Silný vítr, který dnes na Sněžce dosahoval až síly orkánu, zastavil lanovky v Krkonoších. Mimo provoz se ocitly oba úseky kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku, kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu a čtyřsedačková lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Hasiči v hradeckém kraji měli kvůli větru do 14:00 zhruba 40 výjezdů.
Energetici dnes odpoledne v Královéhradeckém kraji evidovali čtyři poruchy na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny bylo přibližně 7000 odběrných míst. "Naši technici jsou v terénu a i přes špatné počasí, komplikovaný terén a déšť na opravách stále pracují. Pomáhají nám i pracovníci externích firem," uvedla mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.
Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenala do šesté hodiny ranní nejvyšší náraz větru na území Česka právě Sněžka, kde foukalo rychlostí 157 kilometrů za hodinu. Polská horská služba ráno oznámila rychlost větru na Sněžce 144 kilometrů v hodině. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině. Orkán na Sněžce není nijak výjimečný. Letos v březnu při orkánu Eberhard na Sněžce foukalo rychlostí 206,6 kilometru v hodině.
V nižších polohách Královéhradeckého kraje byl vítr výrazně slabší než na hřebenech Krkonoš. Například v Hradci Králové kolem 13:00 vál v nárazech rychlostí téměř 80 kilometrů v hodině. K večeru by měl vítr slábnout, uvedl Dušan Čičman z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.
Hasiči v kraji dosud zasahovali především u stromů a větví popadaných na silnice. "V Jaroměři a v Týništi nad Orlicí jsme zasahovali u stromů spadlých na koleje," řekl ČTK mluvčí hasičů Ondřej Sezima.
Hasiči v Pardubickém kraji měli dnes od 6:00 do 15:00 celkem 91 výjezdů, při nichž odklízeli následky silného větru. Většinou odstraňovali stromy a větve spadlé na silnice nebo do elektrického vedení, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Jeden kmen se zřítil na kabinu kamionu jedoucího po silnici I/34 mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou a zranil řidiče, uvedla mluvčí chrudimské policie Eva Maturová. Silnice je uzavřená.
"Řidič zůstal ve voze zaklíněný, převezli ho do Chrudimské nemocnice. Silnice je uzavřená a neprůjezdná, jakmile se odklidí strom a nákladní auto, provoz bude obnoven," uvedla Maturová po 11:00.
Podle operačního důstojníka hasičů nové výjezdy stále přibývají. Spadlý kmen přerušil před 7:00 provoz na trati z Pardubic do Chrudimi. "Ve Starých Jesenčanech spadl strom na koleje. Jela tam jednotka SŽDC Nymburk," uvedla Horáková. Některé osobní vlaky musely České dráhy zrušit, v úseku Chrudim - Pardubice-Rosice nad Labem a zpět byla zavedena náhradní autobusová doprava. Provoz na trati byl obnoven v 10:10. První spoj po ní projel z Chrudimi do Pardubic.
Vítr strhl také velkou část plechové střechy na sportovní hale v Poličce na Svitavsku, hasiči ji museli zajistit proti pádu. Utržený plech byl rovněž na střeše objektu v Chrudimi, plechovou krytinu hasiči odklízeli i u obchodního centra v Moravské Třebové.
Větrná bouře Mortimer láme stromy a trhá střechy. Hasiči od 6 hodiny ranní do 14.30 hodin evidují 74 událostí v souvislosti se silným větrem. U Hlinska jsme vyprošťovali řidiče z kabiny kamionu, na který spadl strom. Aktuálně zajišťujeme utrženou střechu sport. haly v Poličce. pic.twitter.com/7YFXXGhuwQ
— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) September 30, 2019
Silný vítr dnes shodil strom na šumavské pozorovací centrum pro rysa. Oba rysi, kteří v areálu u Kvildy na Prachaticku žijí, jsou v pořádku. Šumavský národní park, provozovatel centra, během dopoledne provizorně opravil vzniklé škody, aby do areálu opět mohli návštěvníci. ČTK to řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
"Od rána jsme zjišťovali, zda jsou obě šelmy v pořádku. Zatímco samec se nám ukázal hned, samice je více plachá, skrývala se a chvilku nám trvalo, než jsme ji objevili," uvedl Dvořák.
Centrum pro rysy je součástí pozorovacího místa pro jeleny. Jedná se o druhou událost, která park v krátké době v tomto areálu zaměstnala. Před týdnem do objektu vnikla smečka vlků, která usmrtila laň. Pozorování jelenů v tomto období není kvůli říji pro veřejnost otevřené.
Související
Česko se vzpamatovává z bouře Mortimer, dodávky proudu obnoveny
Mortimer zaměstnal hasiče, kvůli vichřici měli pětkrát více výjezdů
bouře Mortimer (podzim 2019) , Vichřice , Počasí , sněžka , Královéhradecký kraj , Pardubický kraj
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Norsko odmítá plán Kallasové, aby EU byla mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou
před 2 hodinami
NATO je připraveno bránit každý palec svého území, řekl Rutte po dopadu dronu v Rumunsku
před 2 hodinami
Evropská unie uvolňuje Maďarsku 16 miliard eur
před 3 hodinami
Jak funguje prodej amerických zbraní Tchaj-wanu a proč se Číně nelíbí?
před 4 hodinami
Spojené státy a Írán dosáhly předběžné dohody o otevření Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Rumunsko vysvětlilo, proč ruský dron nesestřelilo
před 7 hodinami
Pavel: Incident v Rumunsku je nepřípustný. Svět nesmí skončit jen u slovního odsouzení
před 8 hodinami
Trump poslal spojencům návrh mírové dohody s Íránem
před 9 hodinami
Ruský dron po nárazu vybuchl. Moskva překročila hranice, zní uvnitř EU
před 10 hodinami
Obytný dům v Rumunsku zasáhl ruský dron s výbušninami. Několik zraněných
před 11 hodinami
Počasí může být po víkendu bouřlivé, ukazuje předpověď
včera
Zemřela herečka a zpěvačka Věra Nerušilová
včera
MS v hokeji: Česko - Finsko 1:4. Národní tým se loučí ve čtvrtfinále, na favorita nestačil
včera
Viníci smrti herce Perryho potrestáni. Za mříže půjde i jeho osobní asistent
včera
Víkendové počasí bude cyklonálního charakteru. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Za Orbána by to bylo nemyslitelné. Maďarsko se připojí k EPPO
včera
Jsou vztahy USA a Íránu definitivně rozbité, nebo je ještě naděje na mír?
včera
Stát lidem nabídne bezúročné úvěry. Na rekonstrukci domu až dva miliony, na byt ani ne polovinu
včera
Diplomacie nedokáže Rusko zastavit, Ukrajina ho proto musí brzdit údery, řekl Zelenskyj
včera
Kallasová: Dynamika války se obrací ve prospěch Ukrajiny, Rusko se ocitá v defenzivě
Kaja Kallasová, šéfka evropské diplomacie, prohlásila, že se dynamika války obrací ve prospěch Ukrajiny a Rusko se ocitá v defenzivě z hlediska vojenského, ekonomického i diplomatického. Zároveň však na základě posledních útoků na Kyjev upozornila, že Moskva neprojevuje skutečný zájem o mír, což potvrdila i shoda unijních ministrů.
Zdroj: Libor Novák