Chystáte se k moři? Pozor na extrémní počasí, žhavé teploty spalují Itálii i Tunisko

Střední a západní Středomoří sužuje vlna veder, která by měla pokračovat do začátku příštího týdne. V Tunisku meteorologové naměřili nový teplotní rekord, uvedla agentura Efe. V tuniském vnitrozemí teploty vystoupaly nad 50 stupňů Celsia. Přes 40 stupňů naměřili také v Itálii a Španělsku.

Tuniská meteorologická služba zaznamenala teplotu 50,2 stupně Celsia ve městě Kajruván. Podle tuniských meteorologů se jedná o nejvyšší teplotu naměřenou v Africe a druhou nejvyšší na světě. Tunisko překonalo svůj teplotní rekord druhý den po sobě. V hlavním městě Tunisu rtuť teploměru vystoupala na 48 stupňů Celsia.

Od pondělí tuniské úřady evidují zhruba 30 lesních požárů. V sousedním Alžírsku ohně způsobily rozsáhlé materiální škody a bezmála 70 zemřelo.

Rozsáhlé požáry hlásí také jih Itálie. V Kalábrii bylo dnes odpoledne aktivních 59 požárů a další desítky ohňů zuří na Sicílii. V obou regionech od minulého týdne zahynulo v souvislosti s požáry pět lidí. Vzhledem k tomu, že situace s požáry se v Itálii zhoršuje, Evropská komise se dohodla na přesunutí tří francouzských hasicích letadel, jež v současnosti působí v Řecku.

Nejintenzivnější vlnu veder čekají italské úřady v pátek a o víkendu. V 15 italských městech, a to včetně Říma, Florencie či Palerma, bude platit od pátku výstraha před extrémními teplotami. Mezi těmito městy je i Bolzano, které se nachází v Alpách a teploty tam jsou obvyklé mírnější, uvádí agentura AP.

Španělská meteorologická služba Aemet dnes naměřila na 33 svých stanicích teploty ve výši 40 stupňů Celsia a více. Největší vedra panovala na jihu země, kde meteorologové naměřili teplotu bezmála 43 stupňů Celsia.

Kvůli horku vydala většina španělských regionů varování. Například Katalánsko zakázalo stanování v přírodě či některé zemědělské aktivity, které by mohly přispět ke vzniku požárů. Radnice v Barceloně vydala seznam 162 míst, kde si lidé mohou ulevit před horkem. Jsou mezi nimi muzea, knihovny či školy.

Vzestup teplot v regionu a rozsáhlý příliv horkého vzduchu způsobuje tlaková výše nad Středozemním mořem. Vysoké teploty by na jihu Evropy měly trvat do začátku příštího týdne.

Související

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

Více souvisejících

Počasí Itálie Tunisko

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

včera

včera

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy