Londýn - Český tenista Tomáš Berdych se dostal do čtvrtfinále Wimbledonu, kde na něho bude čekat Novak Djokovič! Podaří se mu postoupit do elitní čtyřky?
Šestý nejlepší světový tenista Tomáš Berdych se dnes utká ve čtvrtfinále Wimbledonu se světovou jedničkou Novakem Djokovičem! Toho se mu podařilo už v květnu na antukovém turnaji porazit, teprve po druhé v kariéře. Poštěstí se mu i dnes? Tomáš Berdych začal s profesionálním tenisem v sedmnácti letech, o rok později se již klasifikoval na US Open, ale vypadl již ve třetím kole. Stejný rok nastoupil v českých barvách na Davis Cupu a v žebříčku se vymrštil až na 103. místo, což mu zajistilo vítězství v anketě Zlatý kanár.
Do podvědomí tenisových fanoušků se ovšem dostal v roce 2004, kdy na olympijských hrách v Aténách porazil tehdejší jedničku Rogera Federera 2:1 na sety a vypadl až ve čtvrtfinále. Stejný rok také vyhrál svůj historicky první titul na ATP Tour!
Následující rok neznamenal zrovna ukázkovou formu. Ve většině turnajů vypadl již v úvodních kolech a to jak ve dvouhře, tak ve čtyřhře. Dařit se mu začalo až na Swedish Open, kde prohrál ve finále. Pak přišla další série nezdarů, ale poslední turnaj roku vše napravil. Berdych totiž získal první titul z ATP Masters 1000.
Poprvé se na Wimbledonu podíval do čtvrtfinále v roce 2007, tam ovšem nestačil na Rafaela Nadala a prohrál s ním 3:0 na sety. Zatím nejúspěšnější sezonu ovšem zaznamenal až v roce 2010. Po semifinále z Brisbane International a finále z turnaje v Miami se probojoval do semifinále také na French Open.
Stejný rok zářil také ve Wimbledonu! Nejdříve si poradil s hvězdami Djokovičem a Federerem a došel až do finále, kde ovšem nestačil na Nadala, kterému podlehl 3:0 na sety. Tyto úspěchy ho vyšvihly až na šestou pozici v žebříčku ATP, kde se nachází i dodnes.
V loňském roce nestačil na Nadala, kterému podlehl na Australian Open. Poté ovšem vyhrál francouzský turnaj Montpellier, dostal se do semifinále turnaje v Monte Carlu přes Andyho Murrayho a do finále v Madridu, kde prohrál s Federerem.
Letos si již zahrál čtvrtfinále na Australian Open a v Davis Cupu odehrál nejdelší zápas v historii tohoto turnaje s Lukášem Rosolem, se kterým po více než sedmi hodinách vyřadili Švýcary Wawrinku a Chiudinelliho. Nyní ho čeká boj o postup do semifinále Wimbledonu. Nejdřív však musí porazit Djokoviče a to rozhodně nebude snadné! Podaří se mu to?
Související
Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
před 51 minutami
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
před 1 hodinou
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
před 2 hodinami
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
včera
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
včera
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
včera
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
včera
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
včera
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
včera
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
včera
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
včera
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
včera
Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio
včera
Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou
včera
CNN: Trumpova administrativa zakázala klíčovým lékařským pracovníkům v USA mluvit s WHO
včera
Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci
Rusko pohrozilo zahájením nové vlny systematických úderů na Kyjev, k čemuž přistoupilo jen několik dní poté, co na ukrajinské hlavní město podniklo jeden z největších útoků od začátku války. Ruské ministerstvo zahraničí ve svém oficiálním prohlášení specifikovalo, že tyto nové útoky budou cílit na rozhodovací centra a velitelská stanoviště a rovněž na zařízení sloužící k výrobě bezpilotních letounů přímo ve městě. Moskva v této souvislosti vyzvala cizí státní příslušníky a diplomaty, aby opustili Kyjev co nejdříve, a zároveň varovala tamní občany, aby se nezdržovali v blízkosti administrativních a vojenských budov.
Zdroj: Libor Novák