Pcheng Šuaj žije, tvrdí e-mail zveřejněný v Číně. WTA tomu však nevěří

Elitní čínská tenistka Pcheng Šuaj, která v minulosti byla i světovou jedničkou ve čtyřhře, je od minulého týdne nezvěstná poté, co na čínské sociální síti Weibo zveřejnila, že ji měl sexuálně napadnout bývalý vysoce postavbený čínský komunistický funkcionář, konkrétně bývalý čínský vicepremiér. Nyní čnská média však zveřejnila údajný e-mail od samotné Pcheng Šuaj, v němž se píše, že tenistka žije a je v pořádku. Kromě toho pak měla v tomto e-mailu popřít to, že by snad měla být v minulosti sexuálně napadena oním čínským politikem. Právě tento e-mail měl být adresován samotnému šéfovi Ženské tenisové asociace WTA Stevu Simonovi, jenž se následně nechal slyšet, že jeho obavy o život Pcheng Šuaj jsou nyní ještě větší.

Začátkem listopadu na již zmíněné čínské sociální síti Weibo Pcheng Šuaj zvežejnila dlouihý příspěvek o tom, že ji měl sexuálně napadnou bývalý čínský vicepremiér Čang Kao-lim, se kterým dříve měla vztah, který ale časem skončil neúspěchem. Nutit k sexu měl tuto tenistku onen čínský politik v roce 2018.

Tento příspěvek, ve kterém zároveň napsala, že pro své tvrzení o sexuálním napadební ze strany čínského politika nemá žádné důkazy, pak půhodiny po jeho zvěřejnění na sociální síti zmizel. Poté už nebylo o čínské tenistce ani vidu, ani slechu.

Pokračování tohoto příběhu přinesl tento týden ve čtvrtek, kdy čínská státní televize CGTN na svém twitterovém účtu zveřejnila onen údajný e-mail od samotné Pcheng Šuaj adresovaný šéfovi WTA Simonovi. "Nejsem nezvěstná ani v nebezpečí. Pouze odpočívám doma a všechno je v pořádku," stojí v něm mimo jiné konkrétně. Zároveň v něm nalezneme i popření předešlých slov tenistky o napadení ze strany politika.

Zveřejnění tohoto e-mailu však vyvolalo vlnu pochybností, neboť hned se začalo spekulovat o jeho pravosti. Zvlášť, když je na jedné z fotkem e-mailu k vidění kurzor, jenž by se jinak v zaslaném e-mailu neobjevil. "Prohlášení zveřejněné čínskými státními médii týkající se Pcheng Šuaj pouze prohlubuje moje obavy o její bezpečnost a místo pobytu. Je pro mě hodně těžké uvěřit, že Pcheng Šuaj skutečně napsala e-mail, který jsme dostali," uvedl ke zveřejněnému dopisu prostřednictvím údajného e-mailu šéf WTA Simon, který už před pár dny vyzval k prošetření případu a také k tomu, aby čínská hráčka nebyla nikterak umlčována.

Čínští představitelé oficiálně o přpadu Pcheng Šauj mlčí. Hráčka dostala podporu od svých kolegyň

Co se týče samotný vysoce postavených čínských komunistických představitelů, tak ti se k případu kolem Pcheng Šuaj niterak dosud oficiálně nevyjádřili. A nediskituje se o něm ani na internetu, jenž je v Číně pochopitelně cenzurován. Navíc Číně nehraje tento případ  do karet ani z toho pohledu, že vyplouvá na povrch ve chvíli, kdy zbývají tři měsíce do zahájení Zimních olympijských her v Pekingu. Je totiž známý fakt, že proti konání tohoto sportovního svátku v této asijské zemi se množí hlasy ze strany lidskoprávních organizací.

Na dotaz agentury Reuters, kde se momentálně Pcheng Šuaj nachází a zda může tento případ vrhnout na Čínu krátce před zimní olympiádou špatné světlo, mluvčí čínského ministerstva zahraničí pouze uvedl: "Má odpověď je velmi prostá. Tohle není záležitost zahraničních věcí a nevím nic o situaci, kterou jste zmínil."

Mezitím se dostalo čínské elitníí tenistce podpory od svých kolegyň, jakými jsou například bývalá světová jednička Naomi Ósakaová z Japonska či Jessica Pegulaová z USA, které se tak Pcheng Šuaj zastaly na svých sociálních sítích. "WTA a zbytek světa potřebují nezávislý a prokazatelný důkaz, že je v pořádku. Pokoušel jsem se s ní opakovaně spojit různými komunikačními kanály, ale bez úspěchu," nechal se pak dále slyšet Steve Siimon, šéf ženského tenisu.

Připomeňme na závěr, že v případě pětatřicetileté Pcheng Šuaj se jedná o hráčku, které se coby první Číňance v historii podařilo v roce 2014 stát světovou jedničkou ve čtyřhře. Na tu se především ve své kariéře specializuje, vždyť ve čtyhře vyhrála hned 23 turnajů, ve dvouhře pak další dva. Ve čtyřhře pak triumfovala i ve Wimbledonu 2013 a na Roland Garros 2014. V roce 2014 pak také ve dvouhře postoupila až do semfinále na US Open.

Související

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

Více souvisejících

tenis Čína

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 40 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

Alkohol, drogy, znásilnění. Počet žen, které tvrdí, že je frontman kapely Rammstein Till Lindenmann zneužil, roste

V Německu rostou počty žen, které tvrdí, že se staly terčem obtěžování ze strany zpěváka kapely Rammstein Tilla Lindemanna. Sérii obvinění rozpoutala irská fanynka, která se zúčastnila koncertu v litevském Vilniusu a poté tvrdila, že ji kapela úmyslně zdrogovala.
 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy