Londýn - Také v úterý pokračoval svým druhým hracím dnem již třetí tenisový grandslam letošní sezóny, jenž je zároveň tím vůbec nejslavnějším, tedy Wimbledon. A i o tomto hracím dni byli k vidění čeští tenisté. Mezi nimi třeba Tomáše Berdycha, jenž na úvod londýnského travnatého turnaje porazil Francouze Jérémyho Chardyho a to po čtyřsetové bitvě 6:3, 3:6, 7:6 a 6:4. Že se českým tenistům vstup do letošního Wimbledonu skutečně vydařil, až tedy na dva pondělní neúspěchy Kateřiny Siniakové a Markéty Vondroušové, tak to potvrdili i další zbývající Češi ve hře, konkrétně Adam Pavlásek, který při svém debutu na tomto turnaji dokázal porazit Američana Ernesta Escobeda 6:7, 6:1, 6:3 a 6:1 a nyní se tak může těšit na dalšího soupeře, kterým nebude nikdo menší než Srb Novak Djokovič. Mezi ženami pak v úterý uspěla jak Denisa Allertová, která nad Risou Ozakiovou z Japonska vyhrála 7:6, 2:6 a 6:3, tak i jedna z favoritek tohoto grandslamu, jež usiluje o post světové jedničky, Karolína Plíšková, když si celkem v pohodě poradila s Ruskou Jevgenijí Rodinovou 6:1 a 6:4. Na tyto úspěchy pak dokázala navázat i Lucie Šafářová. Úterý bylo úspěšné i pro favority turnaje jako Angelique Kerberová, aktuální světová jednička mezi ženami, jež na úvod vyřadila Irirnu Falconiovou z USA díky výsledku 6:4 a 6:4. Dál postoupili i již zmiňovaný Novak Djokovič a Roger Federer, oběma ovšem pomohli skreče jejich soupeřů.
Hned v úvodním gamu duelu mezi Karolínou Plíškovou a Jevgenijí Rodinovou mohla ruská tenistka sebrat té české servis, ovšem vítězka generálky na travnatý grandslam v Eastbourne dokázala tento brejkbol odvrátit a protože následně sáhla k agresivním úderům, přičemž zaznamenala hned 23 vítězných míčů a také 13 úspěšných úderů z forhendu, vedle čehož mimochodem nadělala jen pět chyb, vyhrála nakonec první sadu poměrem 6:1.
V následujícím setu se pak Rusce nakonec přeci jen podařilo servis Plíškové uzmout a to ve druhé hře, jenže ani to nevedlo ke kýženému úspěchu pro ruskou hráčku. Ta totiž prohrála i tento druhý set, tentokráte 4.6. Jedním z důvodů, proč tento duel trval hodinu a 17 minut a Ruska nakonec prohrála, byl i počet nevynucených chyb v samotném duelu, který měla Rodinové na kontě. Bylo jich hned pětatřicet. "První kola nejsou nikdy snadná, ale zatím to je na trávě dobré. Mám jeden titul a začala jsem tady dobře, ale pořád se můžu zlepšovat. Moje hraje tady může být nebezpečná," řekla pak rodačka z Loun po utkání.
Právě pro tu je to již popáté za sebou, co se stalo to, že na Wimbledonu dokázala přejít přes první překážku do druhého kola. Ve čtvrtek na cestě za vysněným finále narazí právě ve 2. kole na Slovenku Magdalénu Rybárikovou, se kterou se nikdy v minulosti neutkala. "Párkrát jsme spolu trénovaly. Musím být ve střehu, určitě to nebude snadné," ví Plíšková.
Šafářové stačily na postup dva sety, Allertové pak tři
Možná proto, že Lucie Šafářová byla tou, která na svůj duel 1. kola s Francouzkou Dudinovou čekala nejdéle, chtěla mít vše brněnská rodačka rychle za sebou. Protože nakonec nečelila ani jednomu brejkbolu, mohla se tak už po 51 minutách hry radovat z výhry dvakrát 6:2 a tudíž i z postupu do dalšího kola, ve kterém pak narazí na Američanku Shelby Rogersovou.
