MotoGP v Brně bude letos bez diváků. V areálu platí přísná pravidla

Letošní MotoGP v Brně se uskuteční bez diváků. Po dohodě s promotérem nebude na okruh vpuštěn žádný fanoušek motocyklového sportu. Přibližně 22 tisíc prodaných vstupenek budou lidé moct uplatnit příští rok. Na konání plnohodnotného ročníku v roce 2021 se organizátoři dohodli s hlavním pořadatelem šampionátu. První trénink jezdců proběhne na Masarykově okruhu v pátek, kvalifikace se pojedou v sobotu.

Kvůli současné pandemii koronaviru nebudou přihlížet nejpopulárnějšímu závodu motocyklů z tribun žádní diváci. Sledovat závodníky na Masarykově okruhu v Brně budou lidé pouze v televizi. Zároveň platí v celém areálu přísná opatření jak pro týmy závodníků, tak pro pracovníky.

„Pro všechny je tento ročník velmi specifický. Prakticky neustále dostáváme od promotéra závodu nové poznatky k organizačnímu uspořádání,“ vysvětluje novinářům ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Hlavním promotérem MotoGP je španělská firma Dorna Sports. Právě ta nepovolila vstup divákům.

„Zakázat vstup divákům bylo už od počátku jednání podmínkou Dorny,“ komentuje pro novináře hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Současná česká nařízení by totiž omezenou přítomnost diváků umožňovala. „Pokud by tam lidé šli, tak bychom stáli před rozhodováním, koho pustit a koho ne,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková na tiskové konferenci. „Takže jsme toto rozhodnutí vítali,“ doplňuje.

Personál je průběžně testován a sleduje je mobilní aplikace

Zvýšená bezpečnostní opatření platí i pro personál. Veškeří zaměstnanci byli podle vyjádření zástupců pořadatelů otestováni na přítomnost viru v těle a každý den se příchozím kontroluje teplota. „Všichni, co se pohybují po paddocku, jsou rozděleni do skupin, abychom zamezili jejich prolínání,“ popisuje režim Ulmanová.

Pomoci s monitorováním onemocnění covid-19 u zaměstnanců okruhu má i mobilní aplikace. Tu si jsou všichni zaměstnanci povinni nainstalovat. „Ta aplikace následně sleduje mou trasu nebo zaznamenává naměřenou teplotu,“ uvedla Ulmanová. Mobilní aplikace byla taktéž podmínkou Dorna Sports.

Počet lidí, kteří se starají o chod okruhu, se ale nezměnil. Stále jich je přítomných kolem dvou tisíc. Nicméně v areálu nebude obsluha stánků s občerstvením a pracovníci cateringu celkově. Navíc se podle Ulmanové snížil počet lidí, které si týmy přivezou. Normálně mají všechny týmy dohromady kolem 3 500 lidí, tento rok jich bude kolem 1 200.

„Testováni jsme byli naposledy v pondělí, předtím v neděli. Zda nás budou testovat každý druhý den, nevíme. Výsledky nám řeknou skrz aplikaci do dvou dnů,“ říká Ulmanová.

Grand Prix v Brně i v příštím roce

Všechny prodané vstupenky na letošní ročník Grand Prix České republiky budou platit příští rok. Po jednáních s promotérem se totiž organizátoři dohodli, že se v Brně uskuteční závody i v roce 2021. Tento rok měla totiž smlouva mezi Dorna Sports a Spolkem pro GP Brno, který je hlavním pořadatelem brněnské Velké ceny, vypršet.

„Naším cílem bylo pro tyto dva ročníky vyjednat takové podmínky, které budou přijatelné pro všechny a zároveň umožní fanouškům motosportu si v roce 2021 užít naplno atmosféru Velké ceny,“ uvádí Šimek. Povedlo se zejména vyjednat nižší zalistovací poplatek.

Ten měl v letošním roce činit 4,6 milionu eur. Roky následující měl dosahovat částek v rozmezí osmi a devíti miliony eur. Nakonec se povedlo dojít k dohodě, která umožní pořádat letošní ročník za jeden milion eur a v roce příštím za šest milionu eur.

Podle Vaňkové je největším příjemcem daňových výnosů z MotoGP stát, ale není do příprav nijak zapojen. „Chceme dosáhnout garance zapojení státu do úhrady zalistovacího poplatku. Ideální by bylo, pokud by se stát stal dalším členem pořádajícího spolku, o což budeme usilovat,“ popisuje plány.

Místo diváků reklama

Organizátoři také poukazují na možnost propagace České republiky, Jihomoravského kraje a města Brna ve světě. „V současné době probíhají práce na vzhledu digitální reklamy, která se bude týkat Česka i Brna,“ osvětluje Ulmanová.

Na možnosti přínosu Velké ceny poukazuje i Šimek. „Mohl by to být impulz pro oživení turistického ruchu a pohostinství v celém kraji,“ říká.

Letošní ročník motocyklových závodů měl oslavit i velká výročí. Tento rok totiž uplyne sedmdesát let od chvíle, kdy se závodní motocykly v Brně rozburáceli poprvé. Předtím vévodily Masarykově okruhu pouze automobily. Od zapojení Brna do Grand Prix uplynulo tento rok pětapadesát let. Po nizozemském Assenu je tak brněnská Velká cena druhým nejtradičnějším a stále aktivním dějištěm nejpopulárnějších závodů motocyklů.

Bohužel letos je diváci mohou sledovat pouze v televizi. První trénink se na okruhu uskuteční v pátek a kvalifikace proběhnou v sobotu. V neděli 9. srpna následně proběhne hlavní závod.

Související

Policie ČR, ilustrační foto

Policisté hlídající GP Brno našli kradená elektrokola za 140 tisíc

Policisté dohlížející v Brně na motocyklovou Grand Prix odhalili na dálnici D1 posádku vozu s kradenými elektrokoly za 140.000 korun, která zmizela v Praze. V tiskové zprávě to dnes uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb. Podle něj posádku tvořili dva cizinci, kteří tvrdili, že si kola pořídili v pražské zastavárně.
Ilustrační foto

Poplatek za MotoGP se může zdvojnásobit. Hrozí konec závodů v Brně?

Promotér mistrovství světa v závodech silničních motocyklů Dorna má představu, že od roku 2021 zvýší takzvaný zalistovací poplatek na dvojnásobek, tedy na devět milionů eur (asi 230 milionů korun). Uvedl to dnes na mimořádném zastupitelstvu náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Více souvisejících

MotoGP Brno sport motorky Automotodrom Brno Bohumil Šimek (ANO) Markéta Vaňková (ODS Brno)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy