Pcheng Šuaj žije, tvrdí e-mail zveřejněný v Číně. WTA tomu však nevěří

Elitní čínská tenistka Pcheng Šuaj, která v minulosti byla i světovou jedničkou ve čtyřhře, je od minulého týdne nezvěstná poté, co na čínské sociální síti Weibo zveřejnila, že ji měl sexuálně napadnout bývalý vysoce postavbený čínský komunistický funkcionář, konkrétně bývalý čínský vicepremiér. Nyní čnská média však zveřejnila údajný e-mail od samotné Pcheng Šuaj, v němž se píše, že tenistka žije a je v pořádku. Kromě toho pak měla v tomto e-mailu popřít to, že by snad měla být v minulosti sexuálně napadena oním čínským politikem. Právě tento e-mail měl být adresován samotnému šéfovi Ženské tenisové asociace WTA Stevu Simonovi, jenž se následně nechal slyšet, že jeho obavy o život Pcheng Šuaj jsou nyní ještě větší.

Začátkem listopadu na již zmíněné čínské sociální síti Weibo Pcheng Šuaj zvežejnila dlouihý příspěvek o tom, že ji měl sexuálně napadnou bývalý čínský vicepremiér Čang Kao-lim, se kterým dříve měla vztah, který ale časem skončil neúspěchem. Nutit k sexu měl tuto tenistku onen čínský politik v roce 2018.

Tento příspěvek, ve kterém zároveň napsala, že pro své tvrzení o sexuálním napadební ze strany čínského politika nemá žádné důkazy, pak půhodiny po jeho zvěřejnění na sociální síti zmizel. Poté už nebylo o čínské tenistce ani vidu, ani slechu.

Pokračování tohoto příběhu přinesl tento týden ve čtvrtek, kdy čínská státní televize CGTN na svém twitterovém účtu zveřejnila onen údajný e-mail od samotné Pcheng Šuaj adresovaný šéfovi WTA Simonovi. "Nejsem nezvěstná ani v nebezpečí. Pouze odpočívám doma a všechno je v pořádku," stojí v něm mimo jiné konkrétně. Zároveň v něm nalezneme i popření předešlých slov tenistky o napadení ze strany politika.

Zveřejnění tohoto e-mailu však vyvolalo vlnu pochybností, neboť hned se začalo spekulovat o jeho pravosti. Zvlášť, když je na jedné z fotkem e-mailu k vidění kurzor, jenž by se jinak v zaslaném e-mailu neobjevil. "Prohlášení zveřejněné čínskými státními médii týkající se Pcheng Šuaj pouze prohlubuje moje obavy o její bezpečnost a místo pobytu. Je pro mě hodně těžké uvěřit, že Pcheng Šuaj skutečně napsala e-mail, který jsme dostali," uvedl ke zveřejněnému dopisu prostřednictvím údajného e-mailu šéf WTA Simon, který už před pár dny vyzval k prošetření případu a také k tomu, aby čínská hráčka nebyla nikterak umlčována.

Čínští představitelé oficiálně o přpadu Pcheng Šauj mlčí. Hráčka dostala podporu od svých kolegyň

Co se týče samotný vysoce postavených čínských komunistických představitelů, tak ti se k případu kolem Pcheng Šuaj niterak dosud oficiálně nevyjádřili. A nediskituje se o něm ani na internetu, jenž je v Číně pochopitelně cenzurován. Navíc Číně nehraje tento případ  do karet ani z toho pohledu, že vyplouvá na povrch ve chvíli, kdy zbývají tři měsíce do zahájení Zimních olympijských her v Pekingu. Je totiž známý fakt, že proti konání tohoto sportovního svátku v této asijské zemi se množí hlasy ze strany lidskoprávních organizací.

Na dotaz agentury Reuters, kde se momentálně Pcheng Šuaj nachází a zda může tento případ vrhnout na Čínu krátce před zimní olympiádou špatné světlo, mluvčí čínského ministerstva zahraničí pouze uvedl: "Má odpověď je velmi prostá. Tohle není záležitost zahraničních věcí a nevím nic o situaci, kterou jste zmínil."

Mezitím se dostalo čínské elitníí tenistce podpory od svých kolegyň, jakými jsou například bývalá světová jednička Naomi Ósakaová z Japonska či Jessica Pegulaová z USA, které se tak Pcheng Šuaj zastaly na svých sociálních sítích. "WTA a zbytek světa potřebují nezávislý a prokazatelný důkaz, že je v pořádku. Pokoušel jsem se s ní opakovaně spojit různými komunikačními kanály, ale bez úspěchu," nechal se pak dále slyšet Steve Siimon, šéf ženského tenisu.

Připomeňme na závěr, že v případě pětatřicetileté Pcheng Šuaj se jedná o hráčku, které se coby první Číňance v historii podařilo v roce 2014 stát světovou jedničkou ve čtyřhře. Na tu se především ve své kariéře specializuje, vždyť ve čtyhře vyhrála hned 23 turnajů, ve dvouhře pak další dva. Ve čtyřhře pak triumfovala i ve Wimbledonu 2013 a na Roland Garros 2014. V roce 2014 pak také ve dvouhře postoupila až do semfinále na US Open.

Související

Čínská tenistka Šuaj Čangová (Shuai Zhang)

Tenisový podvod v Budapešti: Rozhodčí pomohli nesportovní Maďarce, soupeřka se zhroutila v slzách. Zuří i hvězdy

Profesionální tenistky vyjádřily své zděšení nad tím, co se stalo na turnaji v Budapešti. Celé to označily za neuvěřitelné. Některé z nich popisují chování domácí hráčky s podporou rozhodčího jako „Absolutně nechutné chování“ nebo „Nulový respekt pro tuhle holku!.“ Situace, ve které Číňanka Šuaj Čangová skončila v slzách a zápas nedohrála, byla označena jako jedna z nejhorších, které tyto profesionální tenistky kdy viděly. 

Více souvisejících

tenis Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy