Vichřice dál trápí Česko: Popadané stromy, utržené střechy, domácnosti bez proudu

Kvůli silnému větru vyjížděli hasiči v Pardubickém kraji od nedělních 13:00 do dnešních 7:00 ke 131 zásahům. Museli hlavně odstraňovat stromy a větve popadané na silnice, na vedení vysokého napětí i na chaty. Na některých místech spadlo třeba i pět či šest stromů najednou, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Kvůli spadlým kmenům je stále uzavřena silnice II/337 v úseku Padrťský Mlýn - Bojanov na Chrudimsku. Podobně brání stromy provozu mezi Vortovou v témže okrese a Herálcem.

Hasiči také odklízeli dva telefonní sloupy spadlé na osobní automobil v Holetíně. V Dolním Újezdu a Chlumu - Hlinsku museli odstranit a provizorně upevnit utržené plechy nebo lepenku ze střech. Na Chrudimsku bylo zásahů nejvíce, celkem 75.

Evidujeme již 131 zásahů v souvislosti se silným větrem. https://t.co/2I6y9nszmh pic.twitter.com/ScreEGzva4

— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) December 28, 2020

Časně ráno rovněž likvidovali požár seníku v Kamenci u Holic na Pardubicku. Zásah komplikoval silný vítr, na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů, profesionální z Holic a dobrovolní z Holic, Ostřetína a Dolní Rovně.

Vítr také v Pardubickém kraji způsobil deset poruch na vedení vysokého napětí. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové bylo přes 3000 domácností bez energie. "Naši technici byli v terénu celou noc a jsou i nyní a poruchy odstraňují a situace se výrazně zlepšila. Poruchové čety pracují na obnovení dodávek elektřiny, předpokládáme obnovení dodávek ještě během dneška," uvedla Lapáčková Beránková.

Hasiče na Olomoucku stále zaměstnává silný vítr

Podle policie napáchal silný vítr nejvíce škod především v okolí Zlatých Hor, na Javornicku a Jesenicku. Největší komplikace působil v dopravě. "Kvůli popadaným stromům a velmi nebezpečné situaci museli policisté uzavřít hned několik komunikací, úplně odříznutý tak zůstal například Rejvíz a Ondřejovice nebo silnice z Uhelné na Nové Vilémovice. Popadané stromy doslova ochromily dopravu," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Během noci z neděle na pondělí jsme na Jesenicku vyjížděli kvůli větru ke 12 zásahům, celkově jich evidujeme od neděle v kraji téměř 50. Řešili jsme stromy na komunikacích, trati i drátech el. vedení. Výstraha platí i dnes. (LB) Více: https://t.co/bM5TBDBH6S pic.twitter.com/96vWQLh8Om

— Hasiči Olomouc ??‍?? (@hasici_olomouc) December 28, 2020

Na silnici kvůli popadaným stromům uvízly i dva linkové autobusy, v jednom případě zajistili náhradní dopravu hasiči. V úseku mezi Dolním Údolím a Zlatými Horami spadl v neděli vpodvečer na projíždějící octavii smrk. "Zraněnou spolujezdkyni převezli kvůli nebezpečné situaci na místě k sanitnímu vozu policisté," uvedla Vybíhalová.

Vítr působil škody i na budovách, odnášel plechy, páchal škody na zaparkovaných vozech i drátech elektrického vedení. "Aktuálně řešíme tři poruchy vysokého napětí v okolí Zlatých Hor, kde je bez proudu zhruba 500 odběratelů. V terénu máme všechny dostupné zaměstnance i techniku, abychom i přes stále nepříznivé povětrnostní podmínky obnovili dodávku elektřiny během odpoledne," řekl dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Hasiči například v noci v Šumperku sundávali billboard hrozící pádem. Brzy ráno odstraňovali stromy ležící přes železniční trať v Žulové, Tomíkovicích a Horní Lipové, uvedla jejich mluvčí Lucie Balážová. Zajišťovali také střechu na budově jídelny základní školy ve Zlatých Horách, ve Vápenné odstraňovali kusy střechy z komunikace i mostu.

Popadané stromy také na řadě míst zastavily dnes časně ráno železniční dopravu. Vlaky nejezdily mezi Horní Lipovou a Lipovou-Lázněmi, Horní Lipovou a Ostružnou a v úseku mezi Velkou Kraší a Žulovou, výluka je však již ve všech případech ukončena, uvedly České dráhy.

Hasiči i policisté s ohledem na platící výstrahu pro okres Jeseník a Šumperk apelují na lidi, aby nechodili do lesa a při jízdě automobilem snížili rychlost a byli obezřetnější.

Kvůli větru byly tisíce domácností na jihu Moravy bez elektřiny

Několik tisíc domácností na jižní Moravě se dnes muselo obejít bez elektrické energie. Z ranních 4200 jich kolem 11:00 zůstávalo ještě asi 1500. Výpadky způsobil silný vítr, který shazoval větve a stromy na elektrické vedení. Energetici pracují na opravách, informovala ČTK mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

Kolem 11:00 společnost E.ON evidovala v kraji 12 poruch. Nejvíc domácností bez proudu zůstávalo Tasovicích, Vysočanech a Štěchově na Blanensku, v Újezdě na Znojemsku, ve Velké nad Veličkou, Suchově a Nové Lhotě na Hodonínsku a také v některých obcích na Vyškovsku a Brněnsku.

Silný vítr zaměstnával také jihomoravské hasiče. Ráno vyjížděli do Želešic na Brněnsku k požáru spadlého stromu. V noci na řadě míst odstraňovali stromy a větve ze silnic, konkrétně zasahovali v Mašovicích a Žerůtkách na Znojemsku nebo v Louce a Kunčině Vsi na Blanensku.

Na distribučním území E.ON, které zahrnuje také další kraje, momentálně evidují 37 poruch na vedení vysokého napětí. "Vymezením poruch, následnou manipulací a opravami se nám podařilo snížit počet domácnosti bez dodávek elektrické energie na 5041 z původních 12.000," uvedla Herodesová.

Problémy na Vysočině

Na Vysočině jsou kvůli poruchám způsobeným větrem bez proudu ještě stovky domácností. Společnost E.ON evidovala dvě hodiny po poledni v kraji devět poruch na vedení vysokého napětí. Na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku kvůli tomu bylo bez elektřiny 600 domácností. ČTK to sdělila mluvčí firmy Božena Herodesová. Firma ČEZ měla po poledni na Havlíčkobrodsku dvě poruchy, výpadek se tam týkal desítek odběratelů. Kvůli spadaným stromům byly stále neprůjezdné některé silnice.

Podle krajské správy a údržby bylo v 08:30 na Vysočině neprůjezdných sedm úseků silnic, některé se už podařilo otevřít. Policie kolem poledne uvedla, že odklízení vyvrácených stromů pokračuje u obcí Stáj a Zhoř na Jihlavsku a mezi Humpolcem a Krasoňovem na Pelhřimovsku.

Výstraha meteorologů před silným větrem platí na Vysočině od nedělního odpoledne, prodloužená byla z dnešních 20:00 do půlnoci.

V neděli zaznamenala stanice Svratouch ve Žďárských vrších, která je několik kilometrů od hranic kraje, nárazový vítr s rychlostí až 117 kilometrů v hodině. V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku měl podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejsilnější náraz větru v neděli rychlost 95,4 kilometru v hodině. Dnes do 10:00 foukal ve Svratouchu vítr rychlostí až 107 kilometrů v hodině, v Přibyslavi až 98 kilometrů. ČTK to sdělil Miloslav Hradil z brněnského pracoviště ČHMÚ.

Hasiči na Vysočině zasahovali od nedělního poledne do dnešních 14:00 kvůli počasí přibližně u 270 událostí, od dopoledne se podle jejich mluvčí Petry Musilové situace postupně uklidňuje. Nejčastěji hasiči odklízeli stromy a větve ze silnic, na některých místech, například v Kynici u Světlé nad Sázavou, Krucemburku nebo Jihlavě, dnes také pomáhali se zajištěním uvolněné střešní krytiny.

U Stříteže na Třebíčsku byl nad ránem v autě mimo komunikaci zemřelý muž. Podle policie vozidlo nebylo havarované, úmrtí mohly podle jejího předpokladu způsobit zdravotní potíže řidiče.

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

Uvedli to dnes zástupci horské služby a lanové dráhy. Mimo provoz byl horní úsek i o víkendu. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. "Předpokládáme, že horní úsek nepojede kvůli silnému větru ještě asi dva dny. Lyžařské areály tak opět musely uzavřít. Netýká se to ale městských systémů a lanovek, které jsou v provozu v létě, takže my, pokud to počasí dovolí, jedeme," řekl dnes ČTK náčelník lanové dráhy Jiří Martinec.

Od neděle 27. prosince v Česku platí pátý nejpřísnější stupeň protiepidemického systému (PES). V Krkonoších přesto mohou turisté využívat nadále některé lanovky. Ve SkiResortu Černá hora - Pec je v provozu kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu a sedačková lanovka Zahrádky v Peci pod Sněžkou, a to pro pěší a až připadne sníh tak i pro běžkaře, uvedli dnes zástupci SkiResortu.

Podle meteorologů má být dnes v Krkonoších zataženo až oblačno, později odpoledne a večer na většině území sněžení. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus třemi stupni Celsia až nulou. Vítr může i dnes dosahovat v nárazech rychlosti až 90 km/h, na hřebenech až 110 km/h, k večeru má slábnout.

Podle sdělení polské horské služby dosahoval dnes ráno vítr na Sněžce v nárazech rychlosti až 108 km/h, teplota byla okolo minus sedmi stupňů Celsia.

Podle meteorologů Sněžka charakteristická svým jehlanovitým tvarem je z hlediska počasí extrém a nelze ji brát jako reprezentativní místo toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka ční do volné atmosféry a klima je tam navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Roční průměrná teplota na Sněžce je 0,2 stupně Celsia.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha, šest stupňů pod nulou, vítr v nárazech dosahoval rychlosti přes 70 km/h a v okolí leželo asi 20 centimetrů sněhu.

Související

Jaro, ilustrační fotografie.

Počasí o víkendu: Teploty opět míří do nadprůměru

Po jednom dni s typickým dubnovým počasím se od čtvrtka koná návrat k nadnormálním teplotám. Maxima o nadcházejícím víkendu opět překročí hranici 20 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Více souvisejících

Počasí Vichřice Pardubický kraj sněžka Krkonoše Olomoucký kraj Kraj Vysočina Jihomoravský kraj

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

před 14 hodinami

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy