Jihovýchod Francie a oblasti na severu Itálie hlásily dnes ráno rozvodněné řeky a několik pohřešovaných po vlně přívalových dešťů. Francouzští záchranáři pátrali asi po desítce lidí, v italském regionu Údolí Aosty při práci zahynul dobrovolný hasič, informovala agentura AFP. V Benátkách je při zvýšené hladině vody poprvé v akci systém protipovodňových bariér známý jako Mojžíš.
Ve Francii páteční vydatné srážky nejvíce zasáhly region Alpes-Maritimes, který sousedí s Itálií a jehož centrem je město Nice. Z kopcovitých oblastí severně od Azurového pobřeží byly hlášeny zničené domy, mosty i výpadky elektřiny. Některé obce byly podle hasičů odstřižené od zbytku světa. Francouzský premiér Jean Castex ráno oznámil, že pokud mu to okolnosti dovolí, zasažený region navštíví.
Ici une maison dont j’ai filmé la fin de l’effondrement, emportée par les coups de boutoir de la Vésubie. A priori personne dedans, selon les gens du village. Une vision d’horreur. Un peu au dessus vivait le couple emporté #Alex06 pic.twitter.com/mCuGskOco7
— Grégory Leclerc (@GregLeclerc) October 2, 2020
"Aktuálně jsme na bilanci devíti potvrzených pohřešovaných osob a třech možných pohřešovaných," řekl AFP představitel krizových složek. Mezi hledanými lidmi údajně figurovali dva hasiči a jeden četník, dále dva lidé, které pravděpodobně odnesl proud poté, co strhl jejich dům. Později úřady informovaly, že četník byl nalezen "živý a zdravý".
Nejméně 11 lidí pohřešovali dopoledne v souvislosti s bleskovými povodněmi na severu Itálie. Nepřízeň počasí zasáhla pobřežní region Ligurie, Pádskou nížinu i alpská údolí. Jedinou evidovanou obětí byl ráno 53letý dobrovolný hasič, na kterého podle agentury ANSA při záchranné akci v údolí řeky Lys spadla část budovy.
Podobně jako ve Francii i na severu Itálie rozvodněné řeky poničily domy a silnice a zablokovaly pozemní dopravu do některých obcí. Prudké srážky v několika regionech začaly v pátek odpoledne a způsobily i sesuvy půdy, přičemž nejhorší se zdály být následky v Piemontu. "Situace je dramatická," konstatoval šéf hasičského sboru v tamním městě Cuneo Vincenzo Bernardo.
Silné deště vyvolaly obavy z velké vody ve městě Benátky, které poprvé kvůli hrozbě aktivovalo kontroverzní a dlouho budovaný systém desítek mořských bariér. Předpověď počasí avizovala vzedmutí hladiny až o 130 centimetrů, po vysunutí masivních žlutých zábran však bylo historické centrum města ušetřeno výraznějších problémů a po poledni bylo možné suchou nohou přejít přes světoznámé Náměstí svatého Marka.
#venezia #acquaalta #Mose Via all'innalzamento delle dighe. Zincone: «Questo evento rappresenta un giorno importante per la città» https://t.co/pM9Vovtq6Q pic.twitter.com/RekF53gwVs
— Corriere del Veneto (@corriereveneto) October 3, 2020
Místní činitelé si výsledek prvního ostrého testu Mojžíše pochvalovali. "Jsme spokojeni," citovala agentura AP z reakce starosty Luigiho Brugnara. Uvedení systému 78 bariér do akce údajně na více než hodinu zaměstnalo stovku techniků. "Je to skvělý moment. Chtěl bych poděkovat všem z technického zázemí..., protože toto je první operace za těchto podmínek," řekl šéf projektu Giuseppe Fiengo.
Související
Po záplavách v Itálii a Francii nalezeno 10 mrtvých těl, některá byla vyplavena ze hřbitovů
Povodňová vlna ve Francii a Itálii zanechala zkázu, počet obětí ještě poroste +VIDEO
Povodně ve Francii , Povodně v Itálii , Itálie (Benátky) , Počasí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
před 2 hodinami
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
31. července 2026 21:57
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
31. července 2026 21:11
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
31. července 2026 20:34
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
31. července 2026 19:52
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) společně s vedením policie rozhodl o posílení bezpečnostních opatření během festivalu Prague Pride. Rozhodnutí bylo přijato v návaznosti na nedávný útok v Berlíně. Jde o preventivní krok, jehož cílem je zajistit bezpečný průběh celé akce, ochránit její účastníky i veřejnost a přispět k zachování vysoké úrovně bezpečnosti v České republice, uvedlo ministerstvo vnitra.
Zdroj: Jan Hrabě