Kodaň - V neděli pokračuje svým druhým hracím dnem 82. hokejové mistrovství světa, které se v těchto květnových dnech koná v Dánsku a jak už to bývá v posledních letech zvykem, o víkendových dnech je na programu hned šestice duelů. Jako první se tak tentokráte již v poledním čase v rámci skupiny B představil Norové, jež nastoupili proti Lotyšsku a přestože Seveřané v zápase, ve kterém bylo vidět i mnoho hráčů z české extraligy na obou stranách, dlouho vedli, Lotyšsko to nevzdalo a nejen, že dokázalo duel dovést do prodloužení, ale dokonce v prodloužení i zvítězit 3:2. Naprosto stejným výsledkem pak skončil druhý souběžně hraný zápas ve skupině A mezi Švýcarskem a Rakouskem. I tady se favorit ze země helvétského kříže kolikrát trápil, taktéž vedl, ovšem nováček z Rakouska také dokázal duel vyrovnat. V prodloužení to ale byli Švýcaři, kteří získali potřebný bod navíc.
Duel skupiny B mezi Norskem a Lotyšskem začalo z obou stran opratrnou oťukávanou, ale postupem času se pak čím dál více do hry dostávali Seveřané. Pobaltský celek byl kolikrát rád, že má v brance takového gólmana, jakým je právě Merzlikins, neboť nebýt jeho, mohl prohrávat o dost dříve. V jednom momentu zasáhl skvěle vrchní částí svého betonu a zachránil tak své kolegy od katastrofy. I když byli možná v první půlce úvodní třetiny Lotyši o něco lepší, byli to přeci jenom Norové, kteří jako první skórovali. V osmé minutě Trettenes předal kotouč Bastiansenovi a ten našel mezírku mezi gólmanovou maskou a bližší tyčkou, přičemž puk ještě Merzlikinsovu masku škrtl, 1:0 pro Nory.
V následujících minutách tak měli Norové čím dál tím víc navrch, což dokumentovala i situace o čtyři minuty později, kdy Mathis Olimb přihrál po buly Bonsaksenovi a te od modré vypálil tak, že dokázal zvýšit na 2:0. Až na začátku druhé dějství přišla možnost pro Lotyše, jak stávající stav poněkud zdramatizovat. Tehdy totiž seděl na trestné Mathis Olimb, jenže během této přesilové hry se netrefil ani Roberts Bukarts, ani Cibulskis, nám dobře známí hráči z extraligy. Snížit se Lotyšům povedla nakonec až ve 26. minutě a to díky odraženému puku, ke kterému se dostal Balcers a ten střelou do horního růžku vstřelil gól na 1:2.
Poté si zahráli přesilovku i Norové, když musel na trestnou lavici další extraligista Džerinš a i když se Norové v této početní výhodě prezentovali dokonalým zámkem, ke gólu to nevedelo, přestože k němu měli velice blízko. Kotouč od Thoresena totiž pouze brankovištěm proskotačil bez toho, aniž by zamířil do sítě, následně neuspěl ani Lindström.
Norům pak rozhodně museli mrzet i další nevyužité přesilovky, jelikož ve tetí třetině se Lotyši vzedmuli na tolik, že dokázali vyrovnat. I díky ne úplně na sto procent bránícímu Ken Andre Olimbovi vstřelil gól na 2:2 Abols. Duel tak dospěl do prodloužení, ve kterém se zaskvěl premiant v reprezentaci Lotyšska Balcers svou neuvěřitelnou kličkovanou v útočném pásmu, po které pak pouze zasunul kotouč do branky a zajistil tak Lotyšům dva body z tohoto utkání.
Švýcaři se nakonec k výhře nad Rakušany protrápili
Jakkoli mohl vzbuzovat výkon favorizovaných Švýcarů v alpském derby s nováčkem z Rakouska od úvodní minuty u fanoušků rozpaky, byli to oni, kteří i díky nepochopitelným chybám rakouské obrany dostávali do vícero příležitostí. Největší rakouskou hvězdou tak byl v tomto zápase především gólman Starkbaum, jenž v duelu vychytal hned několik tutovek, přičemž při některých zákrocích jakoby odněkud vyvstal duch Dominika Haška. Jindy zakročil pouze zvednutými betony, když už ležel na břiše, jindy jen vytáhl svojí hůl, aby zabránil kotouči prakticky volnou cestu do prázdné klece.
Jenže Švýcaři přeci jenom otevřeli skóre duelu, když krátce po zmiňovaném zákroku rakoského gólmana betony nakonec skóroval Niederraiter. Stalo se tak po chybě v rakouské rozehrávce. Ve 25. minutě se pak podařilo Švýcarům zvýšit na 2:0 zásluhou Haase, zanedlouho mohl třetí fík přidat ještě skvěle hrající Niederraiter. Nebýt však jeho špatného zpracování. Postupem času byly znát čím dál větší zmatky v rakouské defenzivě. Snížit se podařilo Rakušanům až díky využité pětiminutové přesilovce, kterou Švýcaři nabídli poté, co zákařně fauloval Adrighetto Strongga, kterého odnesli nakonec na nosítkách amožná pro něj skončilo i toto mistrovství.
Na Zwergovu přesnoui trefu ze 35. minuty pak dokázal navázat ještě ve 46. minutě Ganahl a protože následně opět čaroval brankář Starkbaum, muselo rozhodnout v pětiminutovém extra timu. V něm rozhodlo špatné rakouské střídání, po kterém se pak hráči nováčkovského celku elitního světového šampionátu marně snažili zabránit Corviho akci, jež nakonec rozhodla. Švýcarsko i přes potíže tak tedy vyhráli v prodloužení 3:2.
Konečné výsledky hokejového MS v Dánsku (5.5.2018):
SKUPINA A:
Švýcarsko - Rakousko 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)Branky a nahrávky: 19. Niederreiter (Corvi, Hofmann), 25. Haas (Scherwey, Müller), 64. Corvi (Niederreiter) - 35. Zwerger (Rachenwald, Haudum), 47. Ganahl (Schneider)
SKUPINA B:
Norsko - Lotyšsko 2:3 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 0:1)Branky a nahrávky: 9. Bastiansen (Trettenes, Holös), 13. Bonsaksen (M. Olimb) - 27. Balcers (Sotnieks, Galvinš), 52. Abols (Karsums, M. Redlihs), 61. Balcers (Džerinš)
Související
Rozhodnuto. Trenér Rulík po sezóně skončí u národního týmu a bude trénovat Kladno
Rulík zveřejnil hokejovou nominaci na olympiádu. Nechybí Červenka nebo Ticháček
Hokej MS , Hokej MS NOR Tým , hokej
Aktuálně se děje
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
včera
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
včera
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
včera
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
včera
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
včera
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
včera
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
včera
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
včera
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
včera
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
včera
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
včera
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
včera
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
včera
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
26. dubna 2026 21:24
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
Dnes uplynulo přesně 40 let od nejhorší jaderné katastrofy v dějinách lidstva. V roce 1986 došlo v tehdejším Sovětském svazu na území dnešní Ukrajiny k explozi reaktoru číslo 4 v černobylské jaderné elektrárně. Tato událost, která kontaminovala téměř 50 000 kilometrů čtverečních půdy a ovlivnila životy více než 3,5 milionu lidí, zůstává dodnes mementem jaderné bezpečnosti.
Zdroj: Libor Novák