Španělsko se po přívalech sněhu potýká se silnými mrazy

Španělsko se po víkendových přívalech sněhu potýká s nebývale silnými mrazy. Teploty na některých místech klesly v noci až k minus 25 stupňům Celsia, což byly nejnižší hodnoty za poslední dvě desítky let. Školákům v Madridu úřady kvůli extrémnímu počasí zrušily výuku až do 18. ledna a nemocnice hlásí velké množství úrazů způsobených pádem na zledovatělých komunikacích, napsal list El País.

Husté sněžení přinesla v pátek večer do velké části Španělska tlaková níže Filomena, které se připisuje už šest obětí na životech. Po čtyřech obětech z víkendu informoval dnes deník La Vanguardia, že v Barceloně zemřeli kvůli podchlazení dva bezdomovci.

Silný mráz udeřil zejména v centrální části Španělska. Mluvčí meteorologického úřadu AEMET Rubén del Campo řekl, že noc z pondělí na dnešek byla nejchladnější nejméně od roku 2001. Na některých místech ale padly i mnohem starší teplotní rekordy. Například v obci Bello v Aragonii naměřili minus 25,4 stupně Celsia a méně než minus 20 stupňů hlásila i další aragonská města Molina de Aragón, Calamocha či Teruel. Podle agentury AP to byly nejnižší teploty od roku 1982.

V Madridu a okolí, kde žije zhruba 6,6 milionu lidí, dnes v noci teploměry ukazovaly minus 16 stupňů Celsia. Mrazy v kombinaci se sněhovou nadílkou dál působí problémy v dopravě. "Naše snahy se zaměřují na zajištění dodávek základního zboží, jako jsou léky a potraviny, zajištění přístupu do logistických center a provoz nákladní dopravy," uvedl ministr dopravy José Luis Ábalos.

Problémy hlásili dnes ráno silničáři na 116 silnicích, na 210 úsecích jsou povinné sněhové řetězy, uvedl El País. Na odklízení silnic se podílí i více než tisícovka příslušníků armády.

V Madridu budou až do pondělí zavřené školy, druhý den dnes nefungují ani soudy a všechna řízení se odkládají. Madridská radnice odhadla, že kvůli přívalům desítek centimetrů sněhu padlo nebo bylo poškozeno asi 150.000 z 800.000 stromů na území metropole.

Související

Více souvisejících

Španělsko Počasí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy