Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

Už v loňském roce vyhrála Sparta v mezinárodní soutěži o využití strahovského areálu, jenž je ve vlastnictví FAČR. Díky v pondělí podepsané smlouvě mezi asociací se na novém stadionu na Strahově budou vedle domácích zápasů pražské Sparty konat tři zápasy do roka duely národního týmu. 

"Je to jeden z nejdůležitějších projektů českého fotbalu. Tato věc se táhla více než osm let, takže když jsme jako nové vedení asociace před čtyřmi lety nastoupili, stanovili jsme si vyřešení této problematiky jako jeden z hlavních cílů. Povedlo se nám to rychle a ku prospěchu celého českého fotbalu," řekl k podpisu zásadní smlouvy v této věci samotný předseda FAČR Petr Fousek

Podle plánů by měla Sparta získat stavební povolení do roku 2030 a o pět let později, tedy v roce 2035, by měl už nový strahovský stadion stát. V čerstvě podepsané smlouvě se Sparta zaručuje asociaci vyplácet stavební plat postupně po dobu 30 let. Právě během těchto třiceti let totiž bude fungovat Sparta na stadionu na pozemku, který bude v nájmu. Zatímco roční stavební plat činí něco přes 32 milionů korun, Sparta bude také muset vyplatit 95 milionů korun  coby poplatek za takzvanou exkluzivitu. Celkem tedy asociaci za výstavbu nového stadionu v rámci ročních stavebních platů zaplatí 1,784 miliardy korun, přičemž v této částce se myslí jak na předpokládanou inflaci, tak i na úsporu za pořádání reprezentačních zápasů.

Podle sparťanského sportovního manažera Františka Čupra pak klub celkově asociaci za výstavbu zaplatí čtyři a půl miliardy korun. Protože tato stavba nebude financována ze státních prostředků, nebude se tak jednat o původně zamýšlený národní stadion. Až uplyne již zmiňovaných 30 let, během kterých bude hrát Sparta v nájmu, budou pak podle smlouvy pozemky na Strahově převedeny pod správu sparťanského klubu.

Součástí smlouvy je i výstavba potřebné infrastruktury, tedy konkrétně novou tramvajovou trať z Malovanky na Strahov. A ve hře je i trolejbusová doprava. „Víme, jaké jsou plány Prahy s posílením MHD na Strahov. Tramvajová trať z Malovanky přímo na Strahov má již povolení, hotovo by mělo být v roce 2027. Dále je zpracováván koncept trolejbusů. Součástí stadionu bude samozřejmě parkování, ale opakujeme, že jednoznačně preferujeme městkou dopravu před individuální,“ nechal se k tomuto tématu slyšet generální ředitel Sparty Tomáš Křivda. Jeho kolega Čupr dodal: „Při jednání na magistrátu jsme řešili, že během spartakiády pojmul Strahov stovky tisíc lidí a fungovalo to. Někdo má výhrady, že stadion bude na kopci, ale po zápase je to zase s radostí dolů.“

O stadionu Evžena Rošického je už dávno známo, že jeho stav je havarijní a čeká delší dobu na opravu. Předloni na něm přestala trénovat i česká fotbalová reprezentace. Přesto všechno platí za údržbu tohoto stadionu FAČR v řádu několik jednotek milionů korun. Jak by měl vypadat nový stadion? „Jsme v bodě jedna. Pro nás přijdou kroky kolem dopravní studie a přípravy mezinárodní architektonické soutěže, kterou bychom chtěli vyhlásit co nejdříve,“ uvedl Křivda s tím, že i když o konkrétním designu stadionu ještě není nic známo, měl by stadion disponovat sedadly, která všechna budou pod střechou. „Plánujeme nejmodernější technologie, ale určitě ne zatahovací střechu, která by například umožnila koncerty v každém ročním období. Primárně jde o stadion pro fotbal a bude mít vše, co fanoušek a hráč očekává,“ dodal ještě Křivda.

Dodejme, že Sparta hledala nové útočiště především proto, že její dosavadní stadion na Letné pro 18 349 diváků už zanedlouho přestane vyhovovat současným potřebným podmínkám. Nový strahovský stadion by měl pak v počtu míst trumfnout současný největší fotbalový stadion v Česku, kterým je slávistický Eden (19 370 míst).

Související

Tomáš Rosický

Rosický potvrdil setrvání kouče Larse Friise na lavičce pražské Sparty

Pozice trenéra fotbalové pražské Sparty je vždy ožehavá, ať už na ni sedí kdokoli. Nejinak je tomu i v případě aktuálního dánského stratéga Pražanů Larse Friise. O jeho budoucnosti v klubu se spekuluje od doby, co Sparta nezažívá vydařený podzim po výsledkové i výkonnostní stránce. Kritikům se není co divit, vždyť Sparta před posledním podzimním ligovým víkendem ztrácela až 16 bodů na vedoucí pražskou Slavii a ani v Lize mistrů se jí nedaří tak, jak by chtěla. Sportovní ředitel klubu Tomáš Rosický ale dal nyní všem těmto kritikům jasnou odpověď. Spartu povede Friis i do jarní části.
AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta se vrátila zpátky do marasmu. S Feyenoordem v Lize mistrů padla

Od losu Ligy mistrů bylo jasné, že tento duel bude mít přívlastek pikantní. To proto, že Feyenoord Rotterdam od začátku této sezóny trénuje bývalý trenér pražské Sparty, se kterou dokázal v předešlých dvou sezónách dvakrát vyhrát českou ligu, Brian Priske, jenž se tak nyní utkal se svým tehdejším asistentem a nynějším trenérem Sparty Larsem Friisem. Zatímco prvně jmenovaný momentálně prožívá vzestupnou tendenci výsledků a výkonů svého mužstva, ten druhý se potýká s krizí. A přestože Sparta v posledních dvou ligových zápasech vyhrála, duel s Feyenoordem ji zase posadil tvrdě na zem, když s ním prohrála 2:4.

Více souvisejících

AC Sparta Praha FAČR stadion Fotbal

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

před 3 hodinami

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

před 4 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním projevu znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zúčastnil plánovaných mírových jednání v Turecku. V projevu, který byl odvysílán v celostátní televizi, označil přímou účast Putina za nezbytnou podmínku dosažení trvalého příměří a skutečných výsledků.

před 5 hodinami

Evropská unie

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.

před 6 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?

Americký prezident Donald Trump se účastní významného summitu v Rijádu, kde se schází například se saúdským korunním princem, stejně jako s vůdci Spojených arabských emirátů a Kataru. Tato návštěva, vnímaná jako první zásadní zahraničněpolitická cesta od Trumpova návratu do Bílého domu, má za cíl posílit obchodní a bezpečnostní vazby mezi USA a zeměmi Perského zálivu. Avšak právě v době, kdy Washington zdůrazňuje nové diplomatické priority, může tato cesta přinést napětí do vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem.

před 7 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?

Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.

před 8 hodinami

MS v hokeji

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru

O první překvapení letošního mistrovství světa v hokeji se postaral celek, od něhož to málokdo čekal. Nováček z Maďarska si totiž poradil s Kazachstánem, který porazili 4:2 a to i díky zatím nejrychlejší brance tohoto turnaje a udělali tak významný krok k záchraně v elitní divizi mistrovství světa. Ve druhém úterním večerním zápase si pak Kanada v duelu s Francií v poklidu došla pro výhru 5:0.

před 9 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

včera

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

včera

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy