Silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím dnes zasáhnou Moravskoslezský kraj a Jesenicko v kraji Olomouckém. Hrozí rozvodnění hlavně menších vodních toků a zatopení sklepů či podjezdů.
Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Výstraha před bouřkami platí od dnešních 11:00 do 20:00 pro celý Moravskoslezský kraj a také pro okres Jeseník v Olomouckém kraji. Meteorologové očekávají, že naprší až 40 milimetrů srážek, tedy 40 litrů na metr čtvereční. Kromě přívalového deště a krup si musí dát lidé pozor také na blesky.
#zajimavost #pocasi „Tak tohle byla asi nejhezčí bouřka, co jsem letos viděl. Přišla od Rakovníka, vydala ze sebe to nejlepší včetně hromady blesků a nad hlavou se mi okamžitě rozsypala“, píše Radek Šíma, který bouřku zdokumentoval. pic.twitter.com/29Vn9ScPBD
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) August 18, 2020
Už v pátek silné bouřky zasáhly část země. Zkomplikovaly dopravu, hlavně na železnici, a zaměstnaly hasiče, kteří museli odstraňovat popadané stromy a čerpat vodu ze zatopených míst. Na Trutnovsku museli také evakuovat dětský tábor. Další bouřky se objevily i v sobotu a pondělí.
Pondělní prudký déšť v Plzeňském kraji zaměstnal hasiče
Od 16:30 do 23:00 vyjížděli k řešení následků dešťů v 59 případech, z toho sedmkrát odstraňovali popadané stromy, ve zbývajících případech odčerpávali vodu ze sklepů, domů, lagun nebo odstraňovali nánosy bahna z komunikací. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. V Plzni se po prudkém dešti utvořily večer laguny na silnicích zejména ve čtvrti Bory, voda místy nadzvedla poklopy kanalizací a některé silnice musely být uzavřené. Ve vodě uvízla auta.
"Nejvíce výjezdů bylo na území města Plzně, na Klatovsku, Plzni - severu a Plzni - jihu," shrnul Poncar. Například v Borovech na Klatovsku musela policie večer kvůli půl metru vody na vozovce zastavit provoz na silnici první třídy I/27. Hasiči v obci mimo jiné čerpali vodu i z místní kaple.
V Plzni se kvůli vodě na čas zastavil provoz v okolí okružní křižovatky u Makra, v ulicích Regensburská, Chebská, Folmavská a K Doudlevcům. V městské části Radčice se sesunul svah u domu.
Podle webu Českého hydrometeorologického ústavu postihly pondělí odpolední deště nejvíce Šumavu na Klatovsku. Na Hojsově stráži napršelo odpoledne celkem 40,6 milimetru vody, v Prášilech 36,6, v Čachrově 33,9 milimetru, v Kašperských Horách 17,8 milimetru. Ve Staňkově na Domažlicku napršelo 18,8 milimetru a v Plzni - Mikulce 13,3 milimetru srážek.
Související
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
Počasí , Bouřky , Moravskoslezský kraj , Plzeňský kraj
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
před 3 hodinami
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
před 5 hodinami
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
před 6 hodinami
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
před 7 hodinami
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
před 7 hodinami
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
před 8 hodinami
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
před 9 hodinami
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
před 10 hodinami
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
před 10 hodinami
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
před 11 hodinami
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
před 12 hodinami
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
před 13 hodinami
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
před 14 hodinami
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
před 14 hodinami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 16 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS).
Zdroj: Jan Hrabě