Mráz, sněhová kalamita a koronavirus. Madrid žádá vládu o vyhlášení stavu nouze

Madridská radnice dnes požádala španělskou vládu o vyhlášení stavu katastrofy či zvláštní nouze kvůli následkům sněhové bouře a mrazů, které víc než třímilionovou španělskou metropoli zasáhly v předchozích dnech a které ještě zhoršily situaci způsobenou pandemií covidu-19. Informují o tom místní média.

Starosta Madridu dnes uvedl, že radnice odhaduje škody způsobené sněhovou kalamitou na téměř 1,4 miliardy eur (asi 36 miliard Kč).

Podle madridského starosty napadlo o víkendu v Madridu za 30 hodin 1,25 milionu kilogramů sněhu. "Pokud bychom toto množství naložili do kamionů, stála by kolona z Madridu až do Bruselu," přiblížil starosta José Luis Martínez Almeida novinářům množství sněhu, které minulý týden z pátku na sobotu napadlo ve španělské metropoli. Podle dřívějších informací místních médií šlo o největší sněhovou nadílku v Madridu za 50 let.

Hallada congelada Ana Botella en la Plaza Mayor de Madrid con un café con leche en la mano: https://t.co/lX0VM74ZVR pic.twitter.com/FaeZlt8fEN

— El Mundo Today (@elmundotoday) January 14, 2021

Další komplikace po sněhové kalamitě způsobily ve Španělsku nebývalé mrazy. I dnes v noci klesly teploty v Madridu na minus 10,5 stupně Celsia. Vyhlášení stavu katastrofy by znamenalo, že madridská radnice by dostala od španělského státu ekonomickou pomoc.

Kolaps zažívá v posledním týdnu i madridský zdravotnický systém, a to ze dvou příčin - víc případů nákazy koronavirem a sněhová kalamita spojená s mrazem. Jednotky intenzivní péče jsou ve městě naplněné z 90 procent, napsal dnes ráno deník El País. Přes víkend, kdy byla situace v Madridu nejhorší v dopravě, byla zavřena řada ambulancí i odběrových míst kvůli neprůjezdným silnicím. Tento týden řeší tamní zdravotnická zařízení i nárůst počtu pacientů se zlomeninami, zmenšují se i zásoby krve.

"Je to přírodní katastrofa bezprecedentních rozměrů, bude nám trvat více než týden, než zcela obnovíme chod města," řekl dnes ráno rozhlasu Cadena SER madridský starosta. Řekl také, že město už zprovoznilo všechny hlavní silnice a ve středu začalo po čtyřech dnech opět svážet odpad, zatím jen částečně. V zásobování ale problémy nejsou, dodal starosta.

O víkendu se v Madridu zastavila městská autobusová doprava, jeho dálkové železniční spojení i provoz na mezinárodním letišti Barajas, který byl od nedělního odpoledne postupně obnovován, ale až dnes odpoledne se má zcela vrátit do normálu. Po víkendové sněhové kalamitě způsobovaly tento týden na madridském letišti komplikace nebývalé mrazy.

Podle meteorologické státní agentury Aemet by měly ode dneška už velmi silné mrazy na většině území skončit, nicméně až do úterka bude mrazivé počasí trvat zejména v centrální a severní části Španělska.

Kromě počasí trápí Španělsko v posledním týdnu i zhoršení epidemické situace, tamní úřady hovoří o třetí vlně epidemie. Ve středu oznámilo ministerstvo zdravotnictví nejvyšší denní přírůstek nákaz koronavirem SARS-CoV-2 od počátku pandemie (38.869). Většina regionů proto zpřísňuje protikoronavirová opatření, například prodlužuje noční zákazy vycházení či zkracuje otevírací dobu restaurací. Madridský region by měl další omezení oznámit v pátek.

Související

Více souvisejících

Španělsko Madrid Zima mráz Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán musí být zastaven, než bude pozdě. Izrael spustil po víkendovém útoku ofenzívu, zatím jen politickou

Izrael spustil po víkendovém íránském útoku také "politickou ofenzívu" proti islámské republice. Uvedl to v úterý izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy