očekávají bouřky, které mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou kroupy a také silný vítr s nárazy kolem 70 kilometrů za hodinu. V noci na sobotu budou bouřky přecházet do trvalejších srážek, které mohou být v sobotu hlavně v Olomouckém a Moravskoslezském kraji i vydatné.
Česko už letos zažilo několik tropických dní. První byl 13. června, kdy teploty překonaly 30 stupňů Celsia na více než 80 stanicích. Nejtepleji bylo v Doksanech a v Přerově, a to 32,3 stupně. Dnešní teploty tuto hodnotu překonaly. Tropické dny byly i 27. a 28. června.
Související
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák