Davis Cup

Tenis, ilustrační fotografie

Čeští tenisté jsou ve finálovém turnaji Davis Cupu! O vítězném bodu rozhodl Veselý

Listopadový finálový turnaj tenisového Davis Cupu se neobejde ani bez českých reprezentantů. Svěřenci nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila totiž v sobotu dokázali vyhrát kvalifikaci nad Slovenskem 3:1, přičemž o rozhodující třetí bod se postaral Jiří Veselý, jenž nad Andrejem Martinem vyhrál 4:6, 7:5 a 7:5. Rozhodnout se mohlo už v předešlé čtyřhře, ale duo Jonáš Forejtek, Zdeněk Kolář nestačil na slovenský pár Filip Polášek-Igor Zelenay, se kterým pro hrál dvakrát 4:6. Mužský český tenis ale díky již zmíněnému Jiřímu Veselému tak po delší době zažívá radost z velkého vítězství na půdě Davis Cupu.
Čeští tenisté zvedají nad hlasu trofej pro vítěze Davis Cupu (ilustrační foto)

Nový model Davis Cupu v ohrožení. Proti se vyslovila i Austrálie

Londýn - Od příštího roku by se měl slavný mezinárodní tenisový turnaj mužů Davis Cup hrát v novém formátu. Konkrétně tak, že hned osmnáct týmů by se zúčastnilo finálového turnaje a to během jednoho týdne na jednom místě. Formát této soutěže by se takto radikálně změnil po dlouhých 118 letech. Nejprve jej ale bude nutné národními tenisovými federaceni za dva týdny schválit. Právě to se ale může nyní jevit jako čím dál méně reálné. Vedle toho, že s novým formátem nesouhlasí několik evropských zemí včetně České republiky, se teď mezi kritiky zařadila i Austrálie.
Tenis, ilustrační fotografie

Davis Cup: Čeští tenisté se ani letos baráže nevyhnou. Bez Štěpánka ve čtyřhře byli bez šance

Melbourne - Nešlo to. I letos, stejně jako tomu bylo loni, bude muset český daviscupový tým absolvovat baráž o to, aby se udržel ve světové skupině Davisova poháru. Prakticky před samotným 1. kolem tohoto turnaje bylo jasné, že svěřenci nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila, jenž se musel v australském Melbourne obejít bez Tomáše Berdycha, Lukáše Rosola i Adama Pavláska, žádnou velkou díru do světa ani tentokrát neudělají. Ještě víc jasné to bylo i před sobotníčtyřhrou, kterou původně měl hrát společně s daviscupovým premiantem Zdeňkem Kolářem i veterán Radek Štěpánek. Ten se však před tím zranil a tak musel nehrající kapitán Navrátil sáhnout ke změně, na melbourneský kurt nakonec poslal dvojici Jiří Veselý, Jan Šátral. Ta proti australskému duu John Peers, Sam Groth neměla žádnou velkou šanci na úspěch a taky s ním nakonec prohrála ve třech setech 3:6, 2:6 a 2:6.
Tenis, ilustrační fotografie

Davis Cup: Češi po prvním dni s Australany prohrávají 0:2. Veselý ani Šátral nikterak nepřekvapili

Melbourne - V podstatě torzo českého daviscupového týmu odcestovalo do australského Melbourne, kde se v těchto dnech koná 1. kolo tradičního prestižního mezinárodního tenisového turnaje, ve kterém se čeští tenisté střetávají s domácími Australany. Několik týdnů před tímto soubojem se totiž nehrajícímu kapitánovi Jaroslavu Navrátilovi omluvili Tomáš Berdych i Lukáš Rosol, stejně tak učinil i Adam Pavlásek. Proto tak společně s Jiřím Veselým a Radkem Štěpánkem odletěli do zmiňovaného australského města Jan Šátral a Zdeněk Kolář. Jako první však za Česko nastoupil na melbourneský kurt Jiří Veselý, jenž byl tedy v Austrálii naší jedničkou a jenž v prvním duelu nastoupil proti Jordanu Thompsonovi. Ten si ovšem s českým reprezentantem dokázal poradit, když ho porazil ve třech setech 6:3, 6:3 a 6:4. Následující duel mezi Janem Šátralem, který tedy nyní hrál roli české dvojky, a Nickem Kyrgiosem neměl taktéž příliš dlouhého trvání 6:2, 6:3 a 6:2.
Český tenista Lukáš Rosol

Davis Cup: Berdych musel svůj duel skrečovat, postup pak zařídil Rosol

Hannover - Mnozí ho už zatracovali. Nyní však odehrál asi svůj nejlepší zápas během své dosavadní kariéry, díky kterému naše reprezentace postoupila do čtvrtfinále prestižního Davisova poháru. Poté, co kvůli svalovému zranění musel svůj nedělní duel s Philippem Kohlschreiberem Tomáš Berdych skrečovat po dvou prohraných setech, nastoupil na kurt Lukáš Rosol, jenž vyzval mladého Němce Alexandera Zvereva. Po skvělém výkonu porazil tohoto nevyzpytatelného tenistu po třech setech, konkrétně výsledkem 6:2, 6:3 a 6:1 a mohl se společně se svými kolegy radovat z postupu do čtvrtfinále.
Tomáš Berdych a Radek Štěpánek

Davis Cup: Berdych se Štěpánkem díky čtyřhře vybojovali ve střetnutí s Němci důležitý druhý bod

Hannover - Poté, co po prvním hracím dni, jenž byl na programu v pátek a během kterého se konaly hned dvě dvouhry, se stav střetnutí Německo vs. Česko v rámci 1. kola Světové skupiny Davis Cupu vyrovnal na 1:1, bse v sobotu hrálo o důležitý druhý bod. Na hannoverském kurtu se totiž hrála čtyřhře. Zatímco za Čechy nastoupila naše zkušená dvojice Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem, za Němce o druhý bod bojovali Philipp Kohlschreiber a Philipp Petzschner. Český pár nakonec ten německý porazil na tři sety a to konkrétně výsledkem 7:6, 7:5 a 6:4.
Tomáš Berdych

Davis Cup: První den byly k vidění hned dvě pětisetové bitvy. Rosol prohrál, Berdych vyrovnal

Hannover - V pátek začalo v německém Hannoveru 1. kolo mezinárodního tenisového turnaje Davis cupu. V rámci něj se čeští tenisté střetávají s Němci a už tedy v pátek se proti sobě postavili jednak Lukáš Rosol s Philippem Kohlschreiberem a poté Tomáš Berdych sehrál duel s německým mladíkem Alexanderem Zverevem. Oba tyto duely dospěly až do pátého setu, ovšem Berdychův duel byl o hodně delší a byl to tak rozhodně větší boj, než ten úvodní. Rodák z Valašského Meziříčí se na cestě ke své výhře pořádně nadřel, nakonec se mu podařilo vyrovnat celkový stav tohoto duelu 1. kola na 1:1.
Roger Federer

Federer se zázračně uzdravil a Švýcaři jsou blízko Davis Cupu

Lille - Švýcarské tenisty dělí ve finále Davis Cupu ve francouzském Lille bod od premiérového triumfu. Roger Federer se Stanem Wawrinkou porazili v dnešní čtyřhře 6:3, 7:5 a 6:4 domácí dvojici Julien Benneteau, Richard Gasquet a před nedělními dvouhrami vedou 2:1.
Roger Federer

Roger Federer překousne bolavá záda a odehraje finále Davis Cupu

Lille - Hlavní hvězda švýcarského tenisového výběru se zúčastní finálového zápasu Davis Cupu. Kvůli zranění se rozhodl odstoupit z nedávného Turnaje mistrů, ale nyní by měl být připraven opět předvést světový tenis. Nastoupí již zítra proti domácímu Gaëlovi Monfilsovi.
Davis Cup: Česko podržel jenom Veselý. Francie vyhrála 4:1 na zápasy

Davis Cup: Česko podržel jenom Veselý. Francie vyhrála 4:1 na zápasy

Paříž - Už včera bylo jasné, že Česko potřetí v řadě do finále Davisova poháru nepostoupí. Dnešní dvouhry tak byly spíše tréninkové. Přesto potěšilo vítězství Jiřího Veselého nad Julienem Benneteauaem 6:4 a 6:3. Lukáš Rosol následně nestačil na Gaela Monfilse 7:5, 4:6, 5:7.
Český tenista Lukáš Rosol

Bída! Sny o Davis Cupu mizí. Berdych padl, Rosol také

Paříž - Čeští tenisté jsou jen jediný krok od konce v Davisově poháru. Po prvním dnu prohrávají s Francií 0:2. Tomáš Berdych prohrál úvodní zápas s Richardem Gasquetem hladce 3:6, 2:6 a 3:6. Neuspěl ani Lukáš Rosol, který v duelu s Jo-Wilfriedem Tsongou uhrál jen 7 bodů.
Český tenista Lukáš Rosol

Po prvním dnu vedou čeští tenisté v Japonsku 2:0

Tokyo – Japonský výběr možná sužují zranění, ale to rozhodně neznamená, že by do semifinále Davisova poháru neměli koho nasadit. Jak Radek Štěpánek, tak Lukáš Rosol se v úvodních duelech pořádně zapotili.
Berdych nezklamal a v Davis Cupu je tak srovnáno

Berdych nezklamal a v Davis Cupu je tak srovnáno

Ostrava – Byť Štěpánkovi v jeho dnešním zápase nelze upřít snahu a bojovnost, na bod to jednoduše nestačilo. Ten tak musel přijít až z rakety Tomáše Berdycha, jenž bez problému přehrál Sijslinga.
Radek Štěpánek

Na úvod Davisova poháru Štěpánek vyhořel

Ostrava – Byť to chvílemi vypadalo, že česká mužská tenisová dvojka zápas přeci jen zlomí ve svůj prospěch, nakonec Štěpánek na Haase nestačil a prohrál s ním v pěti setech 6:3, 4:6, 7:6, 2:6 a 1:6.

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Češi hlasují v komunálních volbách

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

před 58 minutami

Ilustrační foto

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 1 hodinou

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 2 hodinami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

před 2 hodinami

Brigádní generál Emil Boček usedl za knipl legendární stíhačky po dlouhých 71 letech.

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou

Válečný veterán Emil Boček, který dnes ve 100 letech zemřel, byl podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky nejen hrdinou československého letectva druhé světové války a inspirací pro vojenské piloty. "Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk," uvedl Řehka na armádním twitteru. Zpráva o Bočkově smrti jej hluboce zasáhla. Úctu i vděk vyjadřují Bočkovi mnozí čeští politici, jeho rodině pak sdělují upřímnou soustrast.

před 3 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?

Hrstka astronautů, kteří vstoupili na povrch Měsíce, strávila na přirozené družici Země ne více než pár dní. Jak máme tedy vybudovat kolonii, která vydrží roky? Pokud se dá věřit desítky let starým futuristickým knihám, měli na začátku 21. století - spolu s plochými televizemi, elektrickými auty a telefony s obrazovkou - astronauti žít a pracovat ve městě na Měsíci, píše server BBC.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny

Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.

Aktualizováno před 3 hodinami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Na 23 vzrostla bilance obětí tornáda a silných bouří, které se v noci na dnešek prohnaly americkým státem Mississippi. Informovala o tom dnes mississippská agentura pro krizové řízení, podle níž desítky dalších lidí utrpěly zranění a čtyři osoby jsou nezvěstné. Stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady uvedla, že škody jsou hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na dnešní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat

Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl dnes náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinským obráncům v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, americký Institut pro studium války (ISW) nicméně hovoří o drobných územích ziscích ruských sil.

před 5 hodinami

Kyjev

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Zdroj: ČTK

Další zprávy