FAČR

Fotbal, ilustrační fotografie.

Další prapodivný zápas ve třetí lize, tentokrát na Moravě. Sudí a delegát už dostali padáka

Jen několik týdnů po aféře kolem sudího Michala Patáka, jenž v duelu mezi pražskou Admirou a „béčkem“ Českých Budějovic nastavoval po prvním poločase až deset minut, přičemž v té osmé  nařídil bizarní penaltu, se stal ve třetí lize další podobný incident. Udál se na Moravě v rámci duelu Hodonín vs. Baník Ostrava „B“ v MSFL. I tady hlavní sudí Vlastimil Ogrodník, nastavoval první poločas tak dlouho, než odpískal kontroverzní penaltu pro rezervu ostravského Baníku. Ten nakonec duel vyhrál 3:0. I v tomto případě se mluví o vyšším finančním obnosu vsazeném na tento zápas. Hodonín se proto obrátil na vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR), která už rozhodla o vyřazení Vlastimila Ogrodníka z listiny rozhodčích a z listiny delegátů pak vyškrtla Milana Knechtu.
Ilustrační fotografie.

Zbrojovka uspěla s pochybnostmi kolem losu poháru. FAČR uznala chybu a los se musel zopakovat

Když se ve středu v poledne losovalo 3. kolo českého fotbalového poháru zvaného MOL Cup, zdálo se, že nemůže stát nic v cestě odehrání vylosovaných zápasů. Mimo jiné k sobě los přisoudil Spartu s Žižkovem. Jenže žádný ze stanovených zápasů 3. kola MOL Cupu se neodehraje, jelikož regulérnost losu napadla Zbrojovka Brno. Vedení druholigového celku upozornilo FAČR na chybu při nasazení týmů, konkrétně na to, že šestnáctka elitních týmů nebyla nasazena řádně podle rozpisu soutěže. Sama FAČR tuto chybu při losu přiznala a stanovila tak nový termín losu na pátek 15. září.
Ilustrační foto

FAČR ve spolupráci s Fortunou podají trestní oznámení kvůli skandálu ve třetí lize. Paták už není členem asociace

Víkendový kontroverzní duel třetí ligy mezi Admirou Praha, během kterého až v osmé minutě nastavení prvního poločasu sudí Michal Paták nařídil pro Pražany nesmyslnou penaltu, si vyžaduje co nejrychlejší a nekompromisní reakci. Proto se Fotbalová asociace ČR (FAČR) ve spojení se sázkovou společností Fortuna, která je zároveň titulárním sponzorem profesionálních tuzemských fotbalových soutěží rozhodla, že podají trestní oznámení na neznámého pachatele a to na základě informace Fortuny o podezřelých sázkách na tento inkriminovaný duel. Komise rozhodčích Řídící komise pro Čechy (ŘKČ) pak už sudího Michala Patáka vyřadila z listiny rozhodčích pro amatérské soutěže, sám Paták pak ve středu vystoupil z FAČR a vyhne se tak tím trestu, přičemž mu hrozil doživotní distanc.
Fotbal, ilustrační fotografie

Potíže pro komisi rozhodčích. Z listiny sudích kvůli pivu v Lotyšsku vyškrtla Orla s Horákem, sbor opouští i Křepský

Nová tuzemská fotbalová sezóna sotva začala a komise rozhodčích musí řešit nemalé potíže se sudími. O největší problém se postaral sudí Pavel Orel s asistentem Adamem Horákem, kteří si před duelem předkola Konferenční ligy mezi RFS Riga a Sabahem měli objednat v hostelu jedno pivo, což bylo zapsáno následně v zápise o utkání. Sama komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR (FAČR) ale důvody vyřazení z listiny profesionálních sudích nikterak nepřiblížila. Na této listině pak nebude už působit ani Michal Křepský, který svůj konec odůvodnil nedostatečnou podporou ze strany komise.
Fotbal, ilustrační fotografie.

Centrum videorozhodčích v Česku? FAČR by ráda, kdyby fungovalo už na jaře

Mít centrum videorozhodčích, jehož úkolem by bylo posuzovat sporné momenty ze zápasů první fotbalové ligy, právě to je cíl a sen šéfa Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petr Fousek. Ten by byl rád, kdyby takové centrum, které má třeba k dispozici Mezinárodní fotbalová federace FIFA, ale i ty nejlepší evropské soutěže, bylo v českém fotbale už na jaře příštího roku. Pokud by se ho zbudovat do té doby nestihlo, nejpozději od začátku příští sezóny 2024/25 by už fungovat mělo. 
Fotbal, ilustrační fotografie.

Komisi rozhodčích povede po Příhodovi Libor Kovařík. Rozhodlo se i o dvou nových členech

Jen pár dní se ocitla komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR (FAČR) bez řádného šéfa poté, co v pondělí rezignoval na post jejího šéfa poněkud nečekaně Radek Příhoda. Nyní výkonný výbor asociace schválil očekávané, tedy že jeho nástupcem se stane dosavadní místopředseda Libor Kovařík. Zároveň potvrdil dva nové členy komise, kterými se stali bývalí rozhodčí Kryštof Mencl a Milan Plesar. 
Daniel Křetínský

Do kabiny rozhodčích si to o poločase zápasu Sparty namířil Křetínský. Teď mu hrozí trest

Když fotbalová Sparta ovládla nedělní ligový duel s Brnem, nad kterým na Letné vyhrála 3:1 a vyrovnala tak bodově v tabulce vedoucí Slavii, vypadalo to, že se bude fotbalová veřejnost bavit pouze o dalším slušném výkonu letenského klubu. Jenže vše nakonec přebila kontroverzní poločasová návštěva majitele Pražanů Daniela Křetínského u rozhodčích, která dala vzpomenout na praktiky šéfa Jablonce Miroslava Pelty. 
Patrik Schick

Po roce byl vyhlášen českým Fotbalistou roku opět reprezentační útočník Schick

Tradiční českou anketu o nejlepšího českého hráče „Fotbalista roku“ vyhrál letos stejně jako loni reprezentační útočník Patrik Schick. Sedmadvacetiletý forvard oblékající na klubové úrovni dres německého Leverkusenu, jenž je momentálně ve stavu zraněných a neúčastní se aktuálního reprezentačního srazu na úvod kvalifikace na mistrovství Evropy 2024, ovládl 58. ročník ankety pod hlavičkou Fotbalové asociace ČR (FAČR), když o více než 200 bodů vyhrál před druhým záložníkem Antonínem Barákem z Fiorentiny. Na třetím místě pak skončil plzeňský gólman Jindřich Staněk. 
sport

FAČR se dohodla na nové smlouvě s LFA. Obě asociace spolu řešili i prodej televizních prá

V zákulisí tuzemského fotbalu se udál klíčový okamžik. Alespoň tak hovoří šéf Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petr Fousek o dohodě na nové Rámcové smlouvě s Ligovou fotbalovou asociací (LFA), tedy se zřizovatelem tuzemských profesionálních soutěží. Smlouva mezi oběma asociacemi, která je uzavřena na období mezi 1. červencem 2024 a 30. červnem 2028, aktualizuje dosavadní Rámcovou smlouvu z roku 2016, zaručuje LFA, že bude mít právě až do konce června roku 2028 pod svou kuratelou první dvě české nejvyšší fotbalové soutěže. Obě strany se taktéž domluvili na opčním právu s možností prodloužit tuto smlouvu až do roku 2032. Představitelé obou asociací Petr Fousek a Dušan Svoboda se pak také pobavili o budoucnosti prodeje televizních a marketingových práv. 
Soudy, ilustrační fotografie.

Soud s Berbrem a spol. začne v dubnu. Obžaloba popsala, jak se stal „taťkou“ všech rozhodčích

Sedmnáctého dubna začne v Plzni soud tolik očekávaný fotbalovou veřejností. Stanou před ním totiž podezřelí z kauzy ovlivňování zápasů druhé a třetí ligy v čele s bývalým místopředsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romanem Berbrem. Soud bude řešit především větev kauzy týkající se zpronevěry peněz, z čehož je Berbr taktéž podezřelý, přičemž žalobce požaduje udělit nepodmíněně sedm let vězení spolu s finanční pokutou ve výši 6 milionů korun. Informuje o tom deník Sport. Obžaloba pak popsala, jakým způsobem Berbr rozhodčí ovládal. Konečný verdikt plzeňského soudu by měl být znám letos v prosinci.
AC Sparta Praha, stadion na Letné

Disciplinární komise nebude vůbec řešit Chorého, na sparťanský kotel si posvítí

Nejdiskutovanější zákrok z minulého ligového víkendu ze šlágru Plzeň vs. Sparta, o který se postaral útočník Viktoriánů Tomáš Chorý svou hlavičkou do obličeje sparťana Asgera Sörensena, disciplinární komisí Ligové fotbalové asociace (LFA) řešen nakonec nebude. A to především proto, že nebyly splněny požadavky, které ukládají disciplinární řády, podle kterých může disciplinární komise zahajovat trestní řízení a dodatečně tak trestat hráče. Naopak bez trestu nevyvázne Sparta kvůli neobhajitelnému chování svých ultras fanoušků během středečního zápasu se Slováckem.
AC Sparta Praha, stadion na Letné.

Komise rozhodčích potvrdila chybu při zákroku Chorého. Sparta pro něj žádá trest

Nejdiskutovanějším momentem posledního ligového kola je bezesporu zákrok plzeňského útočníka Tomáše Chorého na sparťanského obránce Asgera Sörensena, kdy v sobotním vzájemném zápase prvně jmenovaný hlavičkoval do obličeje toho druhého. Přestože se dle všech dostupných záběrů jednalo o úmysl, rozhodčí u videosystému VAR Pavel Franěk nedal svému kolegovi na hřišti Daliboru Černému žádný signál k tomu, že by měl být Chorý po zásluze vyloučen. K vyloučení dojít mělo, což v úterý potvrdila komise rozhodčích. Sparta pak navíc žádá pro Chorého dodatečný trest.
Fotbal, ilustrační fotografie

Sestup z divize A Ligy národů Šilhavého místo stát nebude. Fousek stojí stále za ním

Přestože realizační tým fotbalového národního A-týmu v čele s koučem Jaroslavem Šilhavým nesplnil cíl udržet se v elitní divizi A Ligy národů i pro příští sezónu, bude i nadále hlavním trenérem reprezentačního výběru i nadále. Podle předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petra Fouska má totiž nadále Šilhavý jeho důvěru a za ještě důležitější cíl označil postup na Euro 2024. Reagoval tak na diskuze fanouškovské obce, zda by neměl Šilhavý po neúspěchu v Lize národů skončit.
Fotbal, ilustrační fotografie

Bývalý funkcionář Dukly se snažil ovlivnit tři ligová utkání, potrestán sudí Pilný

S druholigovou pražskou Duklou bylo ve čtvrtek zahájeno řízení ze strany etické komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pozé, co na klub padlo podezření, že se měl snažit v minulosti jeho bývalý funkcionář ovlivnit hned tři ligová utkání. Řeč je o bývalém výkonném řediteli Michalu Šrámkovi a období datované do podzimu roku 2018. Etická komise pak také uvedla, že byl dvouletým zákazem fotbalové činnosti potrestán rozhodčí Marek Pilný, který si ěl říct o finanční obnos za ovlivnění třetiligového zápasu Velvary vs. Vyšehrad z roku 2019.
sport

V kauze kolem zakázky FAČR na dezinfekce nově policie obvinila šest fyzických osob

Aféra kolem podezřelých zákazek na dezinfekce fotbalových šaten, která vypukla loni v únoru polcejním zásahem ve strahovském sídle Fotbalové asociace ČR (FAČR), tedy půlroku po zatčení bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra, vchází do další fáze. Policie totiž ve středu uvedla, že v této kauze došlo k obvinění z podvodu šesti fyzických osob a čtyř právnických osob, přičemž fyzickým osobám za to může hrozit trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do osmi let.
Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

Bývalý Brücknerův pobočník Beránek bude mít na starost mládežnické reprezentace

Před dvaceti lety působil u reprezentací jak do 21 let, tak i u seniorského A-týmu, kdy aistoval Karlu Brücknerovi, nyní se vrací zpátky k českým národním týmům, ovšem k těm mládežnickým. Miroslav Beránek se totiž stává novým šéftrenérem mládežnických reprezentací Fotbalové asociace ČR (FAČR) a to především na popud asociačního technického ředitele Zdeňka Psotky.
Fotbal, ilustrační fotografie

Komise: Sudí Černý dostal trest až do konce září, videorozhodčí Ondráš až do zimy

Po druhém ligovém tuzemském fotbalovém kole je nejdiskutovanějším zápasem ten nedělní mezi Slavií a Zlínem (4:1 pro Slavii). A to především kvůli dskutabilním rozhodnutím ze strany hlavního sudího Dalibora Černého a jeho kolegy u videa Víta Ondáše. Oba dva totiž výrazně pochybili, když v 59. minutě nevyloučil ihned zlínského Martina Cedidlu poté, co tvrdě zajel u postranní čáry Ewertona. Ten pak kvůli zranění zápas nedohrál. Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR (FAČR) prakticky hned po utkání vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že mělo dojít k okamžitému vyloučení Cedidly a ne mu dát jen žlutou kartu. V pondělí vynesla trst pro hlavního sudího Černého, jenž si tak nezapíská do konce září, ještě vyšší trest si ale vysloužil videorozhodčí Vít Ondráš, který nebude sedět u systému VAR až do zimy.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 8 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy