Londýn - Která z tenistek vystřídá Petru Kvitovou na wimbledonském trůnu? Ve čtvrtek se hrála obě ženská semifinále. Po souboji Garbine Muguruzaové a Agniezsky Radwaňské došlo na souboj Sereny Williamsové a Marie Šarapovové.
Dvacítka žebříčku Muguruzaová se stala překvapivou finalistkou po výhře nad 13. nasazenou Polkou Agnieszkou Radwaňskou 6:2, 3:6, 6:3 a o titul z grandslamu si zahraje premiérově. To Williamsová už je v grandslamovém finále popětadvacáté a má vavřínů dvacet.
Williamsová s Muguruzaovou se střely třikrát a vždy na grandslamech. Letos a předloni v Austrálii vyhrála Američanka, loni v Paříži Španělka.
Serena Williamsová je ve finále! Souboj dvou vítězek Wimbeldonu byl překvapivě jednoznačný a trval jen 80 minut. V sobotu se střetnou o wimbledonský titul Serena Williamsová s Garbine Muguruzaovou.
Serena Williamsová nemá slitování a Marii Šarapovové zatím nepomáhá ani pověstné hekání. Po 34 minutách skončil první set vítězstvím Američanky poměrem 6:2.
Druhé semifinále začíná! Maria Šarapovová, která ve Wimbledonu triumfovala v roce 2004 stojí proti pětinásobné šampionce Sereně Williamsové.
Třiatřicetiletá Williamsová prohrála na grandslamu naposledy loni v osmifinále Wimbledonu. Od té doby triumfovala na US Open, Australian Open i na Roland Garros a čtyři grandslamy v řadě může ovládnout podruhé v kariéře. Poprvé slavila tzv. "Serena Slam" v roce 2003 jako jednadvacetiletá.
Nekalendářního grandslamu dosáhly i Martina Navrátilová (1983/84) a Němka Steffi Grafová (1993/94), která v roce 1988 získala i Grand Slam. Vyhrát všechny turnaje velké čtyřky v jednom roce dokázaly také Maureen Connollyová z USA(1953) a Australanka Margaret Smithová Courtová (1970).
"Jsem nadšená, že jsem zase ve finále Wimbledonu. Už jsem tady tak daleko nějakou dobu nebyla," řekla Williamsová, vítězka turnaje v letech 2002, 2003, 2009, 2010 a naposledy před třemi lety. "Cítím se velmi dobře a být tady ve finále je vždycky skvělé," uvedla.
Londýnskou královnu z roku 2004 Šarapovovou od začátku zasypala sprškou tvrdých úderů a rychle získala nad zápasem kontrolu. Sama podávala výtečně, nečelila brejkbolu a vyhrála rychle za 78 minut. "Když se ona zlepšila, tak já taky," řekla Williamsová. Bilanci s Ruskou si vylepšila na 18 výher a dvě porážky.
Muguruzaová do svého prvního grandslamového semifinále vletěla odvážně a bez strachu. Hrála agresivně a Polku jasně přehrávala. "Hrála jsem opravdu skvěle, a to z nadšení," řekla Španělka.
Euforie Muguruzaové vydržela ještě na začátku druhé sady. Vzala soupeřce servis a vedla 3:1, ale pak ukázala svoji sílu finalistka Wimbledonu z roku 2012 Radwaňská. Díky precizní hře získala sedm her v řadě a vynutila si třetí sadu. "Ve druhém setu jsem znervózněla a ona prodala své zkušenosti," řekla Muguruzaová.
V rozhodujícím dějství si obě hráčky v úvodu vyměnily servis a rozhodující brejk přinesl šestý game. Za stavu 5:3 podávala Mugruzaová na výhru a i kvůli dvojchybě odvracela dva brejkboly. K mečbolu se dostala poté, co Polka přerušila výměnu kvůli předchozímu míči, po kterém se z jejího boxu ozvaly výkřiky: "Aut! Aut!"
"Jen já se můžu rozhodnout a vzít si challenge. Nikdo jiný to udělat nemůže. Bylo to padesát na padesát, ale nebylo to dobré rozhodnutí," řekla Radwaňská. Jestřábí oko totiž ukázalo, že míč "olízl" lajnu a Španělka pak zápas ukončila po dobrém servisu nabíhaným forhendovým volejem do odkrytého kurtu.
"Jsem šťastná. Nemám slov. Na tohle jsem pracovala celý život," řekla jednadvacetiletá tenistka, první španělská finalistka po 19 letech po Arantxi Sánchezové-Vicariové. O dva roky dříve se jedinou španělskou vítězkou Wimbledonu stala Conchita Martinezová.
20. listopadu 2025 20:43
Pála se rozloučil záchranou. Tenistky se udržely v elitní skupině Billie Jean King Cupu
Související
Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou
wimbledon , Serena Williamsová
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Bývalý princ Andrew nadále ztrácí půdu pod nohama v souvislosti s kauzou kolem vazeb na finančníka Jeffreyho Epsteina. Mladší bratr krále Karla III. přišel o další dva tituly, informovala stanice Sky News.
Zdroj: Lucie Podzimková