Jak hýbá Hniličkova kauza se sportovním hnutím? Sportovci spíše rezignaci nežádají

V pondělí vypukla nová politická kauza, v níž jednu z hlavních rolí hraje šéf Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička. Ten byl mimo jiné spolu s dalším exhokejistou a členem Rady České televize Jiřím Šlégrem či bývalým premiérem Jiřím Paroubkem novináři deníku Blesk zachycen jak v centru Teplic slavil v hotelu padesátiny podnikatele a bývalého politika Petra Bendy. A to všechno v době, kdy je protiepidemická situace v Česku na pátém nejvyšším stupni a je tak zakáz shromažďování lidí a jsou také uzavřeny hospody a restaurace. Zatímco Milan Hnilička (za ANO) už rezignoval na post poslance, šéfem NSA je nadále a to i přesto, že sám premiér Andrej Babiš ho vyzval k rezignaci i na tomto postu. A jak to vidí ve sportovnm hnutím.

K Hniličkově rezignaci i na post šéfa Národní sportovní agentury vedle premiéra Andreje Babiše vyzval i jeho kolega z poslanecké sněmovny, poslanec za ODS, bývalý skokan na lyžích a současný šéf skokanského úseku lyžařského svazu Jakub Janda. „Chování Milana Hniličky je vrcholem nepřijatelného papalášství. Ohrozil veškeré snahy, které jsme v minulých letech ve prospěch sportu podnikli. Milane, jestli jsi chlap, tak není jiná cesta než rezignace,“ napsal konkrétně na svém twitterovém účtu.

Co se však týká dalších zástupců sportovního prostředí, ke kauze kolem Milana Hniličky byli spíše zdrženlivější. Je to celkem logické, nechtějí jít proti prakticky neoficiálnímu šéfovi českého sportu. Naopak vyzdvihli jeho jednání s vládními činiteli o výjimkách pro sporty, přestože si mnohé ze sportovního prostředí u nás popudil svým nedávným kontroverzním průzkumem o oblíbenosti jednotlivých sportů v Česku, jenž měl mít vliv na jejich financování.

„Jde o věc, která hokejovému svazu nepřísluší komentovat,“ nechal se třeba slyšet mluvčí Českého hokeje Zdeněk Zikmund, jenž tak nechtěl příliš Hniličkovu účast na teplické oslavě komentovat a pokračoval: „V každém případě by ale podle našeho názoru byla škoda, kdyby to mělo vliv na další působení Milana Hniličky ve funkci vládního zmocněnce pro sport. Za zhruba rok, co je ve funkci, byla zahájena řada projektů a pro sportovní prostředí toho udělal tolik, jako málokterý z předchozích ministrů školství.“

Ani Český olympijský výbor k tomu nechtěl přidávat jakýkoli komentář. To Česká unie sportu dala ve svém prohlášení jasně najevo, že stojí za Hniličkou v tom, aby ve své funkci šéfa Národní sportovní agentury pokračoval, přestože za své pochybení by měl být Hnilička potrestán. „Ze strany Milana Hniličky jde určitě o závažné pochybení, za které musí nést následky. Plně proto respektujeme názor premiéra České republiky o vyvození politické odpovědnosti. Milan Hnilička však v uplynulém období v čele Národní sportovní agentury vykonal spoustu práce a v celém sportovním prostředí si získal respekt a autoritu,“ píše se v něm konkrétně a pokračuje se v něm: "Domníváme se, že jeho rezignace na pozici předsedy NSA by mohla vést ke značné destabilizaci dosud zdárně se rozvíjející činnosti prvního státního orgánu, který zajišťuje financování a rozvoj českého sportu.“

Právě pod tímto prohlášením České unie sportu je podepsán nejen její předseda Miroslav Jansta, ale i další sportovní činovníci i samotní sportovci jako třeba šéf Fotbalové asociace ČR Martin Malík, šěf Českého hokeje Tomáš Král, šéf české atletiky Libor Varhaník, Filip Šurman (florbal) a Jiří Dolejš (judo). Nalezneme pak zde i podpisy takových sportovců jakými jsou hokejista Jaromír Jágr, oštěpařka Barbora Špotáková či tenista Radek Štěpánek, kteří jsou zároveň i členy Národní rady pro sport, jenž je poradním orgánem Hniličkovy agentury.

Ti všichni přidávají v prohlášení konkrétní kroky, které Milan Hnilička za poslední dobu udělal ve funkci šéfa Národní sportovní agentury. „S jeho jménem jsou spojeny aktuálně rozpracované dotační programy a minulý týden Národní rada pro sport schválila kroky související s rychlým vyplacením finančních prostředků sportovním subjektům, stejně jako s tříletým plánem stability financování sportovního prostředí,“ napsali.

Své prohlášení pak zakončují slovy: „Jsme přesvědčeni, že v této souvislosti je role Milana Hniličky v čele NSA rozhodující a věříme, že zůstane dále ve své funkci.“

Související

Vláda ČR

Vláda jmenovala nového ředitele GIBS a řešila starty ruských sportovců v Česku

Novým ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů se od 7. září stane dosavadní náměstek Vít Hendrych. Jeho jmenování navrhla Petru Fialovi vláda na jednání ve středu 6. září 2023 a premiér jej ještě týž den ředitelem jmenoval. Vláda se zabývala také problematikou startů ruských a běloruských sportovců v České republice a projednala i návrh novely zákona o soudnictví ve věcech mládeže.

Více souvisejících

sport Milan Hnilička Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Národní sportovní agentura

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

včera

včera

včera

včera

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy