Jóta zeslabila na tropickou bouři, na svědomí má dvě oběti

Hurikán Jóta, který v noci na dnešek dorazil jako hurikán páté, tedy nejvyšší kategorie nad Nikaraguu, nad pevninou zeslábl už na úroveň tropické bouře.

Hurikán
doporučujeme

Živel je ale stále velmi nebezpečný, protože ho provázejí vydatné lijáky a jelikož postihl oblast, která se ještě nevzpamatovala z následků hurikánu Éta. Ten zasáhl stejnou oblast před dvěma týdny se silou čtvrté kategorie. Jóta si zatím vyžádala jednu oběť na kolumbijském ostrově v Karibiku a druhou v Panamě, způsobila rovněž rozsáhlé materiální škody.

"Jde o nejsilnější hurikán, jaký zasáhl Nikaraguu od doby, co se vedou záznamy o tropických bouřích," řekl o hurikánu Jóta Marcio Baca z nikaragujského meteorologického institutu (Ineter). Hurikán udeřil na pevninu provázen větrem o síle až 250 kilometrů v hodině. Předtím zpustošil v Karibiku ostrov Providencia, odkud je hlášen nejméně jeden mrtvý, uvedla agentura Europa Press. Druhou oběť připisovanou bouři ohlásila Panama z provincie Ngäbe-Buglé na severu země.

Při postupu nad Nikaraguou hurikán postupně zeslábl na tropickou bouři provázenou větrem o rychlosti asi 105 kilometrů za hodinu. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) očekává, že Jóta dále oslabí při postupu nad Hondurasem, Salvadorem a Guatemalou až na tropickou tlakovou níži. Střed bouře se dnes vpodvečer SEČ nacházel asi 160 kilometrů východně od honduraské metropole Tegucigalpy.

Jóta má ale stále ničivou sílu, varoval Baca. Vytrvalé budou nadále srážky, které už rozvodnily místní řeky. Silný vítr rovněž poničil střechy mnoha domů a vyvrátil sloupy elektrického vedení.

V pobřežních oblastech na severovýchodě Nikaraguy nařídily úřady už o víkendu evakuaci. V provizorních centrech skončilo na 40.000 lidí. Dalších 80.000 lidí se do bezpečí muselo uchýlit v sousedním Hondurasu.

Jóta je druhým hurikánem, který Střední Ameriku postihl během dvou týdnů. Oblast se přitom ještě nevzpamatovala z následků hurikánu Éta, který zpustošil značnou část regionu a vyžádal si nejméně 150 obětí.

Jóta je rekordní třicátou pojmenovanou bouří letošní atlantické hurikánové sezony. Za oficiální konec sezony se považuje 30. listopad.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hurikán Jóta si vyžádal nejméně 30 obětí, napáchal enormní škody

19.11.2020 08:51 Více než tři desítky mrtvých si vyžádal ve Střední Americe hurikán Jóta, který postupně slábl, až…

Hurikán Jóta zesílil na čtvrtý stupeň, je velmi nebezpečný. Žene se na…

16.11.2020 11:58 Aktualizováno Hurikán Jóta, který má dnes večer místního času dorazit nad pobřeží Hondurasu a Nikaraguy, zesílil…

Ke Střední Americe míří hurikán Jóta, jde o druhou ničivou bouři za dva…

15.11.2020 19:34 Aktualizováno K pobřeží Hondurasu a Nikaraguy se blíží hurikán Jóta, který podle meteorologů rychle sílí a mohl…

Počet obětí tajfunu Vamco na Filipínách vzrostl, záběry ze vzduchu ukazují…

15.11.2020 12:34 Počet obětí tajfunu Vamco na Filipínách vzrostl na 67 a dalších 12 lidí se stále pohřešuje.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama