Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.
Přes střední Evropu dnes k východu přechází studená fronta, před kterou do Česka proudí velmi teplý vzduch od jihozápadu. Nejtepleji má být v nižších a středních polohách Moravy a Slezska, kde odpoledne vystoupí teploty místy nad 31 °C.
Odpoledne a večer se místy vyskytnou silné až velmi silné bouřky. Na západě a severu Čech budou silné jen ojediněle a k večeru mají ustávat. "Na ostatním území ČR budou bouřky četnější a mohou být i velmi silné a přetrvávat až do nočních hodin. V oblasti od Plzeňského kraje přes střední po východní Čechy očekáváme bouřky spíše izolované, směrem na východ budou pravděpodobně organizovanější," uvedli meteorologové na sociální síti X.
Postup bouřek bude poměrně rychlý, doprovázet je budou silné nárazy větru o rychlosti kolem 95 kilometrů za hodinu a kroupy o velikosti přes dva centimetry. "Krátkodobé přívalové srážky jsou rovněž pravděpodobné, ale jejich dopad bude vzhledem k velké rychlosti pohybu bouří a k nízkému nasycení území minimální," dodal ústav.
Související
Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení
Bouřky dorazily. Meteorologové upozornili na supercely na jižní Moravě
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Lidé demonstrují, vojáci se bouří. Ukrajinou mohutně otřásá konec Fedorova
před 1 hodinou
Jeřáb spadl v Praze na ulici. Zasahují hasiči, místem nejezdí trolejbusy
před 1 hodinou
Policie vykázala z domu poslance Foldynu. Je podezřelý z domácího násilí
před 1 hodinou
Trumpova administrativa zveřejňování Epsteinových spisů totálně zvorala, přiznal Vance
před 2 hodinami
CNN: Útok na školu, při němž zemřelo na 170 dětí, v USA prakticky nikdo nevyšetřuje
před 3 hodinami
Spojené státy oznámily nová, pětadvacetiprocentní cla
před 4 hodinami
Spojené státy provedly další vlnu leteckých úderů proti Íránu
před 5 hodinami
Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení
včera
Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud
včera
Pentagon zavede screening testosteronu u vojáků, oznámil Hegseth
včera
Bouřky dorazily. Meteorologové upozornili na supercely na jižní Moravě
včera
Norsku se ulevilo. Korunní princeznu konečně pustili z nemocnice
včera
Prezident Pavel by Turkovu rezignaci považoval za správný postup
včera
Počasí se neodkloní od letního normálu, vyplývá z dlouhodobého výhledu
včera
Lidé mění práci jinak než před deseti lety. Nabídku dnes odmítají i kvůli šéfovi či atmosféře
včera
Kasparov: Putin nemá v úmyslu uzavřít s Ukrajinou mírovou dohodu
včera
EU se dohodla na prodloužení ochrany pro ukrajinské uprchlíky. Vyloučí z ní muže v branném věku
včera
Červen byl pro Ukrajinu nejtragičtějším měsícem od začátku války
včera
Rusko by mohlo plánovat cílené údery na kritickou infrastrukturu, varuje Litva
včera
Návrat EET dostal zelenou od poslanců. Spustit se má v lednu
Poslanci ve třetím čtení schválili vládní návrh zákona o evidenci tržeb a dalších souvisejících zákonů, takzvanou EET 2.0. Nová právní úprava představuje modernizovanou podobu elektronické evidence tržeb, jejímž cílem je podle ministerstva financí narovnat podnikatelské prostředí, omezit šedou ekonomiku, zajistit spravedlivější výběr daní a současně významně snížit administrativní zátěž podnikatelů. Vládní návrh nyní míří k projednání do Senátu.
Zdroj: Jan Hrabě