Praha - Českému hokejovému týmu budou při sobotním semifinále s Kanadou spolu se sportovními příznivci po celé zemi fandit i vrcholní politici či mnozí umělci, z nichž někteří hokej aktivně hrají nebo se podíleli na jeho scénickém ztvárnění.
Prezident Miloš Zeman bude sobotní utkání sledovat na zámku v Lánech, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a bývalý prezident Václav Klaus vyrazí přímo mezi fanoušky do pražské O2 arény. "Naši hokejisté odvádí skvělý výkon, pevně věřím, že úspěšně vybojujeme i dva zbývající zápasy a získáme zlaté medaile," sdělil Sobotka prostřednictvím mluvčího vlády Martina Ayrera.
Českému hokejovému týmu drží palce už od začátku turnaje, kvůli pracovnímu vytížení ale měl zatím možnost sledovat pouze zápasy proti Švédsku, Rakousku a Finsku. "Všechny pro mne byly obrovský zážitek," dodal premiér.
Také Klaus, který je vášnivým sportovcem, podpoří hokejisty osobně. "Hodlá tam jít. Program mu ale bohužel neumožní, aby zápas viděl celý," uvedl jeho mluvčí Petr Macinka. Exprezident má podle něj v sobotu odpoledne přednášku na Vysoké škole ekonomické o řecké krizi, kvůli které bude muset česko-kanadský souboj opustit předčasně.
Herec Jaromír Dušek, který napsal libreto k "hokejové" opeře Nagano, kvůli své pracovní vytíženosti letošní šampionát nesleduje. "Vím, že jsme nad Finy vyhráli, ale měl jsem divadelní představení, a tak to moc neprožívám. Představení mám i v sobotu, takže se zase až potom dozvím, jak to dopadlo," řekl Dušek.
Naopak aktivně je do hokejového dění zapojen herec Martin Dejdar. "Na zápas s Kanadou se budu dívat, ale vzhledem k tomu, že budu provázet na Staroměstském náměstí hokejovou show, tak u toho nebudu přímo na stadionu, ale před velkoplošnou projekcí," uvedl.
Herec a architekt David Vávra, kterého s Dejdarem spojuje fakt, že jsou oba aktivní amatérští hokejisté, je v současné době na světové výstavě Expo 2015 v Miláně. "Během zápasu s Finskem nás manželky po telefonu průběžně informovaly o probíhajícím stavu. Takhle zprostředkovaně je to ještě silnější, než když to člověk vidí na vlastní oči. Když se dvě minuty neozve telefon, představujete si ty nejhorší varianty," uvedl člen divadla Sklep. "V sobotu se nám snad podaří zachytit nějaký signál z vesmíru a semifinále vidět," dodal.
Související
Švýcarsko se nedočkalo hokejového zlata ani doma, ve finále tentokrát podlehlo Finsku. Norové berou senzační bronz
Rulík zhodnotil své poslední MS u národního týmu. Je rád za čtvrtfinále
Aktuálně se děje
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
včera
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
včera
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
včera
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
včera
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
včera
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati.
Zdroj: Jan Hrabě