Nový model Davis Cupu v ohrožení. Proti se vyslovila i Austrálie

Londýn - Od příštího roku by se měl slavný mezinárodní tenisový turnaj mužů Davis Cup hrát v novém formátu. Konkrétně tak, že hned osmnáct týmů by se zúčastnilo finálového turnaje a to během jednoho týdne na jednom místě. Formát této soutěže by se takto radikálně změnil po dlouhých 118 letech. Nejprve jej ale bude nutné národními tenisovými federaceni za dva týdny schválit. Právě to se ale může nyní jevit jako čím dál méně reálné. Vedle toho, že s novým formátem nesouhlasí několik evropských zemí včetně České republiky, se teď mezi kritiky zařadila i Austrálie.

Protinožci jsou nejúspěšnějším národem v historii bojů o "salátovou mísu", vždyť v minulosti jí získali hned osmadvacetkrát. Proto tak může mít jejich hlas proti novému formátu velkou váhu. Kromě formátu se navíc Austrálii nelíbí ani jeho financování. A to proto, že peníze na tuto novou soutěž mají přitékat ze strany investiční skupiny Kosmos španělského fotbalisty Gérarda Piquého. Konkrétně má jít o 3 miliardy dolarů (zhruba 60 miliard korun) během 25 let. A Australané by tak rádi viděli transparentní finanční záruky pro každého z 18 účastníků, kteří tak ztratí výhodu domácího prostředí.

S novým zamýšleným formátem se nikterak neztotožnil ani starý kontinent zastoupený Vladimirem Dmitrijevem, šéfem evropské federace Tennis Europe, pod níž spadá celkem 50 zemí. Ten se totiž rozhodl poslat Mezinárodní tenisové federaci ITF, která má Davis Cup na starosti, dopis, ve kterém si taktéž stěžoval na finanční neprůhlednost. Připomněl v něm, že se v minulosti hovořilo o 120 milionů ročně, nyní už jen o třetině z této částky. A vyjádřil také obavu nad tím, co bude dál v případě, že se nový formát u veřejnosti neuchytne.

Jak pak informuje agentura Reuters, Davis Cupu by mohl v nejbližších letech konkurovat Světový pohár družstev, jenž by měl být pod kuratelou Asociace tenisových profesionálů (ATP). Ten se již v minulosti hrál a to až do roku 2012 v německém Düsseldorfu a navíc za výrazně skromnějšího financování. Nyní by ale měl podle posledních informací získat dotaci ve výši 15 milionů dolarů, což by tomuto turnaji umožnilo, aby se výsledky započítávaly tenistům do světového žebříčku.

Není bez zajímavosti, že nový ročník znovuzrozeného týmového Světového poháru by se měl odehrát v roce 2020 právě v Austrálii. A zřejmě především proto tak zaznívá z Austrálie kritika Davis Cupu, se kterým by mohl mít Světový pohár termínovou kolizi.

Související

Tenis, ilustrační fotografie

Proti Argentině ani bod. Po dvouhrách neuspěli Lehečka s Macháčem ani ve čtyřhře

Český daviscupový tým se letos nepředstaví v hlavní soutěži mužského týmového tenisového turnaje. Z kvalifikace se totiž nedostal poté, co na horké půdě soupeře nestačil na Argentinu. Po dvou pátečních prohraných dvouhrách se o první bod proti Jihoameričanům chtěli Češi postarat ve čtyřhře, ovšem ani ta se Jiřímu Lehečkovi a Tomáši Macháčovi nepovedla, s argentinským duem Maximo González/Horacio Zeballos prohráli 4:6 a 4:6. Proto se tak pro letošek s Davis Cupem Češi loučí.
Tenis, ilustrační fotografie

Čeští tenisté jsou ve finálovém turnaji Davis Cupu! O vítězném bodu rozhodl Veselý

Listopadový finálový turnaj tenisového Davis Cupu se neobejde ani bez českých reprezentantů. Svěřenci nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila totiž v sobotu dokázali vyhrát kvalifikaci nad Slovenskem 3:1, přičemž o rozhodující třetí bod se postaral Jiří Veselý, jenž nad Andrejem Martinem vyhrál 4:6, 7:5 a 7:5. Rozhodnout se mohlo už v předešlé čtyřhře, ale duo Jonáš Forejtek, Zdeněk Kolář nestačil na slovenský pár Filip Polášek-Igor Zelenay, se kterým pro hrál dvakrát 4:6. Mužský český tenis ale díky již zmíněnému Jiřímu Veselému tak po delší době zažívá radost z velkého vítězství na půdě Davis Cupu.

Více souvisejících

Davis Cup tenis

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy