Evropu svírají rekordní vedra, Francie se potýká se stále horšími požáry

Místy rekordní vedra dnes sužovala západní Evropu. V Británii bylo poprvé naměřeno více než 40 stupňů Celsia, Francie se potýká se stále horšími požáry, zejména jižně od Bordeaux. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) dnes současná vlna veder vrcholí. Zároveň organizace vyjádřila naději, že nynější extrémní počasí bude znamenat "budíček" pro vlády i voliče, aby dělali více proti změnám klimatu.

Britští meteorologové na londýnském letišti Heathrow brzy odpoledne naměřili 40,2 stupně Celsia. Tento rekord byl ovšem překonán krátce před 18:00 SELČ, kdy v Coningsby ve středovýchodní Anglii naměřili 40,3 stupně Celsia. Teplotní rekord padl dnes i ve Skotsku, kde v Charterhallu u hranic s Anglií naměřili 34,8 stupně Celsia. Dosavadní celostátní maximum 38,7 stupně Britové zaregistrovali v roce 2019 v Cambridgi.

Kvůli vysokým teplotám se v zemi v pondělí i dnes zastavila železniční doprava, některé školy zrušily výuku a svou činnost omezily i státní instituce či muzea. I jednání britského nejvyššího soudu se dnes kvůli problémům s klimatizací přesunulo na internet. Vedra narušila i leteckou dopravu.

Londýnský hasičský sbor vyhlásil stav pohotovosti kvůli požárům. Nejrozsáhlejší z nich zasáhl část Wennington na východním okraji města, kde bylo v akci 100 hasičů s 15 vozidly.

Vlna veder již týden sužuje velkou část Evropy. V Portugalsku, ve Španělsku a ve Francii ji provázejí rozsáhlé požáry. Ve Francii je nejhorší situace jižně od Bordeaux, kde se dál šíří dva rozsáhlé požáry a plameny tam za týden spálily skoro 200 kilometrů čtverečních a vyhnaly z domovů na 37.000 obyvatel. "Klimatické podmínky jsou šílené. Je to výbušný koktejl," řekl listu mluvčí hasičů Matthieu Jomain.

Vegetace hoří také o několik set kilometrů na sever v Bretani, kde v pondělí vypukl požár u obce Brasparts. Podle rozhlasové stanice Franceinfo mělo dnes odpoledne ohnisko rozlohu 1700 hektarů.

Ve Francii přitom už teploty začínají klesat. Vrcholu dosahovaly v pondělí, kdy se na západě vyšplhaly ke 40 stupňům a podle národní meteorologické služby Météo France padly absolutní rekordy na 64 místech.

Lesní požáry ve Španělsku, s nimiž hasiči bojují více než týden, už zničily na 30.000 hektarů porostů a vyžádaly si dvě oběti. Nejhorší je situace na severozápadě země v provincii Zamora, kde před ohněm evakuovali na 6000 lidí. Kvůli požárům v této oblasti byla také zastavena železniční doprava mezi Madridem a regionem Galicie. Podle deníku El País letos požáry ve Španělsku zničily už na 140.000 hektarů.

WMO předpovídá, že po dnešním vyvrcholení vlny veder teploty zůstanou nad obvyklými hodnotami až do poloviny příštího týdne. Zástupci WMO také očekávají, že kvůli vedrům budou umírat další lidé v pokročilém věku a pacienti s různými zdravotními komplikacemi. Šéf WMO Petteri Taalas upozornil, že "negativní trend" zhoršujících se vln veder bude zřejmě pokračovat po celá desetiletí, a to nejméně do roku 2060.

V souvislosti s vedry dnes před nezdravou úrovní znečištění přízemním ozonem v Evropě varovali vědci z evropské agentury pro sledování atmosféry Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS). Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila limit pro osmihodinovou expozici přízemnímu ozonu na 100 mikrogramů na metr krychlový. V některých místech na jihu Evropy, zejména na Pyrenejském poloostrově a jihu Itálie, tyto hodnoty přesáhly 200 mikrogramů na metr krychlový.

Německo zažilo letos nejteplejší den, v Duisburgu naměřili 39,5 stupně Celsia

Německo dnes podle meteorologické služby DWD zažilo nejteplejší den letošního roku. Nejvýše se teplota vyšplhala v Duisburgu na západě země, kde pozdě odpoledne naměřili 39,5 stupně Celsia. Nedaleko Krefeldu, který leží jižně od Duisburgu, bylo 39,2 stupně.

Do dneška bylo letos nejtepleji 19. června, kdy měřicí stanice v Drážďanech a Chotěbuzi (Cottbus) hlásily 39,2 stupně Celsia.

Nejteplejší den od začátku měření byl v Německu před dvěma lety: 25. července 2019 bylo v Duisburgu a u Krefeldu 41,2 stupně Celsia.

Ve středu se podle předpovědi DWD vedra přesunou na východ a jihovýchod Německa, kde se očekávají teploty mezi 34 až 40 stupni Celsia. Na západě a jihozápadě země hrozí místy silné bouřky a v noci na čtvrtek v Severním Porýní-Vestfálsku a Dolním Sasku pak dlouhotrvající lijáky.

Rozsáhlé požáry u Bordeaux se dál šíří, hoří i na dalších místech Francie

V podmínkách, které mluvčí regionálních hasičů popsal jako "výbušný koktejl", se dnes dál šířila dvojice rozsáhlých požárů jižně od francouzského města Bordeaux. Ohně za týden spálily skoro 200 kilometrů čtverečních a vyhnaly z domovů na 37.000 obyvatel. Oblast ve středu navštíví francouzský prezident Emmanuel Macron, uvádí francouzská média. S plameny bojují hasiči také v Bretani nebo Provence.

Větší ze dvou požárů u Bordeaux hoří u obce Landiras a zachvátil od minulého úterý bezmála 13.000 hektarů, zatímco ohnisko u pobřežní komunity La Teste-de-Buch je asi poloviční. S plameny dnes bojovalo přes 2000 hasičů z různých koutů Francie, napsal deník The New York Times.

"Klimatické podmínky jsou šílené. Je to výbušný koktejl," řekl listu mluvčí hasičů Matthieu Jomain. Situaci v oblasti popsal také jako "soudek (střelného) prachu", zatímco lokální úřady varovaly, že podmínky "zůstávají velmi nepříznivé" a místním kvůli oblakům kouře doporučily omezit fyzickou aktivitu.

Prefektka místního departementu Gironde Fabienne Bucciová vpodvečer médiím sdělila, že hasiči si dnes připsali jisté úspěchy a že nárůst požárů byl "mnohem menší" než v předchozích dnech. Dodala však, že boj s plameny stále komplikuje nevyzpytatelný vítr.

Do pondělka bylo v Gironde kvůli obavám ze šíření požárů evakuováno asi 31.000 lidí a dnes k nim přibývají tisíce dalších. Jistý místní činitel uvedl, že nelze říci, kdy se budou moci do svých domovů vrátit. Úřady zároveň vyšetřují vznik dvou požárů přičemž u toho v okolí Landiras pracují s podezřením, že byl založen úmyslně. Policie v této souvislosti v úterý zadržela 39letého muže, který byl dnes stále ve vazbě.

Vegetace hoří také o několik set kilometrů na sever v Bretani, kde v pondělí vypukl požár u obce Brasparts. Podle zpravodajského webu franceinfo mělo dnes odpoledne ohnisko rozlohu 1700 hektarů. Podobnou plochu zničil požár na jihu Francie u Avignonu, který už se podařilo dostat pod kontrolu.

Vlna extrémních veder, která se v posledních dnech přelévá přes Evropu, mezitím ve Francii polevuje. V noci od oceánu dorazil na pevninu chladnější vzduch a ve středu se mají maxima na západě Francie pohybovat okolo 25 stupňů Celsia, zatímco třicítky slibuje předpověď pouze pro východ země a jihovýchodní pobřeží.

V pondělí se teploty na západě vyšplhaly ke 40 stupňům a podle národní meteorologické služby Météo France padly absolutní rekordy na 64 místech. Nejvyšší teplotu naměřili v obci Biscarrosse nedaleko zmiňované La Teste-de-Buch, a to 42,6 stupně. Klimatolog z Météo France Matthieu Sorel upozorňoval také na případ města Brest, kde bylo dosavadní maximum v podobě 35,3 stupňů z roku 2003 překonáno o 4,2 stupně. "Čtyři stupně navíc v Brestu, to je něco obrovského," citovala jej agentura AFP.

I dnes ještě extrémní horka přetrvávala, mimo jiné v Paříži, kde odpolední maximum dosáhlo 40,5 stupně Celsia. Bylo to teprve potřetí, kdy ve francouzské metropoli padla 40stupňová hranice. Poprvé se tak podle Météo France stalo v roce 1947, v červenci 2019 pak byl stanoven stále platný rekord v podobě 42,6 stupňů.

Související

Počasí

Počasí bude v noci mrazivé. Teploty klesnou hluboko pod nulu

Česko má podle meteorologů před sebou slunečný týden. Až do pátku by mělo být převážně jasno nebo polojasno. Teploty se budou přes den pohybovat většinou okolo nuly, v noci ale mohou padat hluboko pod ni, a to až na minus 15 stupňů Celsia. 
Mrazivé počasí

Počasí: Teploty po ránu klesly hluboko pod nulu, na Kvildě naměřili minus 29

Na většině míst Česka dnes po ránu silně mrzlo. Zejména na místech se sněhovou pokrývkou teploty padaly i pod minus 15 stupňů Celsia. Na stanici Perla poblíž Kvildy na Prachaticku naměřili meteorologové minus 29,8 stupně Celsia. Rekordy pro dnešní den ale nepadly. Mráz výrazně neovlivnil dopravu v ČR, na některých místech se ale může tvořit námraza či náledí. Řidiči by proto měli být velmi opatrní. Hlavní tahy jsou většinou suché.

Více souvisejících

Počasí Velká Británie Francie Požáry

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 9 minutami

Ilustrační fotografie.

Tržby v malooobchodě loni klesly, v prosinci pokles zpomaloval

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V samotném prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly, pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

před 14 minutami

před 23 minutami

Masarykova univerzita, ilustrační fotografie.

Policie se zabývá děním na pedagogické fakultě v Brně. Vznikla i petice

Atmosféra na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně zůstává necelý týden před zahájením jarního semestru vypjatá. Údajné obtěžování studentek odsoudili v prohlášeních nová děkanka Simona Koryčánková i rektor Martin Bareš, avizovali důkladné prošetření i preventivní kroky. Situací se podle deníku Právo začala zabývat také policie. 

před 29 minutami

Ilustrační fotografie.

Češi se snadno nechají zmanipulovat sociálními sítěmi, myslí si studenti

Většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí na sociálních sítích. Myslí si to tři čtvrtiny žáků a studentů. Ti nejvíce důvěřují veřejnoprávním médiím. Důvěra dětí a dospívajících v média ale celkově klesá, vyplynulo z průzkumu mediální gramotnosti, kterou dnes zveřejnila společnost Člověk v tísni. Výsledky má ČTK k dispozici.

před 39 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Lidé hledají přeživší v sutinách. (6.2.2023)

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má přes 4800 obětí, jejich počet bude dále stoupat

Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 4800. Jak dnes uvedl Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD), v Turecku zemřelo nejméně 3381 lidí. Otřesy tam zasáhly deset provincií, zraněných je v Turecku nejméně 20.426 lidí. V Sýrii podle dřívějších údajů agentury AFP zemřelo 1444 lidí. Celkový počet obětí bude zřejmě dále stoupat s tím, jak pokračují odklízecí práce.

před 1 hodinou

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu

Tank Tomáš, na který se složili Češi, už byl nasazen do bojů na Ukrajině

Tank Tomáš zakoupený z prostředků českých dárců, už byl nasazen v bojích na Ukrajině. ČTK to řekl spoluautor kampaně Dárek pro Putina Martin Ondráček. Projekt ironicky pojmenovaný po ruském prezidentu Vladimiru Putinovi považuje za unikátní svorník mezi českými organizacemi, úřady a ukrajinskou stranou. Na první výročí ruské invaze do sousední země chystá iniciativa průvod Prahou a koncert, připravené už má i projekty pro poválečnou obnovu Ukrajiny.

před 2 hodinami

Počasí

Počasí bude v noci mrazivé. Teploty klesnou hluboko pod nulu

Česko má podle meteorologů před sebou slunečný týden. Až do pátku by mělo být převážně jasno nebo polojasno. Teploty se budou přes den pohybovat většinou okolo nuly, v noci ale mohou padat hluboko pod ni, a to až na minus 15 stupňů Celsia. 

Aktualizováno včera

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V Turecku zemřelo 2316 lidí, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích, zraněných je přes 13.000. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. V reakci na zemětřesení vyhlásil prezident sedmidenní státní smutek. V Sýrii si katastrofa vyžádala nejméně 1300 lidských životů, uvedly agentury. Druhé zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo podle úřadů jihovýchod Turecka před polednem SEČ.

včera

včera

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily. Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. 

včera

Ilustrační fotografie.

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci

Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně těžká", řekl televizi Nastojaščeje vremja velitel jedné z ukrajinských jednotek, bránící toto město v Donbasu na východě země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde.

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie. Píše o tom dnes řada evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil. 

Aktualizováno včera

Francie, ilustrační fotografie.

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění

Ve francouzském parlamentu se dnes naplno rozhořela bitva o důchodovou reformu prosazovanou prezidentem Emmanuelem Macronem, když kontroverzní návrh začalo projednávat plénum Národního shromáždění. Vláda, která nemá v dolní komoře parlamentu jistou většinu, čelí snahám opozičních stran plán zablokovat nebo alespoň změnit. Rozprava by mohla zabrat dva týdny, během nichž se čekají další protesty odpůrců reformy.

včera

Miloš Zeman se na Slovensku sešel s prezidentkou Zuzanou Čapputovou. (6.2.2023)

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou

Neformální večeří se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou ve Vysokých Tatrách zahájil dnes prezident Miloš Zeman návštěvu Slovenska, kam zavítal zhruba měsíc před skončením svého druhého prezidentského mandátu. ČTK to řekl mluvčí slovenské hlavy státu Martin Strižinec.

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) celoživotně. Nemoc se v Česku dlouho nevyskytovala, loni ale lékaři nahlásili pět případů. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě k doporučenému postupuministerstva zdravotnictví. Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují od 25 let věku po deseti letech pravidelné přeočkování, zdravotní pojišťovny ho ale nehradí.

včera

Miloš Zeman

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Nadále však trvá na tom, že by takové rozhodnutí bylo legální. Nejmenování nového předsedy považuje končící hlava státu za vstřícné gesto na rozloučenou. Zeman to dnes řekl při dnešní návštěvě Slovenska televizi CNN Prima News.

včera

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země

Významnou součástí cesty do Severní Makedonie bude opětovné potvrzení evropské perspektivy země, řekl novinářům před odletem do Skopje ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Setká se se svým protějškem Bujarem Osmanim a dalšími představiteli, jednat budou mimo jiné také o rozvoji vzájemných vztahů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy