New York - Již pouze jednu zástupkyni má český tenis v turnaji ženské dvouhry na právě probíhajícím posledním grandslamu sezóny US Open. V eděli totiž v New Yorku nedokázala Petra Kvitová postoupit přes osmifnále, ve kterém nestačila na světovou dvojku Němku Angelique Kerberovou. Ta nakonec vyhrála i přes značnou snahu rodačky z Fulneku ve dvou setech 6:3 a 7:5 a tím pádem tak vyprovodila z turnaje bronzovou medailistku z letošních olympijských her v Riu de Janeiro. Na turnaji končí v osmifinálové fázi i jeden z velkých favoritů Rafael Nadal, jenž se tak loučí po pětisetové bitvě s dvaadvacetiletým Francouzem Lucasem Pouillem, se kterým se střetl ve své kariéře teprve podruhé.
Přes tři první kola přešla česká hráčka Petra Kvitová figurující aktuálně na čtrnáctém místě světového žebříčku bez ztráty kytičky, tedy bez jediného prohraného setu. A tak se čekalo, zda Kvitová bude pokračovat v této skvělé bilanci i proti turnajové dvojce Angelique Kerberové z Německa. Proti Němce však zaznamenala hned 43 nevynucených chyb a vedle toho v úvodní sadě přišla o tři svá podání. První set tak proto prohrála 3:6. Ve druhé sadě už byl k vidění přeci jenom vyrovnanější tenis, jenže reprezentantka našich západních sousedů dokázala Kvitovou jednou brejknout a nakonec došla až do vítězného konce 7:5. Po 87 minutách hry tak tedy bylo hotovo a byla známa jedna z čtvrtfinálových účastnic.
"Měla jsem pocit, že hraju strašně, abych řekla pravdu. Nebyl to z obou stran moc hezký tenis. Snažila jsem se, vypracovala jsem si i šance, ale bohužel je nevyužila," řekla česká tenistka na tradiční pozápasové tiskové konferenci. V ženském singlu tak na turnaji zůstává z českých jmen už jen Karolína Plíšková, které čeká osmifinálový souboj s Venus Williamsovou.
České zastoupení je však vedle ženského singlu i ve smíšené čtyhře. Tam totiž společně s Chorvatem Marinem Draganjou postoupila do čtvrtfinále Barbora Krejčíková, když v neděli spolu se svým kolegou v rámci 2. kola dokázali porazit jedničky tohoto turnaje Sania Mirzaová (Indie), Ivan Dodig (Chorvatsko) a to výsledkem 6:3 a 6:4.
Barbora Krejčíková navíc nefiguruje pouze v mixu, ale i v ženské čtyřhře, kde pro změnu hraje se svou parťačkou Kateřinou Siniakovou. Toto české duo postoupilo do 3. kola, kde si stejně jako ve čtvrtfinále letošního French Open zahrají se zkušenějším českým deblovým párem Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká. V ženské čtyřhře navíc nadále pokračuje i Lucie Šafářová, která s Bethanií Mattekovou-Sandsovou z USA vyřadila česko-německý pár Karolína Plíšková, Julia Görgesová výsledkem 2:6, 7:5 a 6:3.
Největší překvapení nedělního programu tohoto grandslamového turnaje pak přichystal duel mezi Francouzem Lucasem Pouillem a Španělem Rafaelem Nadalem. Že by mohl z tohoto duelu vyjít vítězně mladý francouzský reprezentant, tak to trochu naznačovala už první sada, ve které favorizovaný Španěl uhrál pouze jeden game. Nadal ale nechtěl rozhodně tento duel odhehrát bez boje, do utkání se vrátil a nakonec to všechno dospělo až do pátého setu.
Tam se o vítězi rozhodovalo až ve zkrácené hře, kterou nejlépe zvládl Pouille, jenž tak mohl po neuvěřitelných čtyřech hodinách a šesti minutách zvednout ruce nad hlavu a radovat se z vítězství v životním zápase. "Tahle výhra možná změní moji kariéru," řekl po utkání Francouz, jenž v osmifinále narazí na svého krajana Gaëla Monfielse. "Bojoval jsem až do konce. Něco jsem mohl udělat lépe a jsem smutný, že jsem nevyužil svoji šanci. Potřeboval jsme přidat něco navíc a to tam nebylo. Musím pracovat dál," řekl Nadal, jehož letošní sezóna byla poznamenaná dvouměsíční pauzou, která byla způsobena zraněním zápěstí.
Konečné výsledky tenisového grandslamu US Open (4.9.2016):
Ženy, dvouhra - 4. kolo:
Kerberová (2-Něm.) - Kvitová (14-ČR) 6:3, 7:5Vinciová (7-It.) - Curenková (Ukr.) 7:6 (7:5), 6:2Sevastovová (Lot.) - Kontaová (13-Brit.) 6:4, 7:5Wozniacká (Dán.) - Keysová (8-USA) 6:3, 6:4
Muži, dvouhra - 4. kolo:
Djokovič (1-Srb.) - Edmund (Brit.) 6:2, 6:1, 6:4Monfils (10-Fr.) - Baghdatis (Kypr) 6:3, 6:2, 6:3Pouille (24-Fr.) - Nadal (4-Šp.) 6:1, 2:6, 6:4, 3:6, 7:6 (8:6)
Ženy, čtyřhra - 3. kolo:
Matteková-Sandsová, Šafářová (12-USA/ČR) - Görgesová, Karolína Plíšková (8-Něm./ČR) 2:6, 7:5, 6:3
Smíšená čtyřhra - 2. kolo:
Krejčíková, Draganja (ČR/Chorv.) - Mirzaová, Dodig (1-Indie/Chorv.) 6:3, 6:4
Související
Djokovič je šampionem všech šampionů. Vítězstvím na US Open získal 24. grandslamový titul
Po Australian Open si Djokovič nezahraje ani US Open. Opět kvůli chybějícímu očkování
US Open , Petra Kvitová , tenis
Aktuálně se děje
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
včera
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
včera
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
včera
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
včera
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
včera
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
včera
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
včera
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
včera
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
včera
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
včera
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
včera
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
včera
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
včera
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
včera
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
Americký prezident Donald Trump potvrdil, že Spojené státy se nacházejí ve fázi velmi ostrého vyjednávání ohledně válečného konfliktu s Íránem. V krátkém telefonickém rozhovoru pro stanici Fox News odmítl sdělit jakékoli podrobnosti s vysvětlením, že situace je v tuto chvíli příliš vypjatá. Prezident pouze naznačil, že probíhající diplomatické procesy jsou v kritickém bodě.
Zdroj: Libor Novák