Orkán vyvolal děsivé vlnobití, Hamburk a část Anglie pod vodou. VIDEO

Berlín/Londýn - Vlnobití vyvolané orkánem Xaver způsobilo záplavy v části Hamburku. Živel také přerušil železniční spojení mezi Německem a Dánskem, letecké společnosti kvůli bouři ruší spoje po celém Německu. Na severovýchodě země jsou tisíce lidí bez proudu.

Bouře zvedla hladinu Labe v Hamburku o šest metrů nad běžnou úroveň. Podle listu Frankfurter Rundschau voda zaplavila část města, oblasti chráněné protipovodňovými zábranami ale zůstaly v bezpečí a nehrozí, že by se voda přes zábrany přelila.V celém Německu dnes bylo zrušeno přes 500 letů. Pro starty i přistání bylo dopoledne zcela uzavřeno hamburské letiště. Společnost Lufthansa zrušila přes 70 letů. Postihlo to především vnitrostátní linky. Spoje do Prahy ale Lufthansa nerušila. Přerušené zůstává železniční spojení Německa s Dánskem, 

V Meklenbursku-Předním Pomořansku způsobil Xaver rozsáhlé výpadky proudu. Bez elektřiny se ocitlo přes 4000 lidí, uvedla televize N24. Obnovení dodávek komplikuje pracovníkům distribučních společností setrvalý silný vítr provázený sněžením.

Ve Stralsundu strhl vítr střechu obchodního domu na několik zaparkovaných aut. Policie odhaduje škody na 200.000 až 400.000 eur (5,5 až 11 miliard korun). Ve spolkové zemi Braniborsko orkán podle policie způsobil přes 100 dopravních nehod, při nichž bylo zraněno na 30 lidí. 

Orkán se nevyhnul ani sídlu německého prezidenta Joachima Gaucka. Poryv větru vyvrátil vánoční strom před zámkem Bellevue v Berlíně, při jeho pádu ale nebyl nikdo zraněn.

Orkán se postaral také o rekordní výrobu proudu v německých větrných elektrárnách. Podle listu Handelsblatt větrníky ve čtvrtek mezi 17:00 a 18:00 dodaly do sítě 26,7 gigawatthodiny elektřiny, což odpovídá výrobě v pěti jaderných elektrárnách. 

Pohroma v Polsku: 400 tisíc domacností bez proudu

V Belgii a Nizozemsku dosáhla hladina rozbouřeného moře nejvyšší úrovně za poslední desetiletí. Velké škody ale voda nezpůsobila, neboť obce na pobřeží byly na přívaly připraveny. V belgickém přímořském letovisku Bredene úřady preventivně evakuovaly 2100 lidí.

V jihozápadní nizozemské provincii Zeeland překonalo moře hladinu z roku 1953, kdy se země potýkala s rozsáhlými záplavami. Asi stovka vodohospodářů v noci kontrolovala hráze. Voda se v malém rozsahu rozlila v Rotterdamu a Dordrechtu.

Bez elektrického proudu jsou desetitisíce domácností v Norsku, Litvě, Británii či Dánsku. Nejhůře postiženo bylo zřejmě Polsko, kde se bez elektřiny ocitlo přes 400.000 domácností, ještě ráno přitom úřady v Polsku informovaly o čtyřikrát menším počtu. 

V rakouské spolkové zemi Salcbursko zahynul řidič, jehož nákladní vůz poryv větru natlačil do protisměru, kde se čelně srazil s jiným náklaďákem. Několik zraněných v souvislosti s řáděním živlu hlásí Norsko. Vítr zde smetl autobus ze silnice, nehoda si vyžádala tři zraněné.

Anglie pod vodou, hráze nevydržely

Na východním pobřeží Anglie musely v posledních hodinách utéct tisíce lidí před záplavami. Ty vyvolala zřejmě největší přílivová vlna ve Velké Británii od roku 1953, k níž výrazně přispěl orkán Xaver. Díky včasnému varování si zatím stoupající voda nevyžádala oběti na životech, informuje rozhlas.cz.

2500 domácností evakuovali záchranáři kolem půlnoci z Jaywicku v hrabství Essex. Moře tam prorazilo protipovodňovou hráz. Na některých místech se voda přelila dokonce přes instalované bariéry.

Na východním pobřeží, od Newcastlu po Londýn, se nejcennější devízou staly v posledních hodinách pytle s pískem.

Ani ty ale nespasily třeba města Hull nebo Great Yarmouth, kam voda pronikla i přes hráze a protipovodňové bariéry. Tisíce lidí musely opustit své domovy v hrabství Lincolnshire kolem města Boston.

„Nejlepší, co lidé můžou udělat, je přemístit cenné předměty do horních pater a postarat se o to, aby oni sami a jejich blízcí byli v bezpečí. Měli by se zdržovat co nejdál od pobřeží, protože přílivová vlna může přijít strašně rychle," varovala odbornice vládní Environment Agency.

Související

Orkán Xaver zasáhl Evropu

Evropa po řádění orkánu Xaver: Nejméně deset mrtvých

Berlín - Situace na severu a severozápadě Evropy se po řádění orkánu Xaver vrací k normálu, i tak ale meteorologové stále varují před silným větrem. V severoněmeckém Hamburku klesá hladina Labe a vlaky mezi severem Německa a Dánskem se opět rozjely. Dopravní situace se zlepšila i na jihu Švédska, některé tratě budou ale otevřeny až v pondělí. Bouře si vyžádala nejméně deset lidských životů.

Více souvisejících

Orkán Xaver (prosinec 2013)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Donald Trump

USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump prohlásil v ranním rozhovoru pro stanici Fox & Friends, že Spojené státy přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem a že by měly obdržet finanční kompenzaci za úsilí spojené s jeho ochranou. V reakci na snahy Íránu ovládnout tuto strategickou námořní trasu Trump uvedl, že USA průliv dříve střežily zadarmo, ale nyní za to dostanou zaplaceno hodně peněz, přičemž neupřesnil, jak by tento mechanismus měl fungovat. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukázka moderní ukrajinské vojenské techniky

Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě

Ukrajina podnikla v noci na pondělí další vlnu útoků pomocí bezpilotních letounů s dlouhým doletem, které podle ruských úřadů zasáhly energetické a průmyslové objekty ve Stavropolském a Krasnodarském kraji. Rozsáhlému náletu desítek dronů čelila také Moskevská oblast. Podle vyjádření ruského ministerstva obrany zachytily a zničily systémy protivzdušné obrany celkem 342 ukrajinských bezpilotních letounů nad řadou ruských regionů, okupovaným Krymem a vodami Azovského a Černého moře. Kyjev se k těmto útokům bezprostředně nevyjádřil.

před 2 hodinami

Filip Turek

Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou

V centru Prahy, nedaleko stanice metra I. P. Pavlova, se krátce po poledni stala vážná dopravní nehoda. Podle prvotních informací se osobní automobil srazil s nemocničním sanitním vozem. Střet byl natolik silný, že sanitka po nárazu skončila převrácená na střeše přímo na tramvajových kolejích.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bouřka, ilustrační foto

Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy

Český hydrometeorologický ústav vydal novou výstrahu, která na úterý upozorňuje na výskyt velmi silných bouřek a silnou zátěž teplem. Zároveň na Moravě kvůli pokračujícímu suchému a teplému počasí zůstává v platnosti dosavadní varování před rizikem vzniku a šíření požárů, a to až do odvolání.

před 4 hodinami

Hormuzský průliv

Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak

Spojené státy v neděli provedly další kolo leteckých úderů proti Íránu, které mělo za cíl překazit jeho útoky na lodní dopravu v Hormuzském průlivu, klíčové tepně pro globální dodávky ropy. Teherán na tyto akce odpověděl odvetnými údery napříč regionem. Americké ústřední velitelství Centcom oznámil, že operace, kterou nařídil prezident Donald Trump s cílem vyvodit odpovědnost vůči íránským silám, začala v 17:00 ET a byla dokončena kolem 22:30 ET. Zásahy směřovaly proti desítkám cílů a navázaly na sobotní útoky, které byly odvetou za íránské napadení kontejnerové lodi M/V GFS Galaxy plující pod kyperskou vlajkou. Plavidlo po zásahu utrpělo škody v motorovém prostoru, vypukl na něm požár a jeden člen posádky se pohřešuje. Během sobotních operací zasáhly americké síly na 140 vojenských objektů včetně odpalovacích míst pro rakety a drony.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům

Klíčové zásoby amerických zbraní zůstávají vyčerpány a v případě pokračování úderů proti Íránu v současném tempu se dostanou pod ještě intenzivnější tlak. Prezident Donald Trump v pátek zopakoval, že příměří v tomto konfliktu skončilo. Odborníci pro televizi CNN uvedli, že tato situace s výzbrojí by mohla ovlivnit schopnost americké armády vést případnou budoucí válku s Čínou nebo Severní Koreou.

před 7 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán

Americká armáda v reakci na vyhrocený konflikt o Hormuzský průliv zahájila další sérii útoků proti Íránu. Teherán následně prohlásil, že tyto kroky znehodnotily veškeré diplomatické úsilí z posledních měsíců. Podle velitelství Centcom začaly nové údery v neděli ve 21:00 GMT s cílem omezit schopnost Íránu napadat civilní a obchodní plavidla. Prezident Donald Trump uvedl, že nařídil údery k vyvození odpovědnosti vůči íránským silám, a víkendové akce komentoval slovy, že nepřítele porážejí.

před 8 hodinami

Letní počasí, ilustrační fotografie.

Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky

Počasí v Česku se oteplovalo už v závěru uplynulého týdne a tento trend bude pokračovat i v tomto týdnu. Maximální teploty budou opět dosahovat tropických hodnot, očekávají se ale i bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

Princ Harry a Meghan Markle

Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili

Princ Harry zažil rozporuplný návrat do rodné Velké Británie. Kromě šťastných chvil během setkání s králem Karlem III. došlo i na rozhodnutí soudu v jeho sporu s jedním z mediálních vydavatelů na Ostrovech. Podle soudu se vznesená obvinění nepodařilo prokázat. Informovala o tom BBC. 

včera

Požár

Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii

Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu. 

včera

Petr Pavel

Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde

Pražský hrad se rozhodl reagovat na nejnovější vyjádření premiéra Andreje Babiš (ANO). Mluvčí hlavy státu zdůraznil, že Petr Pavel nepoužívá žádné osobní útoky na předsedu vlády. Vztah nejvyšších činitelů je momentálně poznamenán především sporem ohledem složení české delegace na uplynulém summitu NATO.  

včera

Ilustrační fotografie.

Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí

V Česku podle aktuálních výsledků monitoringu krajských hygienických stanic zůstává většina sledovaných přírodních koupališť nadále vhodná ke koupání. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V souvislosti s průběhem počasí v uplynulých dnech však na některých lokalitách dochází ke zhoršování kvality vody, zejména vlivem zvýšeného výskytu sinic.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama

I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu. 

Aktualizováno včera

Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů

Tuzemské předpovědi počasí se mění. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) informoval, že spustil nové verze textových předpovědí. Jde o změnu, která vyplynula z podnětů ze strany laické veřejnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy