Vichřice dál trápí Česko: Popadané stromy, utržené střechy, domácnosti bez proudu

Kvůli silnému větru vyjížděli hasiči v Pardubickém kraji od nedělních 13:00 do dnešních 7:00 ke 131 zásahům. Museli hlavně odstraňovat stromy a větve popadané na silnice, na vedení vysokého napětí i na chaty. Na některých místech spadlo třeba i pět či šest stromů najednou, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Kvůli spadlým kmenům je stále uzavřena silnice II/337 v úseku Padrťský Mlýn - Bojanov na Chrudimsku. Podobně brání stromy provozu mezi Vortovou v témže okrese a Herálcem.

Hasiči také odklízeli dva telefonní sloupy spadlé na osobní automobil v Holetíně. V Dolním Újezdu a Chlumu - Hlinsku museli odstranit a provizorně upevnit utržené plechy nebo lepenku ze střech. Na Chrudimsku bylo zásahů nejvíce, celkem 75.

Evidujeme již 131 zásahů v souvislosti se silným větrem. https://t.co/2I6y9nszmh pic.twitter.com/ScreEGzva4

— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) December 28, 2020

Časně ráno rovněž likvidovali požár seníku v Kamenci u Holic na Pardubicku. Zásah komplikoval silný vítr, na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů, profesionální z Holic a dobrovolní z Holic, Ostřetína a Dolní Rovně.

Vítr také v Pardubickém kraji způsobil deset poruch na vedení vysokého napětí. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové bylo přes 3000 domácností bez energie. "Naši technici byli v terénu celou noc a jsou i nyní a poruchy odstraňují a situace se výrazně zlepšila. Poruchové čety pracují na obnovení dodávek elektřiny, předpokládáme obnovení dodávek ještě během dneška," uvedla Lapáčková Beránková.

Hasiče na Olomoucku stále zaměstnává silný vítr

Podle policie napáchal silný vítr nejvíce škod především v okolí Zlatých Hor, na Javornicku a Jesenicku. Největší komplikace působil v dopravě. "Kvůli popadaným stromům a velmi nebezpečné situaci museli policisté uzavřít hned několik komunikací, úplně odříznutý tak zůstal například Rejvíz a Ondřejovice nebo silnice z Uhelné na Nové Vilémovice. Popadané stromy doslova ochromily dopravu," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Během noci z neděle na pondělí jsme na Jesenicku vyjížděli kvůli větru ke 12 zásahům, celkově jich evidujeme od neděle v kraji téměř 50. Řešili jsme stromy na komunikacích, trati i drátech el. vedení. Výstraha platí i dnes. (LB) Více: https://t.co/bM5TBDBH6S pic.twitter.com/96vWQLh8Om

— Hasiči Olomouc ??‍?? (@hasici_olomouc) December 28, 2020

Na silnici kvůli popadaným stromům uvízly i dva linkové autobusy, v jednom případě zajistili náhradní dopravu hasiči. V úseku mezi Dolním Údolím a Zlatými Horami spadl v neděli vpodvečer na projíždějící octavii smrk. "Zraněnou spolujezdkyni převezli kvůli nebezpečné situaci na místě k sanitnímu vozu policisté," uvedla Vybíhalová.

Vítr působil škody i na budovách, odnášel plechy, páchal škody na zaparkovaných vozech i drátech elektrického vedení. "Aktuálně řešíme tři poruchy vysokého napětí v okolí Zlatých Hor, kde je bez proudu zhruba 500 odběratelů. V terénu máme všechny dostupné zaměstnance i techniku, abychom i přes stále nepříznivé povětrnostní podmínky obnovili dodávku elektřiny během odpoledne," řekl dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Hasiči například v noci v Šumperku sundávali billboard hrozící pádem. Brzy ráno odstraňovali stromy ležící přes železniční trať v Žulové, Tomíkovicích a Horní Lipové, uvedla jejich mluvčí Lucie Balážová. Zajišťovali také střechu na budově jídelny základní školy ve Zlatých Horách, ve Vápenné odstraňovali kusy střechy z komunikace i mostu.

Popadané stromy také na řadě míst zastavily dnes časně ráno železniční dopravu. Vlaky nejezdily mezi Horní Lipovou a Lipovou-Lázněmi, Horní Lipovou a Ostružnou a v úseku mezi Velkou Kraší a Žulovou, výluka je však již ve všech případech ukončena, uvedly České dráhy.

Hasiči i policisté s ohledem na platící výstrahu pro okres Jeseník a Šumperk apelují na lidi, aby nechodili do lesa a při jízdě automobilem snížili rychlost a byli obezřetnější.

Kvůli větru byly tisíce domácností na jihu Moravy bez elektřiny

Několik tisíc domácností na jižní Moravě se dnes muselo obejít bez elektrické energie. Z ranních 4200 jich kolem 11:00 zůstávalo ještě asi 1500. Výpadky způsobil silný vítr, který shazoval větve a stromy na elektrické vedení. Energetici pracují na opravách, informovala ČTK mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

Kolem 11:00 společnost E.ON evidovala v kraji 12 poruch. Nejvíc domácností bez proudu zůstávalo Tasovicích, Vysočanech a Štěchově na Blanensku, v Újezdě na Znojemsku, ve Velké nad Veličkou, Suchově a Nové Lhotě na Hodonínsku a také v některých obcích na Vyškovsku a Brněnsku.

Silný vítr zaměstnával také jihomoravské hasiče. Ráno vyjížděli do Želešic na Brněnsku k požáru spadlého stromu. V noci na řadě míst odstraňovali stromy a větve ze silnic, konkrétně zasahovali v Mašovicích a Žerůtkách na Znojemsku nebo v Louce a Kunčině Vsi na Blanensku.

Na distribučním území E.ON, které zahrnuje také další kraje, momentálně evidují 37 poruch na vedení vysokého napětí. "Vymezením poruch, následnou manipulací a opravami se nám podařilo snížit počet domácnosti bez dodávek elektrické energie na 5041 z původních 12.000," uvedla Herodesová.

Problémy na Vysočině

Na Vysočině jsou kvůli poruchám způsobeným větrem bez proudu ještě stovky domácností. Společnost E.ON evidovala dvě hodiny po poledni v kraji devět poruch na vedení vysokého napětí. Na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku kvůli tomu bylo bez elektřiny 600 domácností. ČTK to sdělila mluvčí firmy Božena Herodesová. Firma ČEZ měla po poledni na Havlíčkobrodsku dvě poruchy, výpadek se tam týkal desítek odběratelů. Kvůli spadaným stromům byly stále neprůjezdné některé silnice.

Podle krajské správy a údržby bylo v 08:30 na Vysočině neprůjezdných sedm úseků silnic, některé se už podařilo otevřít. Policie kolem poledne uvedla, že odklízení vyvrácených stromů pokračuje u obcí Stáj a Zhoř na Jihlavsku a mezi Humpolcem a Krasoňovem na Pelhřimovsku.

Výstraha meteorologů před silným větrem platí na Vysočině od nedělního odpoledne, prodloužená byla z dnešních 20:00 do půlnoci.

V neděli zaznamenala stanice Svratouch ve Žďárských vrších, která je několik kilometrů od hranic kraje, nárazový vítr s rychlostí až 117 kilometrů v hodině. V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku měl podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejsilnější náraz větru v neděli rychlost 95,4 kilometru v hodině. Dnes do 10:00 foukal ve Svratouchu vítr rychlostí až 107 kilometrů v hodině, v Přibyslavi až 98 kilometrů. ČTK to sdělil Miloslav Hradil z brněnského pracoviště ČHMÚ.

Hasiči na Vysočině zasahovali od nedělního poledne do dnešních 14:00 kvůli počasí přibližně u 270 událostí, od dopoledne se podle jejich mluvčí Petry Musilové situace postupně uklidňuje. Nejčastěji hasiči odklízeli stromy a větve ze silnic, na některých místech, například v Kynici u Světlé nad Sázavou, Krucemburku nebo Jihlavě, dnes také pomáhali se zajištěním uvolněné střešní krytiny.

U Stříteže na Třebíčsku byl nad ránem v autě mimo komunikaci zemřelý muž. Podle policie vozidlo nebylo havarované, úmrtí mohly podle jejího předpokladu způsobit zdravotní potíže řidiče.

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

Uvedli to dnes zástupci horské služby a lanové dráhy. Mimo provoz byl horní úsek i o víkendu. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. "Předpokládáme, že horní úsek nepojede kvůli silnému větru ještě asi dva dny. Lyžařské areály tak opět musely uzavřít. Netýká se to ale městských systémů a lanovek, které jsou v provozu v létě, takže my, pokud to počasí dovolí, jedeme," řekl dnes ČTK náčelník lanové dráhy Jiří Martinec.

Od neděle 27. prosince v Česku platí pátý nejpřísnější stupeň protiepidemického systému (PES). V Krkonoších přesto mohou turisté využívat nadále některé lanovky. Ve SkiResortu Černá hora - Pec je v provozu kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu a sedačková lanovka Zahrádky v Peci pod Sněžkou, a to pro pěší a až připadne sníh tak i pro běžkaře, uvedli dnes zástupci SkiResortu.

Podle meteorologů má být dnes v Krkonoších zataženo až oblačno, později odpoledne a večer na většině území sněžení. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus třemi stupni Celsia až nulou. Vítr může i dnes dosahovat v nárazech rychlosti až 90 km/h, na hřebenech až 110 km/h, k večeru má slábnout.

Podle sdělení polské horské služby dosahoval dnes ráno vítr na Sněžce v nárazech rychlosti až 108 km/h, teplota byla okolo minus sedmi stupňů Celsia.

Podle meteorologů Sněžka charakteristická svým jehlanovitým tvarem je z hlediska počasí extrém a nelze ji brát jako reprezentativní místo toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka ční do volné atmosféry a klima je tam navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Roční průměrná teplota na Sněžce je 0,2 stupně Celsia.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha, šest stupňů pod nulou, vítr v nárazech dosahoval rychlosti přes 70 km/h a v okolí leželo asi 20 centimetrů sněhu.

Související

Více souvisejících

Počasí Vichřice Pardubický kraj sněžka Krkonoše Olomoucký kraj Kraj Vysočina Jihomoravský kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

Martin Kupka

Kupka povolil stavbu posledního úseku dálnice D1

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro poslední úsek dálnice D1 u Přerova. Uvedl to dnes server Zdopravy.cz. Podle dřívějších informací státního Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by tak stavba 10,1 kilometru dlouhého úseku D1 Přerov - Říkovice mohla začít ještě letos. Potrvá zhruba tři roky a má stát 6,922 miliardy korun. Nejvýhodnější nabídku na stavbu tohoto úseku podalo sdružení firem Strabag, Doprastav a IDS Olomouc.

včera

Cyril Ramaphosa

Za Ramaphosu se postavila vládní strana Africký národní kongres

Jihoafrická vládní strana Africký národní kongres (ANC) dnes vyzvala své poslance, kteří mají v parlamentu většinu, aby hlasovali proti odvolání prezidenta Cyrila Ramaphosy. Ten je podezřelý z nekalého chování a porušení přísahy a ústavy země. Prezident dnes odmítl závěry skupiny tří odborníků jmenovaných parlamentem, která prověřovala jeho možná pochybení, uvedla agentura Reuters.

včera

Kyjev

Ruské rakety mířily i na Kyjev, zástupce OSN musel jednat v krytu

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských práv. Kvůli dnešním ruským vzdušným útokům se schůzka musela odehrát v podzemním krytu, napsala agentura AFP, podle níž je to poprvé od začátku ruské invaze, co vysoký komisař OSN navštívil Ukrajinu. Jeho předchůdkyně Michelle Bacheletová se do východoevropské země nevydala.

včera

Nicolas Sarkozy

Exprezident Sarkozy opět u soudu. Tvrdí, že přišel hájit svou čest

Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu údajné korupce a obchodování s vlivem. Loni v březnu soud Sarkozymu uložil tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Exprezident dnes u soudu uvedl, že přišel "hájit svou čest", a odmítl, že by někdy někoho uplácel, píše AFP.

včera

Ilustrační fotografie.

MOL hlásí nedostatek paliv ve svých čerpacích stanicích

Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř celé své síti čerpacích stanic v Maďarsku. Firma sdělila agentuře Reuters, že hlavním důvodem nedostatku paliv je nízký dovoz. Upozornila rovněž, že řada lidí si začala hromadit zásoby pohonných hmot. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu, píše Reuters.

Aktualizováno včera

Na letiště Engels dopadl dron

Ruskem otřásají exploze. Na letišti Engels dopadl dron na bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu, Kyjev se k útokům nepřihlásil. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS tvrdí, že Ukrajina, kterou letos ruská armáda napadla, se pokusila na letištích v Saratovské a Rjazaňské oblasti útočit pomocí dronů. Moskva zároveň uvedla, že bezpilotní letouny sestřelila ruská protivzdušná obrana, ale na jednom z letišť zemřeli tři ruští vojáci a čtyři další utrpěli zranění. 

včera

včera

Apple

Apple zvažuje přesun části výroby iPadů z Číny do Indie

Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části výroby počítačových tabletů iPad z Číny do Indie. Informoval o tom dnes server CNBC s odvoláním na zdroje blízké indické vládě. Apple již v Indii vyrábí některé modely chytrých telefonů iPhone.

včera

Aktualizováno včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině dopadaly ruské bomby a rakety, jedna střela spadla do Moldavska

Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu země údery připravily o život nejméně dva lidi a další zranily, informoval na sociální síti telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Společnost Ukrenerho hlásí výpadky v dodávkách elektrického proudu, které se energetici snaží obnovit. Ukrajinská protivzdušná obrana podle prezidenta Volodymyra Zelenského dnes většinu ruských raket sestřelila, píše agentura Reuters. 

Aktualizováno včera

V Praze byla odhalena socha skřeta s obličejem Putina. (5.12.2022)

V Praze sedí socha "skřeta" Putina u plynovodu. Nahradil maršála Koněva

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 ode dneška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze poputují na nákup zbraní pro Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi. ČTK to sdělil autor sochy, kovář a sochař Dušan Dostál.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Írán už letos nechal popravit stovky lidí

V Íránu bylo v tomto roce popraveno už více než 500 lidí. Uvedla to dnes nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Norsku. Upozornila, že je to výrazně víc než v roce 2021 a posiluje to obavy ze zvýšeného používání trestu smrti v islámské republice.

včera

Pavel Nedvěd

Bývalý fotbalista Nedvěd se porval se stalkerem v domě zpěvačky Rolins. Vše řešila policie

Kolem bývalého českého fotbalového reprezentanta a držitele Zlatého míče z roku 2003 se toho v posledních dnech děje skutečně hodně. Pavel Nedvěd už není součástí vedení Juventusu Turín poté, co vyšlo najevo podezření z falšování účetnictví a mezd. Nyní řešil potíže i ve svém soukromém životě. V domě zpěvačky Dary Rolins, se kterou je momentálně ve vztahu, se totiž popral s cizím mužem. Řešit vše nakonec musela i policie.

včera

Jordan Henderson slaví úvodní gól Anglie do sítě Senegalu. (4.12.2022)

Nuda na začátek, pak udeřil Henderson. S Kanem a Sakou se postaral o výhru Anglie nad Senegalem

Jakkoli úvod v pořadí čtvrtého osmifinále letošního světového šampionátu ve fotbale v Kataru mnoho vzruchu ze strany favorizované Anglie nepřinesl, nakonec to přeci jenom byli svěřenci kouče Garetha Southgatea, kteří duel se Senegalem jasně ovládli. Všechno to načal Jordan Henderson, přičemž se k němu do střelecké listiny ještě před přestávkou přidal kapitán Harry Kane. Když pak třetí gól vstřelil ve druhé půle Bukayo Saka, Afričané už definitivně rezignovali na jakékoli myšlenky na obrat.

Aktualizováno včera

Vánoční trhy v Düsseldorfu, ilustrační fotografie.

Manévry v Düsseldorfu. Někdo hrozil útokem na vánoční trhy

Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru města, když jí neznámý volající oznámil, že se chytá vjet nákladním autem do návštěvníků trhu u radnice. Napsal to web listu Bild. Vylidněné trhy střežili ozbrojení policisté, nasazeny byly i speciální jednotky.

včera

Královská svatba prince Harryho a Meghan Markleové

Harry a Meghan zveřejnili další ukázku z dokumentu. Hrály se prý špinavé hry

Princ Harry prohlásil, že britská královská rodina o sobě pravidelně vypouští historky do médií. V nové upoutávce na očekávaný dokumentární seriál společnosti Netflix o něm a jeho manželce Meghan, která byla zveřejněna dnes, to označil za "špinavou hru". První tři díly seriálu budou k dispozici ve čtvrtek, oznámila dnes streamovací služba uprostřed rozsáhlých spekulací o tom, co pár řekne o ostatních členech královské rodiny.

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Německá policie řeší pobodání dvojice školaček, jedna z nich zemřela

Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v Illerkirchbergu na jihozápadě Německa. Podezřelého, který zaútočil, když šly dívky do školy, podle agentury DPA policie zadržela. Je jím 27letý žadatel o azyl z Eritreje. Motiv činu policie zjišťuje.

včera

Vučić nakonec pojede na summit s EU, který chtěl bojkotovat

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes oznámil, že se zúčastní úterního summitu zemí Evropské unie a západního Balkánu v albánské Tiraně. Informovala o tom srbská média. Původně Vučić tvrdil, že vrcholnou schůzku vynechá na protest proti přístupu EU k otázce Kosova.

Zdroj: ČTK

Další zprávy