FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

Nad poskytnutou finanční injekcí Jablonci kroutí hlavou konkurenti severočeského klubu. Třeba předseda slávistického představenstva Jaroslav Tvrdík přichází s otázkou, zda tyto peníze nebudou chybět jinde v rozvoji českého fotbalu.

„Tohle je zpráva jak z Okresního přeboru. Výkonný výbor FAČR vyhověl žádosti Miroslava Pelty a FK Jablonec o poskytnutí půjčky ve výši 7,5 milionu Kč. Předmětem činnosti FAČR není být bankou předlužených klubů. Podle mého soudu to dokonce může být porušení povinností při správě cizího majetku a péče řádného hospodáře,“ nebral si servítky a pokračoval: „Mám jedno doporučení pro delegáty Valné hromady FAČR - pamatujte si to. Ukliďte si nejdříve před vlastním prahem. A zvolte si v květnu důvěryhodné vedení. Bez toho se z problémů český fotbal nedostane.“

Není překvapením, že se ke kontroverzní platbě vyjádřil i regionální rival z Liberce. „Jablonec má finanční problémy a nemá na mzdy a další své závazky. Když jsem řekl minulé léto, že Jablonec nepokládám za konkurenci, nemyslel jsem sportovní stránku, ale přesně tohle. Nikdy se nestane, že klub bude tak finančně na dně, že budu muset přijít škemrat za předsedou FAČR o peníze, protože nikdo jiný mi už nepůjčí,“ ujišťuje veřejnost majitel libereckého Slovanu Ondřej Kania na svém instagramovém účtu.

Je pravdou, že platba Jablonci odstartovala řadu otázek týkajících se financí v tomto severočeském klubu. Přestože sportovně je na tom Jablonec až nad očekávání (vzhledem k tomu, že bude v nadcházející nadstavbě hrát ve skupině o titul o evropské poháry, když po základní části skončil pátý v tabulce), je otázkou, jak je na tom ekonomicky. „Není to půjčka. Jde jen o zálohu na platbu, kterou UEFA pošle v červenci v rámci solidarity payment. Potřebujeme překlenout cash flow,“ upřesňuje však jablonecký boss Miroslav Pelta pro deník Sport.

Jen pro vysvětlení – solidarity payments je finanční bonus přicházející ze strany Evropské fotbalové unie UEFA těm klubům, kteří se v předešlé sezóně neúčastnily evropských pohárů, což je letos i případ Jablonce. Právě tato diskutovaná půjčka ze strany FAČR má být finančně podobně stejně vysoká jako očekávaný příspěvek od UEFA, jenž má do jablonecké kasy dorazit až v červenci.

Svoji půjčku Jablonci vysvětluje ve svém prohlášení i samotná FAČR za účelem vyvrácení podle ní ničím nepodložených tvrzení některých klubů. „FK Jablonec se obrátil na výkonný výbor s žádostí o zálohovou platbu ve výši 250 tisíc eur z příspěvku, který má prostřednictvím FAČR od UEFA získat v létě. Nejde tedy o půjčku ani o transakci na úkor jakéhokoliv segmentu fotbalu. Výkonný výbor ve středu žádost posoudil a schválil. Podobný postup ostatně volila FAČR už v minulosti, kdy se snažila členským klubům pomoci, pokud to bylo v jejích možnostech. Vše bude smluvně podloženo včetně řešení úroků, a nejde o porušení povinnosti při správě cizího majetku či povinnosti řádného hospodáře. Kromě toho FAČR ubezpečuje, že zprávy o hospodaření FAČR i STES samozřejmě budou jako každý rok na programu květnové Valné hromady FAČR,“ uvedla asociace na svém účtu sítě X.

Reakce od Jaroslava Tvrdíka na sebe nenechala dlouho čekat a s ofocenou žádostí Jablonce vyhotovené 14. dubna 2025 k tomu dodal s ironií sobě vlastní následující: „Děkuji za vysvětlení nepodložených vyjádření. Pro kluby profesionalního fotbalu, takto se žádá, banka FAČR vyhoví do 2 dnů od podání žádosti. Jediná podmínka je, že máte napjaté cash-flow, jste předlužení a nikdo jiný Vám nechce půjčit. Ale nebojte, dle vyjádření FAČR to není na úkor jiných segmentů fotbalu, takže žádat je cajk . Peněz je zjevně dost.“

Protože se však nezadržitelně blíží volební Valná hromada FAČR, na němž se bude rozhodovat o novém šéfovi českého fotbalu, přičemž mezi kandidáty na tento post je opět i současný předseda Petr Fousek, je nabíledni, že podrobnosti o této platbě chtějí znát i jeho soupeři, kteří ji tak jistě využijí k předvolebnímu boji.

Třeba jeden z kandidátů Rudolf Blažek pro server isport.cz v reakci na platbu Jablonci napsal: „Můj postoj je jasný. Pokud budu zvolen předsedou FAČR, nastavíme jednoduchý a férový princip: žádné provozní půjčky profesionálním klubům. Ani malé, ani velké. Fotbal potřebuje důvěru – a ta začíná tím, že pravidla platí pro všechny stejně.“

A slova nad platbou ztratil i další z kandidátů David Trunda. „Právě kvůli podobným podivným a neférovým praktikám kandiduji na předsedu FAČR. Klientelistické jednání, opřené o známé a dlouhodobě problematické vazby, nemá v českém fotbale místo – v jakékoli podobě. Lidi v regionech toho mají plné zuby. Škoda, že se stejná energie a rychlost rozhodovaní nevěnuje dětem a mládeži.“

Související

Ilustrační fotografie.

Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal

V sobotu přiletěli čeští fotbalisté ze zámoří do Prahy poté, co skončili na letošním fotbalovém světovém šampionátu už po třech zápasech ve skupině, v nichž získali pouhý jeden bod. Jejich výkon ve srovnání se světem vzbudil u fanoušků značnou a pochopitelnou vlnu nevole, kterou vnímali i samotní hráči, což dal po příletu najevo nejvíce kapitán Ladislav Krejčí. Ten si neobvykle stoupl před novináře a začal předčítat své myšlenky a postřehy z české účasti na světovém šampionátu ze svého notesu. Jeho projev byl už ale jako obvykle upřímný a emotivní.
Tomáš Chorý

Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas

Jen jeden soutěžní zápas si nezahraje reprezentační útočník Tomáš Chorý. Přesně takový trest dostal od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) za údajné plivnutí na plzeňského Sampsona Dweha ze závěru vzájemného ligového zápasu z poslední neděle. Komise se usnesla, že plivnutí Tomáše Chorého nebyl úmyslný akt z jeho strany a proto se tak rozhodla pro udělení nejmenšího možného trestu.

Více souvisejících

FAČR Fotbal

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Alena Schillerová, Andrej Babiš

Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda

Ministerstva vnitra a obrany prověří současné právní předpisy v oblasti krizové a obranné legislativy a navrhnou konkrétní změny zákonů vedoucí k větší flexibilitě a vyšší připravenosti státu čelit mimořádným událostem. Úkol do jednoho roku provést tuto revizi zákonů uložila vláda ministrům na pondělním zasedání. Projednala také připravené memorandum, které má podpořit výstavbu dalších malých modulárních reaktorů v Česku. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Páteční počasí přinese další silné bouřky, varovali meteorologové

Série varování ze strany tuzemských meteorologů pokračuje i ve čtvrtek. Meteorologové opět upozornili na nebezpečí bouřek, zároveň plošně upřesnili výstrahu na vysoké teploty. Beze změny zůstává varování před požáry, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

před 4 hodinami

Sergej Lavrov

Rusko balamutí veřejnost. Výmysly o postupu odhalují, jak moc na Ukrajině krvácí

Ruské ministerstvo obrany 3. července letošního roku zveřejnilo záběry svých vojáků vyvěšujících ruské vlajky v různých částech centra města Kosťantynivka na východní Ukrajině s tvrzením, že nad ním získalo plnou kontrolu. Toto prohlášení se však ukázalo jako nepravdivé. Nedávno zveřejněné videonahrávky, svědectví ukrajinských vojáků i nezávislé mapování frontové linie totiž potvrzují, že ukrajinské síly v městských částech nadále kladou odpor.

před 4 hodinami

Letadla, ilustrační foto

Dostat se do EU vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Nový hraniční systém je problémový, rozbila jej dvojčata

Nový digitální hraniční systém Evropské unie, známý jako Entry-Exit System, se potýká s dalšími komplikacemi. Poté, co byl po čtyřech letech odkladů spuštěn 10. dubna, čelí cestující na hranicích dlouhým frontám kvůli snímání obličejů a braní otisků prstů. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navíc přiznala, že systém má stále nevyřešené technické problémy a vyžaduje ještě mnoho práce.

před 5 hodinami

Jaroslav Foldyna

Policie prověřuje Foldynu kvůli podezření z týrání manželky a dětí. Hrozí mu až osm let vězení

Policie prověřuje poslance Jaroslava Foldynu, kterého nedávno vykázala ze společného bydliště v Děčíně, kvůli podezření z dlouhodobého týrání svěřené osoby a osoby žijící ve společném obydlí. O zahájení úkonů trestního řízení vůči jedné fyzické osobě informoval děčínský žalobce Lukáš Otipka z Okresního státního zastupitelství v Děčíně.

před 7 hodinami

Google, ilustrační fotografie

Google zakročil. Z obchodu Play smazal ruský mail, sociální síť i chatovací aplikaci Kremlu

Ruská komunikační platforma Max, kterou podporuje Kreml, byla ve čtvrtek stažena z obchodu Google Play. Stalo se tak pouhé dva dny poté, co Evropská unie uvalila sankce na mateřskou společnost VK, která za vývojem aplikace stojí. Ačkoli bezprostřední souvislost mezi sankcemi a stažením nebyla oficiálně potvrzena, k obdobnému kroku se již v červnu odhodlala společnost Apple, která aplikaci odstranila ze svého App Store. 

před 7 hodinami

Serhij Koreckyj

Ukrajinským premiérem se stal bývalý šéf Naftogazu Koreckyj

Ukrajinský parlament schválil jmenování bývalého šéfa státní energetické společnosti Naftogaz Serhije Koreckého do funkce nového předsedy vlády. Rozhodnutí Verchovné rady padlo ve čtvrtek poté, co prezident Volodymyr Zelenskyj předložil jeho nominaci, kterou den předtím oficiálně oznámil předseda parlamentu Ruslan Stefančuk. Pro schválení nového premiéra hlasovalo celkem 289 zákonodárců. Samotné hlasování tak dokončilo klíčovou fázi rozsáhlé vládní rekonstrukce, kterou ukrajinská hlava státu iniciovala.

před 8 hodinami

Mychajlo Fedorov

Lidé demonstrují, vojáci se bouří. Ukrajinou mohutně otřásá konec Fedorova

V rámci rozsáhlé vládní reorganizace na Ukrajině byl odvolán ministr obrany Mychajlo Fedorov, a to i přes nedávné vojenské úspěchy na bojišti. Tento krok vyvolal okamžité veřejné protesty v ulicích a vlnu nesouhlasu uvnitř samotných ozbrojených sil. Pětatřicetiletý Fedorov, který v úřadu strávil pouhých šest měsíců, byl oceňován za inovativní přístup k technologiím, ale dostal se do střetu s tradičními strukturami ukrajinského obranného aparátu. Jeho nástupce bude již pátým ministrem obrany od začátku plnohodnotné ruské invaze v roce 2022.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jaroslav Foldyna

Policie vykázala z domu poslance Foldynu. Je podezřelý z domácího násilí

Poslanec za hnutí SPD Jaroslav Foldyna čelí podezření z domácího násilí. Policie ho v uplynulých dnech vykázala ze společného děčínského obydlí, které sdílí se svou chotí, a dočasně mu zabavila legálně držené palné zbraně. Informace o policejním zásahu přinesl Radiožurnál, kterému událost potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Sám zákonodárce uplatněné opatření potvrdil, jakoukoli vinu však odmítá a celou věc nechce blíže komentovat. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Spojené státy oznámily nová, pětadvacetiprocentní cla

Spojené státy plánují uvalit pětadvacetiprocentní cla na vybraný brazilský dovoz poté, co roční vyšetřování dospělo k závěru, že země uplatňuje nekalé obchodní praktiky. Americký obchodní zástupce Jamieson Greer oznámil tato opatření ve středu pozdě večer s tím, že brazilská politika v oblastech digitálního obchodu, nespravedlivých preferenčních cel či přístupu na trh s etanolem poškozuje zájmy Američanů. 

před 12 hodinami

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Spojené státy provedly další vlnu leteckých úderů proti Íránu

Spojené státy americké uskutečnily další vlnu leteckých úderů proti Íránu, zatímco prezident Donald Trump varoval Teherán, že by se měl raději chovat slušně. Americká armáda uvedla, že její útoky mířily na íránské vojenské kapacity sloužící k ohrožování plavidel v Hormuzském průlivu. Podle státních médií se sirény protivzdušné obrany rozezněly i v samotném hlavním městě Teheránu.

před 13 hodinami

Déšť

Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení

Nastávající víkend přinese do Česka oblačnost, místy přeháňky a citelné ochlazení, přičemž nejteplejším regionem zůstane jižní Morava. Zatímco v sobotu musíme počítat s ojedinělými bouřkami a srážkami s úhrny až 15 milimetrů, v neděli sice teploty klesnou ještě o něco níže, ale obloha se částečně vyjasní a přeháňky se objeví již jen výjimečně.

včera

Paříž, ilustrační foto

Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud

Dolní komora francouzského parlamentu ve středu schválila finální podobu zákona, který dospělým lidem s nevyléčitelnými chorobami umožní legálně požádat o asistovanou smrt. Národní shromáždění tak po letech intenzivních etických a politických debat definitivně odsouhlasilo normu, jež upravuje podmínky pro podání smrtící látky. Prezident Emmanuel Macron, který tento krok sliboval již ve své předvolební kampani, po hlasování ocenil kultivovanou a respektující diskuzi, kterou zákonodárci k tomuto citlivému tématu vedli.

včera

Pete Hegseth

Pentagon zavede screening testosteronu u vojáků, oznámil Hegseth

Americký ministr obrany Pete Hegseth představil nový plán zaměřený na kontrolu hladiny hormonů u vojáků. Ministerstvo obrany zavede program screeningu nedostatku testosteronu pro příslušníky armády starší třiceti let. Cílem této iniciativy je zajistit, aby měli vojáci optimální hladinu tohoto hormonu pro podávání nejlepších možných výkonů. Hegseth to oznámil ve videu, které zveřejnil na sociální síti X.

včera

Bouřky dorazily. Meteorologové upozornili na supercely na jižní Moravě

V Česku i ve středu udeřily nebezpečné bouřky, ačkoliv se vyskytly jinde, než se původně předpokládalo. Meteorologové vpodvečer upozornili na supercely nad Brnem či Hustopečemi. Doprovázet je mohou i kroupy o velikosti kolem dvou centimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy