Potřinácté ledovou královnou. Sáblíková ovládla Světový pohár na dlouhých tratích

O tomto víkendu se v nizozemském Heerenveenu konalo finále Světového poháru v rychlobruslení na dlouhých tratích a právě po něm se mohla česká reprezentantka Martina Sáblíková radovat z již třináctého celkového prvenství v tomto Světovém poháru ve své kariéře. K tomu, aby si tak mohla potřinácté vychutnat takovýto triumf, stačilo svěřenkyni kouče Petra Nováka čtvrté místo v závodě na tříkilometrové trati, když do cíle dojela v čase 4:02,134 minuty.

V sobotním závodě na tříkilometrové trati se Sáblíková představila až v předpoislední jízdě společně s Ruskou Nataljou Voroninovou, světovou rekordmankou z pětikilometrové tratě ze Salt Lake City, kde se letos v únoru konal světový šampionát. Zatímco na šampionátu v Utahu Sáblíková na tříkilometrové trati vyhrála, v heerenveenské hale Thialf, kde se tedy tento víkend koná finále SP, se po své jízdě ocitla na průběžné třetí příčce, když cílem projela v čase v 4:02,134.

Nakonec ale Sáblíková z medailových pozic musela ustoupit Kanaďance Isabelle Weidemannové, která v poslední rozjížďce zaznamenala čas, které se žádné její sokyni v tomto závodě zaznamenat nepovedl. Dostala se totiž pod čtyřminutuovou hranici. Nic to ale nezměnilo na tom, že se nakonec Sáblíková radovala z již třináctého prvenství ve Světovém poháru. V celkovém pořadí totiž před tímto závodem Kanaďanka na první Češku ztrácela 38 bodů a ve finále rozdíl mezi prvním a čtvrtým místem byl čtyřiatřicetibodový.

Martina Sáblíková byla ráda především za pokoření Nizozemky Carlijn Achtereekteové, kterou tedy překonala o sedm setin v tomto závodě a to bylo nakonec to, co definitivně rozhodlo o jejím celkovém triumfu.

Připomeňme, že v této sezóně SP 2019/2020 vyhrála pouzre dva díly tohoto SP, taktéž dvakrát pak skončila na druhé pozici a dvakrát figurovala na místě čtvrtém. Že je Martina Sáblíková nezpochybnitelným fenoménem tohoto sportu, ukazuje ten fakt, že za posledních čtrnáct let se nedokala celkového triumfu ve Světovém poháru pouze jednou. Stalo se tak v sezóně 2017/18.

Finále SP v rychlobruslení v Heerenveenu (7.3.2020):

Ženy:

500 m:

1. Herzogová (Rak.) 37,3192. Fatkulinová (Rus.) 37,3403. Kodairaová (Jap.) 37,392Průběžné pořadí SP (po 7 z 8 závodů):

1. Kodairaová 4202. Fatkulinová 3883. Golikovová (Rus.) 384

...

29. Zdráhalová (ČR) 76

3000 m:

1. Weidemannová (Kan.) 3:59,7592. De Jongová (Niz.) 4:00,0353. Voroninová (Rus.) 4:01,3394. Sáblíková 4:02,134

...

12. Zdráhalová (obě ČR) 4:10,535

Konečné pořadí SP (po 6 závodech):

1. Sáblíková 3572. Weidemannová 3533. Blondinová (Kan.) 314

...

12. Zdráhalová 202

Související

Martina Sáblíková

Brusle na hřebík ještě nevěší. Rychlobruslařka Sáblíková pokračuje dál v kariéře

Trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení Martina Sáblíková ve čtvrtek oznámila své rozhodnutí, že bude nadále pokračovat ve své kariéře a že tak tedy nehodlá ještě končit. Podle svých slov má stále takovou výkonnost, která ji uschopňuje nadále bojovat s těmi nejlepšími. "Zjistila jsem, že moje výkonnost je taková, že ještě mohu bojovat s nejlepšími," uvedla konkrétně Sáblíková.
Martina Sáblíková

Sáblíková skončila na tříkilometrové trati v Heerenveenu na třetím místě

V nizozemském Heerenveenu v neděli zakončuje svou sezónu Světového poháru 2021/22 rychlobruslení. Právě v neděli tam také jely svůj závod na tříkilometrové trati ženy včetně bronzové medailistky z letošních Zimních olympijských her v Pekingu Martiny Sáblíkové. Ta závěr této sezóny nakonec zakončila v tomto závodě třetím místem. Znamená to tedy, že v celkovém pořadí Světového poháru se tak umisťuje na konečném čtvrtém místě. Tříkilometrový závod v Heerenveenu pak vyhrála domácí Irene Schoutenová.

Více souvisejících

Rychlobruslení Martina Sáblíková

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy