Dodatečně mistryní Evropy. Po deseti letech jí bude kvůli dopingu soupeřky Helceletová

Přestože bývalá atletka Denisa Helceletová, dříve Rosolová, už od roku 2017 nezávodí, dočká se přeci jenom toho nejcennějšího kovu. Ovšem z roku 2012. Právě tehdy se konalo atletické mistrovství Evropy v Helsinkách a právě v rámci tohoto podniku se Helceletová zúčastnila běhu na 400 metrů překážek. Skončila sice druhá za Ruskou Irinou Davydovovou, nyní se ale zjistily nesrovnalosti v biologickém pasu tehdejší vítězky.

Z tohoto inkriminovaného závodu by se tak dodatečně na stupně vítězů objevily hned dvě Češky. Kromě první Denisy Helceletové by se na třetím stupínku objevila i Zuzana Hejnová, která tehdy skončila čtvrtá. Kromě zlata z roku 2012 by pak nově připadl Helceletové i bronz z roku 2014, neboť tehdy v Curychu skončila za Davydovou čtvrtá. "Tak to jsem se mezi krmením a úklidem stala mistryní Evropy, to je dobrý," nechala se slyšet v reakci na to pro Blesk.

Aktuálně žije v manželství s desetibojařem Adamem Sebastianem Helceletem, se kterým má dvě děti, dcery Evelyn a Anastasii.

Jak poznamenává server insidethegames.biz odkazující na ruskou agenturu TASS, anulovány na základě aktuálních nesrovnalostí v biaologickém pasu, které mají spočívat v užití dopingu nebo v manipulaci se vzorky, byly ty výsledky, kterých Davydová dosáhla v období od 20. června 2012 do 30. června 2015.

Ani pro Helceletovou, ani pro Hejnovou není dodatečný cenný kov získaný kvůli dopingu u soupeřek ničím novým. Obě dodatečně získaly už bronz z čtvrtkařské štafety z roku 2010. Na mistrovství světa v Dauhá tehdy byly ve štafetě společně s Jitkou Bartoničkovou a Zuzanou Bergrovou. Tehdy se nejprve doping objevil u jamajské štafty, poté se objevil i u Rusek.

"Jenže my ještě nemáme ani medaile z Dauhá, a to už je dvanáct let," prozradila s poukazáním na dlouhotrvající proces v takovýchto případech Helceletová, mimo jiné čtyřnásobná účastnice olympijských her.

Na podezřelosti z krevních vzorků Davydové z tohoto období se přišly díy analýze dat pořízené systémem LIMS moskevské antidopingové laboratoře v roce 2019.

Co se týče samotné Davydové, tak tato již třiatřicetiletá bývalá atletka skončila před časem svou kariéru si od 17. ledna na základě trestu Jednotky pro integritu atletiky (AIU) odpykává dvouletý zákaz startů.

Související

Femke Bolová

Nizozemská hvězda Bolová překonala po téměř 41 letech halový světový rekord Kratochvílové

Skoro 41 let se mohla bývalá česká, respektive československá atletka Jarmila Kratochvílová chlubit tím, že drží halový světový rekord na trati 400 metrů. Nyní už to neplatí, jelikož byl překonán aktuálním nizozemským atletickým talentem, dvaadvacetiletou Femke Bolovou. Právě ona totiž v neděli na nizozemském mistrovství v Apeldoornu zaběhla čtvrtku v čase 49,26 sekundy, čímž tak překonala dosavadní rekord o 33 setin. 

Více souvisejících

Atletika Denisa Rosolová (atletka)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 40 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 2 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 4 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko podniká masivní manévry v moři, flotila se „zdokonalovala“ už před několika týdny

Rusko odstartovalo vojenské cvičení v Japonském a Ochotském moři. Agentura Reuters uvedla, že potrvá do 20. června. „Do cvičení uskupení sil Tichomořské flotily je zapojeno více než 60 válečných lodí a podpůrných plavidel, asi 35 letadel námořního letectva, pobřežní jednotky a více než 11 tisíc vojáků,“ citovala agentura ruské ministerstvo obrany.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy