Letošní červen v pražském Klementinu patřil s průměrnou teplotou 22,4 stupně Celsia mezi dvě procenta nejteplejších od roku 1775. Tepleji bylo v posledních 247 letech jen předloni a v roce 1811. Stejný měsíční průměr jako letos klementinští meteorologové naměřili v červnu 2003, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.
Šestý kalendářní měsíc letošního roku byl v centru Prahy o 3,6 stupně teplejší, než je meteorology běžně používaný normál založený na údajích z let 1981 až 2010. Teplotní odchylka od průměru z let 1775 až 2014 byla ještě větší, plus 4,3 stupně Celsia.
Meteorologové tak hodnotí letošní červen jako mimořádně nadnormální. "Červen 2021 se umístil na třetím až čtvrtém místě z 247 dosavadních červnů od roku 1775, což znamená, že se vejde mezi dvě procenta nejteplejších červnů za toto období," uvedl Pavel Jůza z ČHMÚ.
Nejteplejším dnem letošního června byla v Klementinu neděle 20. června s průměrnou denní teplotou 29,3 stupně Celsia. O týden dříve se přitom denní průměr dostal jen na 15,6 stupně.
Dosud nejteplejší červen od roku 1775 v Klementinu zaznamenali v roce 2019, kdy se měsíční průměr dostal na 24,5 stupně Celsia. O dva stupně nižší byl v roce 1811 a ještě o 0,1 stupně chladněji bylo shodně v roce 2003 a letos.
Naopak nejchladnější byl poslední měsíc školního roku v roce 1923. Měsíční průměr se tehdy v centru metropole dostal jen na 13,2 stupně Celsia.
Nadprůměrně teplý červen letos zaznamenali meteorologové nejenom v Praze, ale i v celém Česku. Celorepublikový průměr 18,8 stupně Celsia se od normálu z let 1981 až 2010 odlišoval o plus tři stupně. Letošní červen tak byl třetí nejteplejší od roku 1961, kdy meteorologové začali měsíční průměry počítat.
Související
Víkendové počasí přinese potíže. Moravu a Slezsko zasáhne vydatný déšť
El Niño ovlivní i počasí v Evropě, předpokládají meteorologové
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi
před 59 minutami
Víkendové počasí přinese potíže. Moravu a Slezsko zasáhne vydatný déšť
před 1 hodinou
Zelenskyj miluje drogy, prohlašuje Ficův ministr. Z Kyjeva přišla obratem reakce
před 2 hodinami
Kuba se pod náporem americké blokády hroutí. Ředitel CIA přijel nabídnout řešení
před 3 hodinami
Trump pobouřil Američany. Finanční problémy obyčejných lidí ho nezajímají
před 4 hodinami
U dánských břehů našli mrtvou velrybu. Může jít o Timmyho
před 4 hodinami
Trump odletěl z Číny. Ostře sledovaná cesta žádný průlom nepřinesla
před 6 hodinami
El Niño ovlivní i počasí v Evropě, předpokládají meteorologové
včera
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
včera
Policie zadržela podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy. Plán prý nedokončil
včera
Zelenského dlouholetý spolupracovník Jermak míří do vazby
včera
Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla
včera
Tunelbus vyjede v létě. Praha představila novinku v hromadné dopravě
včera
Mladík chtěl ukrást batoh, teď mu hrozí 10 let za mřížemi. Napadl dvě ženy
včera
Krize na Kubě se prohlubuje. Ministr přiznal zásadní problém
včera
Předpověď počasí slibuje deštivý víkend v části Česka
včera
Nové video zachycuje útěk muže podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy
včera
Data mluví jasně: Ruská dominance na Ukrajině končí, Moskva přestává válku zvládat
včera
V Rusku se něco děje, upozorňují odborníci. Putin chce naléhavě obnovit kontakt s Washingtonem
včera
Inspekce našla v mletém mase v Albertu salmonelu
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve čtvrtek vydala varování pro české spotřebitele. Důvodem je nález nebezpečné bakterie salmonely v šarži mletého vepřového masa, které bylo zachyceno v prodejně obchodního řetězce Albert v Teplicích. Přestože produkt již není v běžném prodeji, inspektoři varují před jeho možnými zásobami v domácnostech.
Zdroj: Libor Novák