V Anglii bylo letos jaro nejsušší od roku 1976

V Anglii bylo letos období od ledna do června nejsušší od roku 1976. S odvoláním na britský meteorologický úřad Met Office to dnes uvedl server BBC News. Británie se proto po vlně extrémních veder začala připravovat na boj se suchem.

V Anglii se dnes sešla národní skupina pro sucho, které předsedá Agentura pro životní prostředí (EA), aby projednala, jak se vypořádat se suchými podmínkami. Výbor zatím oficiálně nevyhlásil stav sucha ani nezavedl žádná omezení spotřeby vody v Anglii, vodárenské společnosti ale začnou vyzývat lidi, aby vodou šetřili.

Suché podmínky panovaly zejména na jihovýchodě Anglie, zatímco na západě, ve Walesu, Skotsku a Severním Irsku byly zaznamenány nižší teploty a více srážek.

Přestože úřady v Anglii zatím nevyhlásili stav sucha, většina země s výjimkou severozápadu přešla do stavu "dlouhodobého suchého počasí" s nízkými průtoky v řekách, což může mít dopad na zemědělce a volně žijící zvířata. Měsíce podprůměrných srážek vedly také k nízké hladině podzemních vod, vysychání půdy a nízkému stavu vodních nádrží. Naposledy bylo sucho oficiálně vyhlášeno v roce 2018.

Pokud bude sucho přetrvávat, vodárenské společnosti zavedou omezení používání vody, například zákaz používání hadic, například na zalévání zahrad, mytí aut či plnění zahradních bazénů.

Podle meteorologa z univerzity v Readingu Roba Thompsona je počasí sice suché a množství srážek v poslední době podprůměrné, ale není to nic neobvyklého. Uvedl, že podobná suchá období se vyskytují každých několik let. Množství srážek v letošním roce bylo podle Thompsona přibližně stejné jako při posledním oficiálním suchu v letech 2018 až 2019.

Meteorologové se změnou klimatu neočekávají, že by se množství dešťových srážek každý rok příliš zvýšilo, ale způsob, jakým spadnou, se může lišit, uvedl Thompson. Dodal, že ve Spojeném království mohou být sucha častější, zemi ale také může čekat více bleskových povodní.

V Británii byl minulý týden překonán teplotní rekord, když meteorologové naměřili 40,3 stupně Celsia v Coningsby ve středovýchodní Anglii. Británie není jedinou zemí, která zažívá horké a suché počasí - v mnoha částech Evropy včetně Česka hoří lesní požáry, v severní Itálii je vyhlášen stav nouze kvůli suchu a OSN varuje, že 20 milionů lidí ve východní Africe je ohroženo silným hladem.

Vlny veder jsou stále pravděpodobnější a extrémnější v důsledku změny klimatu způsobené lidskou činností. Od začátku průmyslové éry se svět již oteplil přibližně o 1,1 stupně Celsia, a pokud vlády na celém světě nepřistoupí k výraznému snížení emisí, budou teploty dále stoupat. Podle Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu (IPCC) žijeme v nejteplejším období za posledních 125.000 let.

Související

Princ Harry a jeho žena Meghan.

Harry a Meghan budou pozváni na korunovaci Karla III., píší britská média

Velká Británie se po 70 letech chystá na další oficiální korunovaci, která v květnu čeká krále Karla III. Syn Alžběty II. má dva potomky s tragicky zesnulou princeznou Dianou, jeden z nich ovšem královskou rodinu opustil a jeho účast na slavnostním aktu tak není jistá. Podle britských médií ale princ Harry pozvánku obdrží. 

Více souvisejících

Velká Británie Počasí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Počasí, ilustrační fotografie.

Mrazivé počasí v Česku. Meteorologové varují, teploty klesnou pod -12 °C

Meteorologové varují před silným mrazem, který v noci na pondělí zasáhne hlavně Českomoravskou vrchovinu, severovýchod, sever a východ Česka. Teploty klesnou pod minus 12 stupňů. Mrazy potrvají minimálně do středečního dopoledne. Informoval dnes ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla.

před 2 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

BMW jedná s Londýnem o financování, jež by zaručilo výrobu elektrických Mini

Německá automobilka BMW jedná s britskou vládou o financování ve výši 75 milionů liber (dvě miliardy Kč), jež by zaručilo výrobu elektrických vozů Mini v závodě v Oxfordu. Informovala o tom dnes televize Sky News. Obě zúčastněné strany se k věci odmítly vyjádřit.

Zdroj: ČTK

Další zprávy