Liga mistrů: Senzace v Portu! Portugalský celek dokázal porazit Bayern Mnichov, Barcelona jasným způsobem zvítězila v Paříži

Porto - Ve středu pokračovala nejprestižnější evropská klubová fotbalová soutěž Liga mistrů UEFA a to dalšími dvěma úvodními zápasy čtvrtfinálové fáze této soutěže. V jednom z nich se spolu utkaly FC Porto a Bayern Mnichov. Řeklo by se, že v tomto duelu je favorit jasný a že se asi k žádnému překvapení jen tak schylovat nebude, přesto se ale toto překvapení událo. Porto totiž dokázalo nad bavorským mužstvem vyhrát 3:1 a to hlavně díky obrovským chybám hostující defenzivy. Další duel byl k vidění v pařížském Parku princů, kde domácí Paris Saint-Germain hostila věhlasný katalánský celek FC Barcelona. Ta naopak žádné překvapení nepřipustila a celkem s přehledem přehrála francouzský klub, jemuž chyběla největší hvězda a to Zlatan Ibrahimovič, který v předešlém zápase Ligy mistrů dostal červenou kartu. Barcelona si tak domů veze příjemnou výhru pro domácí odvetu 1:3.

To, že středeční večer nebude patřit zrovna k těm nejpovedenějším ze strany Bayernu Mnichov, poznali hráči tohoto celku už po dvou minutách od úvodního hvizdu. Tehdy totiž předvedli obránci německého klubu první hrubici, kterou napáchal při rozehrávce Xabi Alonso, a tak to nakonec celé musel hasit gólman Manuel Neuer, ovšem za cenu faulu, když podrazil unikajícího Martíneze. Byla z toho tak penalta a tu celkem s přehledem proměnil v gól Quaresma, 1:0. Že to není jenom nějaký zlý sen, to poznali hráči Bayernu Mnichov už o osm minut později, kdy se po další neskutečné hrubce hostujícího obránce, tentokráte chyboval Dante a z gólu se pak mohl radovat opět Quaresma, 2:0.

Ve 28. minutě se pak dokázal trošku hostující celek, jenž je veřejností pasován na toho, který má velikou šanci vyhrát letošní Ligu mistrů, vzpamatovat ze šokujícího úvodu a to proto, že se po Boatengově centru trefil přesně Alcantara, 2:1. Následně ale opět hostující obrana předvedla další minelu. A to takovou, že Neuer nedokázal chytit centrovaný balón z kopačky Sandra a tím pádem bylo zaděláno na problém. Domácí ale tentokrát trefili břevno.

A když už nestihli udělat bavorští další hrubku v rámci prvního poločasu, tak si ji nechali na ten druhý. Tehdy chyboval Boateng, následně poslal Sandro slušný pas na Martíneze a právě tento fotbalista tak zvýšil na 3:1 pro Porto. Do konce zápasu se pak už nic zásadního nestalo a to tak znamenalo, že Bayern prohrál poprvé po deseti pohárových duelech v řadě.

Pohodová výhra v Paříži

Barcelona byla v zápase, konající se v Paříži v Parku princů, jasným favoritem. Na rozdíl od Bayernu však svoje postavení potvrdila i výsledkově. Bezbrankový stav se mohl měnit už ve 14. minutě. Tehdy se totiž k balónu dostal Messi a tento argentinský forvard střelou z 18ti metrů trefil tyč branky, kterou hájil Sirigu. Uběhly čtyři minuty od tohoto momentu, když se barcelonští řítili opět do další šance. To Messi tentokráte nahrával a to na Neymara, tento brazilský reprezentant pak otevřel skóre, 0:1.

Barcelona si pak v následujících minutách svoje vedení bránila především tím, že hrála svou typickou hru, tedy že hráči tohoto klubu měli v podstatě pořád balón u svých kopaček. I tak se ale do jakés takés příležitosti dostali i domácí, ovšem zakončující Cavani vlastně předvedl střelu, díky které vynikl hostující gólman ter Stegen. V 67. minutě pak vstřelil druhý gól Barcelony dosud neviditelný Suárez, jenž před tím jesličkami obehrál David Luize, který ještě v prvním poločase vystřídal zraněného Thiaga Silvu. Suárez pak vstřelil i třetí gól a opět to byl přímo kousek hodný nějakého houslového virtuósa, neboť opět se nechal obehrát "houslemi" David Luiz, 0:3.

Pařížané ale přeci jenom kýžený gól vstřelili. Ovšem nutno dodat, že díky teči bránícího hráče. To se v 82. minutě rozhodl zpoza šestnáctky vypálit Van der Wiel, tuto střelu si pak nešťastně ztečoval do vlastní sítě Mathieu. Barcelona tak nakonec vyhrála 1:3.

Konečné výsledky prvních zápasů čtvrtfinálové fáze Ligy mistrů UEFA (15.4.2015):

Paris St. Germain - FC Barcelona 1:3Branky: 82. Van de Wiel - 67. a 79. Suárez, 18. Neymar

FC Porto - Bayern Mnichov 3:1Branky: 3. (z pen.) a 10. Quaresma, 65. Martínez - 28. Alcantara

Související

sport

Paris Saint Germain po roce opět slaví titul v Lize mistrů. Ve finále porazil Arsenal až na penalty

Stejně jako loni, tak i letos nese trofej pro vítěze nejprestižnější evropské klubové fotbalové soutěže Ligy mistrů jméno klubu Paris Saint Germain. Tento francouzský hegemon opět potvrdil, že patří k nejlepším mužstvům starého kontinentu. Zatímco v minulé sezóně si ve finále poradil s Interem Milán, tentokrát byl jeho finálovým soupeřem londýnský Arsenal. Ten se do finále Ligy mistrů podíval poprvé po 20 letech a doufal tak, že tentokrát se mu tuto trofej, která mu chybí do sbírky. Jakkoli dobře začali, stejně jako před dvaceti lety svůj náskok postupem času ztratili, tentokrát tedy až na penalty s Paris Saint Germain prohráli a nenavázali tak na svůj nedávný triumf v anglické Premier League.
Fotbal, ilustrační fotografie.

Slavii se poslední zápas v Lize mistrů nevydařil. Ani na Kypru si výhru nepřipsala

Na závěr ligové fáze fotbalové Ligy mistrů byl Slavii nalosován zdánlivě papírově nejslabší soupeř v podobě kyperského Pafosu, nováček v nejprestižnější evropské klubové fotbalové soutěži. Proto se už před rozehráním ligové fáze tak trochu počítalo s tím, že by právě na jeho mohla Slavia bodovat a dokonce i vyhrát. Postupem času se věřilo, že právě tento zápas by mohl být pro Slavii tím prvním vítězným nejen v rámci tohoto ročníku, ale i od roku 2007. Jenže zmýlená neplatí, Pražanům se závěrečný duel v letošní Lize mistrů hrubě nevydařil, především ve druhé půli se jejich hra totálně rozsypala a nenapomohl jim ani fakt, že je oslabil svým vyloučením Bořil. To všechno zapříčinilo prohru 1:4.

Více souvisejících

Liga mistrů FC Barcelona Fotbal

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání

Klimatická krize spojená s extrémními vlnami veder proměňuje evropský kontinent a výrazně zhoršuje sucho, které region zasáhlo. Závěry vědecké analýzy ukázaly, že extrémně horký vzduch doslova vysává vlhkost z řek, jezer, půdy i vegetace. V západní Evropě zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost vzniku takto horké atmosféry osmdesátkrát, zatímco ve východních částech kontinentu čtyřicetkrát. Znečištění z fosilních paliv pak způsobilo, že k takto silnému vysušení půdy dochází v západní Evropě pětkrát a ve východní dokonce jedenáctkrát častěji.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

včera

včera

Báb al-Mandab

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

včera

Donald Trump

Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory

Americký prezident Donald Trump schválil jadernou dohodu se Saúdskou Arábií, která by království mohla umožnit obohacovat vlastní palivo pro civilní reaktory. Podle vysoce postaveného amerického činitele má pakt trvat třicet let a k jeho oficiálnímu oznámení by molo dojít velmi brzy. Na základě této dohody by měly americké společnosti poskytovat technologii i potřebné expertízy pro rozvoj saúdského jaderného programu.

včera

včera

Pete Hegseth

Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou

Americký ministr obrany Pete Hegseth při vystoupení před výborem pro rozpočtové příděly amerického Senátu prohlásil, že Írán se v současnosti nachází v defenzívě. Podle jeho slov jsou vojenské kapacity Teheránu po téměř dvou týdnech nových amerických leteckých úderů na dosud nejnižší úrovni. Šéf Pentagonu však zároveň odmítl poskytnout jakýkoli časový odhad, kdy by mohl ozbrojený konflikt skončit, a uznal, že Írán i nadále představuje v regionu vážnou hrozbu.

včera

včera

Ilustrační foto

Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament schválil zákon zakazující přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let, čímž se Francie stala první zemí Evropské unie, která nezletilým zamezila používání aplikací typu TikTok. Prezident Emmanuel Macron prosazoval tento zákaz jako klíčovou reformu svého posledního funkčního období a zavázal se k jeho zavedení do září. 

včera

včera

Letní počasí

Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší

Předpověď počasí do poloviny srpna počítá s teplotními výkyvy a celkově průměrnými srážkami. Po výrazném červnovém horku a teplotně průměrné první polovině července nastává v aktuálním týdnu citelné ochlazení. Průměrné týdenní teploty se tak v těchto dnech dostanou pod hranici dlouhodobého normálu.

21. července 2026 22:02

Ilustrační foto

WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí

Evropský kontinent v současnosti čelí mimořádně intenzivní vlně veder, která si podle odhadů odborníků vyžádá stovky až tisíce lidských životů. Ačkoliv od katastrofálního léta roku 2003 uplynula již více než dvě desetiletí, úmrtnost spojená s vysokými teplotami zůstává alarmující. Přestože celková bilance bude známa až za několik týdnů, španělští výzkumníci již přisuzují horku přes dvě stě deseti obětí během několika dnů. Tragické zprávy o úmrtích v důsledku přehřátí organismu přicházejí také z Francie, což potvrzuje selhávání ochrany zranitelných skupin.

21. července 2026 20:49

Alexandr Lukašenko

Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko čelí narůstajícímu tlaku ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, který usiluje o hlubší zapojení jeho země do konfliktu na Ukrajině. Podle Institutu pro studium války se Kreml snaží získat běloruské území pro rozsáhlejší vojenské operace. Moskva chce z Běloruska masivně vypouštět útočné drony a vytvořit novou nátlakovou frontu na západě. Tímto krokem by přinutila ukrajinské velení k přesunu jednotek z donbaské fronty k Bělorusku.

21. července 2026 19:37

21. července 2026 18:24

Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova

Vnitropolitická krize na Ukrajině se dále vyostřuje v důsledku nedávného odvolání populárního ministra obrany Mychajla Fedorova prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy