Letošní ročník Formule 1 pokračoval v neděli závodem na Red Bull Ringu u našich sousedů v Rakousku. Domácí stáji se tentokrát hrubě nevydařil. Max Verstappen projel jen několik zatáček, Yuki Tsunoda dokončil na posledním místě. Nejlépe se vedlo jezdcům McLarenu. Vítězem se stal Lando Norris, který ustál útoky dotírajícího stájového kolegy Oscara Piastriho.
Pro jednoho ze závodníků rakouská grand prix skončila dříve, než začala. Carlos Sainz z Williamsu měl nejprve problém nastartovat, pak se sice rozjel, ale vzplály mu brzdy. Na trať se tak ani nepodíval. Jiní se podívali jen do čtvrté zatáčky, kde Kimi Antonelli se svým mercedesem způsobil havárii, kterou kromě něj odnesl i obhájce titulu Max Verstappen. Do druhého kola tak pokračovalo jen 17 monopostů.
Startovní pole se seřadilo za safety car, která ve třetím kole umožnila opětovné zahájení bojů mezi závodníky. Velmi se dařilo Alexi Albonovi ve druhém Williamsu. Propracoval se až na šesté místo, jenže i u jeho auta nastal problém, jenž způsobil předčasný konec.
V čele závodu si mezitím vypracovávali náskok oba jezdci McLarenu, přičemž Lando Norris držel první pozici danou vyhranou kvalifikací. Piastri nicméně na stájového kolegu mocně dotíral a opakovaně byl v jednotlivých kolech rychlejším z dvojice. O třetí příčku soupeřili závodníci Ferrari, přičemž výhodnější pozici držel Charles Leclerc před Lewisem Hamiltonem.
Fanoušci se mohli upínat k tomu, že pořadím na čele zamíchají zastávky v boxech, ale ani tohle přání se jim nesplnilo. Když se po 50. kole vydal do boxové uličky nejprve Norris a posléze i Piastri, rozdíl se sice snížil, ale stále činil přes tři vteřiny. Druhého Australana navíc potrápil o kolo zpět jedoucí Colapinto, jenž si nevšiml signálu od maršálů a vytlačil soupeře z trati.
Piastriho to ale moc nepoznamenalo, o čemž svědčil fakt, že ztráta na prvního se nadále snižovala. V jeden okamžik činila jen dvě vteřiny, ale Norrisovi se nakonec podařilo nepatrné vedení stabilizovat. Stal se tak vítězem Velké ceny Rakouska. Na stupních vítězů ho doplnili Piastri a Leclerc.
VC Rakouska (29. června 2025)
1. Norris, 2. Piastri (oba McLaren), 3. Leclerc, 4. Hamilton (oba Ferrari), 5. Russell (Mercedes), 6. Lawson (Racing Bulls), 7. Alonso (Aston Martin), 8. Bortoleto, 9. Hulkenberg (oba Sauber), 10. Ocon, 11. Bearman (oba Haas), 12. Hadjar (Racing Bulls), 13. Gasly (Alpine), 14. Stroll (Aston Martin), 15. Colapinto (Alpine), 16. Tsunoda (Red Bull)
Nedokončili: Albon (Williams), Verstappen (Red Bull), Antonelli (Mercedes), Sainz (Williams)
Související
Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
OBRAZEM: Velká cena Rakouska F1 zachycena objektivem našeho fotoreportéra
Formule 1 , Lando Norris , Oscar Piastri , Charles Leclerc , Rakousko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
před 3 hodinami
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
před 4 hodinami
„Hosté mi nebudou stát v cestě.“ Útočník před střelbou sepsal mrazivý protitrumpovský manifest
před 5 hodinami
Evropští lídři se poprvé vyjádřili ke střelbě v USA. Neskrývají zděšení
před 6 hodinami
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
před 7 hodinami
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
před 8 hodinami
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
před 9 hodinami
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
před 10 hodinami
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
před 12 hodinami
Jak mohlo dojít ke střelbě? Bezpečnostní opatření selhala, detektor kovu pípal, ale ochranku to nezajímalo
před 13 hodinami
Ze světa přichází první reakce na střelbu. Lídři útok odsoudili
před 13 hodinami
Chtěl střílet na Trumpovy úředníky. Útočníkem je jednatřicetiletý učitel, v pondělí jde před soud
před 14 hodinami
Ani nejlepší zabezpečení na světě nezastaví vyšinuté jedince s narušeným myšlením, řekl Trump po střelbě
před 15 hodinami
Na akci Bílého domu se poblíž Trumpa střílelo. Prezidenta evakuovali
před 16 hodinami
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
Čtyřicet let po nejhorší jaderné katastrofě v dějinách lidstva zůstává Černobyl místem, kterému znovu hrozí nebezpečí. Jakmile opustíte vyznačenou cestu v blízkosti jaderné elektrárny, dozimetr připnutý na hrudi začne tikat znatelně rychleji. Je to neviditelná hranice mezi relativně čistou půdou a kontaminovaným územím, kde se příroda pomalu zmocňuje opuštěných staveb.
Zdroj: Libor Novák