To Allertová potřebovala na postup z 1. kola tři sety. V zápase s Japonkou Ozakiovou sice nejprve první set vyhrála a to až ve zkrácené hře 7:6 (7:5), prostřední část však prohrála 2:6. O vítězi tak tedy musel rozhodnout až třetí závěrečný set, ve kterém nakonec vyhrála 6:3. Potřetí ve své kariéře se tak mohla radovat z postupu do 2. kola v rámci wimbledonského turnaje a poté, co se musela vzdát účasti na předešlém grandslamu French Open kvůli zánětu močových cest, je to tak pro ni nejlepší lék. "Jsem ráda, že jsem zpátky a mohla jsem hrát hlavní soutěž, protože o to mi šlo poslední měsíce. Obhájila jsem body z loňska, jsem spokojená a doufám, že nekončím," uvedla po utkání Češka, na kterou nyní čeká Petra Martičová z Chorvatska.
Dál postupují i Berdych s Pavláskem, jenž se teď těší na Djokoviče
Českým barvám se v úterý v Londýně dařilo i v mužské části turnaje singlistů. Tomáš Berdych, jenž by chtěl zopakovat svoji loňskou cestu turnajem až do semifinále, na úvod vyřadil Francouze Chardyho a to výsledkem 6:3, 3:6, 7:6 a 6:4. Teď se bude připravovat na Američana Ryana Harrisona a zopakuje si s ním tak vzájemný duel z letošního Australian Open, kde se s ním střetl ve stejné fázi turnaje. Tehdy nad Američanem vyhrál ve třech setech.
To daleko známější jméno nyní čeká na Adama Pavláska, který při svém debutovém vystoupení ve Wimbledonu, ovšem při jeho celkovém třetím grandslamovém vystoupení, porazil 72. hráče světa Američana Esobeda 6:7, 6:1, 6:3 a 6:1. Českého tenistu po zápase mrzelo, že během úvodní sady nevyužil hned čtyři setboly, které měl k dispozici a i proto tak první set prohrál až v tie-breaku. "Byla to velká škoda. Udělal jsem dvě nevynucené chyby po jeho druhém podání, což je na trávě strašná chyba. Byl jsem hodně naštvaný, trošku jsem si zanadával," řekl konkrétně dvaadvacetiletý reprezentant.
Pak už ale českému hráči hrálo vše do karet. "Přehodil jsem si v hlavě myšlenky, že to takhle dál nepůjde. Hned jsem ho v prvním gamu druhého setu brejknul a zbytek zápasu už jsem držel," komentoval svůj výkon v následujících hrách, během kterých zaznamenal hned 14 es. Nyní se i proto může těšit na nasazenou dvojku Novaka Djokoviče. "To je sen zahrát si na velkém kurtu v Londýně s takovým hráčem, s jedním z čtveřice Djokovič, Murray, Federer a Nadal.. Mohlo to být o kolo později, ale půjdu si to užít," řekl Pavlásek směrem k dalšímu duelu.
Skreče soupeřů pomohly Djokovčovi a Federerovi k postupu
Asi nikoho nepřekvapí, že z 1. kola travnatého grandslamu dokázali postioupit jak Srb Novak Djokovič, tak i Švýcar Roger Federer. Menší kaňkou celého tohoto faktu však je skutečnost, že oba tito favorité postoupili dál díky skreči svých soupeřů. V případě Srba se jednalo o skreč Slováka Kližana za stavu 6:3 a 2:0, v případě reprezentanta země helvétského kříže pak šlo o skreč Ukrajince Dolgopolova a to za stavu 6:3 a 3:0. Ironií osudu pak je to, že právě tyto dva zápasy následovaly ihned po sobě na centrálním dvorci. "Když jsem odcházel, viděl jsem, že diváci byli zklamaní. Nemohli uvěřit, že se stejná situace opakovala dvakrát po sobě," řekl k tomu sám Federer.
Ten následně vtipkoval i s organizátory turnaje. "Přišel za mnou ředitel a říkal, abych šel za Novakem a odehráli set a půl. Tak jsem za ním šel a řekl jsem mu, jestli si ještě nepůjdeme zahrát. Ale bylo jasné, že to nešlo. Diváků je mi líto, protože se přišlo na dobrý a pořádný tenis," řekl.
Konečné výsledky tenisového grandslamu ve Wimbledonu (4.7.2017):
Ženy, dvouhra - 1. kolo:
Karolína Plíšková (3-ČR) - Rodinová (Rus.) 6:1, 6:4Šafářová (32-ČR) - Dodinová (Fr.) 6:2, 6:2Allertová (ČR) - Ozakiová (Jap.) 7:6 (7:5), 2:6, 6:3Kerberová (1-Něm.) - Falconiová (USA) 6:4, 6:4Wozniacká (5-Dán.) - Babosová (Maď.) 6:4, 4:6, 6:1Kuzněcovová (7-Rus.) - Džabúrová (Tun.) 6:3, 6:2A. Radwaňská (9-Pol.) - Jankovičová (Srb.) 7:6 (7:3), 6:0Mladenovicová (12-Fr.) - Parmentierová (Fr.) 6:1, 6:3Muguruzaová (14-Šp.) - Alexandrovová (Rus.) 6:2, 6:4Rodionovová (Austr.) - Pavljučenkovová (16-Rus.) 3:6, 7:6 (8:6), 9:7Bacsinszká (19-Švýc.) - Puigová (Portor.) 6:1, 3:6, 6:0Martičová (Chorv.) - Gavrilovová (20-Austr.) 6:4, 2:6, 10:8Cirsteaová (Rum.) - Bertensová (23-Niz.) 7:6 (7:4), 7:5Vandewegheová (24-USA) - Barthelová (Něm.) 7:5, 6:2Lepchenková (USA) - Davisová (28-USA) 6:4, 7:5Kasatkinová (29-Rus.) - Čeng Saj-saj (Čína) 6:2, 6:4Golubicová (Švýc.) - Čang Šuaj (30-Čína) 6:3, 6:7 (2:7), 6:1Mariaová (Něm.) - Potapovová (Rus.) 6:3, 2:2 skrečRybáriková (SR) - Niculescuová (Rum.) 6:4, 6:1Kučová (SR) - Andreescuová (Kan.) 6:4, 6:3Makarovová (Rus.) - Van Uytvancková (Belg.) 6:3, 6:1Rogersová - Boserupová (obě USA) 6:3, 4:6, 6:3Riskeová - Stephensová (obě USA) 6:2, 7:5Dijasová (Kaz.) - Chan Sin-jün (Čína) 6:3, 6:4Hercogová (Slovin.) - Becková (Něm.) 6:2, 6:1Kontaveitová (Est.) - Arruabarrenaová (Šp.) 6:2, 6:4Curenková (Ukr.) - Görgesová (Něm.) 6:7 (5:7), 7:6 (10:8), 6:4Wickmayerová (Belg.) - K. Bondarenková (Ukr.) 6:2, 7:5McHaleová (USA) - Boulterová (Brit.) 3:6, 7:5, 6:3Pironkovová (Bul.) - Erraniová (It.) 6:1, 6:4Matteková-Sandsová (USA) - Linetteová (Pol.) 1:6, 6:2, 6:3Flipkensová (Belg.) - Doiová (Jap.) 6:4, 6:3
Muži, dvouhra - 1. kolo:
Chardy (Fr.) - Berdych (11-ČR) 3:6, 6:3, 6:7 (4:7), 4:6Pavlásek (ČR) - Escobedo (USA) 6:7 (7:9), 6:1, 6:3, 6:1Djokovič (2-Srb.) - Kližan (SR) 6:3, 2:0 skrečFederer (3-Švýc.) - Dolgopolov (Ukr.) 6:3, 3:0 skrečRaonic (6-Kan.) - Struff (Něm.) 7:6 (7:5), 6:2, 7:6 (7:4)Thiem (8-Rak.) - Pospisil (Kan.) 6:4, 6:4, 6:3A. Zverev (10-Něm.) - Donskoj (Rus.) 6:4, 7:6 (7:3), 6:3Dimitrov (13-Bul.) - Schwartzman (Arg.) 7:6 (7:4), 6:2, 6:2Monfils (15-Fr.) - Brands (Něm.) 6:3, 7:5, 6:4Sock (17-USA) - Garin (Chile) 6:3, 4:6, 7:6 (7:4), 6:3Mannarino (Fr.) - F. López (19-Šp.) 5:7, 6:1, 6:1, 4:3 skrečFerrer (Šp.) - Gasquet (22-Fr.) 6:3, 6:4, 5:7, 6:2Isner (23-USA) - Fritz (USA) 6:4, 7:6 (7:3), 6:3Ramos (25-Šp.) - Thompson (Austr.) 6:4, 6:4, 7:6 (7:4)Del Potro (29-Arg.) - Kokkinakis (Austr.) 6:3, 3:6, 7:6 (7:2), 6:4M. Zverev (27-Něm.) - Tomic (Austr.) 6:4, 6:3, 6:4Gulbis (Lot.) - Estrella Burgos (Dom. rep.) 6:1, 6:1, 6:2Tiafoe (USA) - Haase (Niz.) 6:3, 3:6, 7:6 (7:5), 7:5Darcis (Belg.) - Berankis (Lit.) 4:6, 6:3, 2:6, 6:4, 6:3Simon (Fr.) - Jarry (Chile) 7:6 (7:4), 6:3, 6:3Rubljov (Rus.) - Travaglia (It.) 6:7 (3:7), 6:3, 7:5, 1:6, 7:5Sela (Izr.) - Granollers (Šp.) 4:6, 6:3, 1:6, 6:2, 6:1Baghdatis (Kypr) - Ward (Brit.) 6:4, 6:4, 6:3Sugita (Jap.) - Klein (Brit.) 7:6 (7:5), 6:3, 6:0Lajovič (Srb.) - Tsitsipas (Řec.) 6:4, 6:4, 6:4Ofner (Rak.) - Bellucci (Braz.) 6:2, 6:3, 6:2Harrison (USA) - Čorič (Chorv.) 7:6 (7:4), 6:4, 7:6 (8:6)Donaldson (USA) - Tipsarevič (Srb.) 0:0 skrečEdmund - Ward (oba Brit.) 4:6, 6:3, 6:2, 6:1Južnyj (Rus.) - Mahut (Fr.) 6:2, 7:5, 6:4Kukuškin (Kaz.) - Daniel (Jap.) 4:6, 6:4, 7:6 (7:4), 6:2Albot (Mold.) - Bagnis (Arg.) 4:6, 6:4, 7:6 (11:9), 7:6 (7:3)
Související
Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou
wimbledon , Tomáš Berdych , tenis
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
před 1 hodinou
Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou
před 1 hodinou
Rozsáhlý požár v Brně. Hoří sklad výrobků z plastu, lidé nemají větrat
před 1 hodinou
Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony
před 3 hodinami
Počasí bude jako na houpačce, naznačuje předpověď na tento týden
včera
StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem
včera
Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest
včera
Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května
včera
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
včera
S diskařem Bugárem se loučili Šebrle, Kratochvílová či Fibingerová
včera
Pátrání po exmanželce bývalého prince Andrewa je u konce. Našli ji v zahraničí
včera
Klempíř prozradil, co si myslí o StarDance v ČT. Argumenty ministra ale pokulhávají
včera
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
včera
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
včera
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
včera
Hormuzský průliv zůstává uzavřen. Dva tankery se přes Íránce nedostaly
včera
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
včera
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
včera
Šestá osoba je ve vazbě kvůli teroristickému útoku v Pardubicích
včera
Tragédie v Kyjevě. Muž zastřelil několik lidí, zlikvidovala ho policejní zásahovka
Jako by nestačilo, že Ukrajina přes čtyři roky čelí ruské invazi. V Kyjevě se v sobotu střílelo. Nejméně šest lidí zemřelo poté, co muž spustil palbu na ulici a následně se zmocnil rukojmích v obchodě. Policie se střelcem vyjednávala, nakonec ho eliminovala.
Zdroj: Lucie Podzimková