Hasiči, kteří po celém Česku v pondělí odstraňovali škody napáchané silným větrem, měli pětkrát více výjezdů než v běžný den. Zatímco obvykle vyjíždějí 311krát denně, v pondělí jeli k 1598 událostem. Devět z deseti případů se týkalo následků větru. Kromě popadaných stromů často odstraňovali uvolněné střešní krytiny a plechy. Nejvíce práce měli hasiči ve středních Čechách.
Vítr vyvolaný tlakovou níží Mortimer vyvracel stromy téměř po celém Česku, bez dodávek proudu se ocitlo v nejhorší chvíli přes 40.000 domácností. Dodávky proudu se energetikům podařilo do dnešního rána obnovit.
Pětina práce připadla na hasiče ve středních Čechách, kteří v pondělí vyjížděli k 270 událostem. V Moravskoslezském kraji zaznamenali 141 výjezdů, na Vysočině 138 a v Plzeňském kraji 111.
Silný vítr stále zaměstnává naše jednotky. Evidujeme již téměř 70 událostí v celém kraji. Ve většině případů jde o popadané stromy na silnici. pic.twitter.com/x0lY00xAnH
— HZS JMK (@hzsjmk) September 30, 2019
Hasiči také zasahovali u zvýšeného množství dopravních nehod. Bylo jich 99, přitom dlouhodobý denní průměr je 58 nehod, uvedla Studená.
"Situace se uklidnila až v pozdních odpoledních hodinách a zcela klid byl večer, kdy i vypršela platnost výstrahy meteorologů," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.
Vítr se přehnal také Německem, Polskem a Slovenskem. Na svědomí má nejméně tři lidské životy včetně čtrnáctiletého chlapce na Slovensku.
Související
Česko se vzpamatovává z bouře Mortimer, dodávky proudu obnoveny
Mortimer se prohnal Polskem. Jeden mrtvý, sedm zraněných, bez elektřiny je 125 tisíc lidí
bouře Mortimer (podzim 2019) , Hasiči , Počasí , Vichřice , Česká republika
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
před 1 hodinou
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
před 1 hodinou
Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci
před 2 hodinami
Vražda ženy v Českých Budějovicích. Policie dopadla podezřelého
před 3 hodinami
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
včera
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
včera
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
včera
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
včera
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
včera
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
včera
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
včera
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
včera
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
včera
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
15. srpna 2026 21:59
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
15. srpna 2026 20:46
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
Vývoj v oblasti umělé inteligence dospěl do fáze, kdy se generální ředitelé významných technologických společností a další vysoce postavení manažeři začínají nechávat klonovat. Stále častěji si vytvářejí své digitální dvojníky, kteří mají za úkol zastupovat je na veřejnosti i v pracovním procesu. Výzkumníci a zakladatelé specializovaných firem testují interaktivní a AI poháněné holografické projekce, jež se prosazují v lékařských ordinacích, školních třídách i v maloobchodě.
Zdroj: Libor Novák