Egyptští archeologové oznámili mimořádný objev – hrobku faraona Thutmose II. Tento nález je považován za jeden z nejvýznamnějších za poslední století, jelikož jde o první královskou hrobku od roku 1922, kdy Howard Carter objevil slavnou hrobku Tutanchamona.
Archeologové v Egyptě objevili hrobku faraona Thutmose II., což podle The Guardianu představuje první nález královské hrobky za více než sto let od objevu hrobky Tutanchamona v roce 1922. Tento významný objev byl učiněn společnou egyptsko-britskou expedicí v oblasti Luxoru. Přestože hrobka byla poškozena starověkými záplavami a neobsahovala mumii ani zlatou pohřební výbavu, fragmenty alabastru s jménem Thutmose II. potvrdily její identitu.
Thutmose II. vládl během 18. dynastie a byl manželem slavné královny Hatšepsut. Jeho mumie byla již dříve nalezena v 19. století v úkrytu v Dér el-Bahrí, kam byla přemístěna kvůli vykradačům hrobek. Nově objevená hrobka poskytuje cenné informace o pohřebních zvyklostech a architektuře té doby, navzdory absenci původní pohřební výbavy.
Objev hrobky Thutmose II. je považován podle New York Postu za jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů poslední doby a přináší nové poznatky o období Nové říše v starověkém Egyptě. Archeologové pokračují ve výzkumu a doufají, že další analýzy odhalí více informací o životě a vládě tohoto faraona.
„Hrobka byla ve špatném stavu kvůli záplavám krátce po králově smrti,“ uvedl Mohamed Abdel Badi, spoluvedoucí nálezu. Na rozdíl od bohatě zdobené hrobky Tutanchamona, která uchvátila svět svým pokladem, je nově nalezená hrobka Thutmose II. výrazně poškozená a postrádá mumii.
Navzdory poškození však archeologové považují tento objev za mimořádně důležitý. „Jde o první hrobku faraona, kterou jsme objevili za více než sto let,“ zdůraznil Abdel Badi. Fragmenty alabastru se jménem Thutmose II. podle něj jednoznačně potvrzují identitu pohřbeného.
Tým archeologů nyní pokračuje v průzkumu hrobky a doufá, že další analýzy přinesou nové informace o faraonově pohřebním rituálu a životě. „Tento objev nám poskytne cenný pohled na období vlády Thutmose II.,“ dodal Abdel Badi.
Egyptsko-britský tým objevil hrobku v Thébské nekropoli už v roce 2022, ale její vlastník zůstával dlouho neznámý. Archeologové se původně domnívali, že patří některé z faraonových manželek, a nepřikládali jí velký význam.
Teprve nyní egyptské Ministerstvo turismu a památek oznámilo, že prázdná hrobka označovaná jako C4 patří faraonu Thutmosovi II. O tomto průlomu informovala stanice CBS News.
Objev přináší nové poznatky o pohřebních zvyklostech 18. dynastie a posiluje význam oblasti Luxoru jako klíčového archeologického naleziště.
Thutmose II. byl faraonem 18. dynastie, která vládla v období Nové říše mezi lety 1550 a 1292 př. n. l. Byl nevlastním bratrem a manželem Hatšepsut, která po jeho předčasné smrti převzala vládu. Jeho mumie byla nalezena v roce 1881 v Dér el-Bahrí, kam byla přesunuta dlouho po jeho smrti.
Po Thutmose II. smrti měl být jeho nástupcem syn z jeho vedlejší manželky Eset. Tento syn však kvůli věku a schopnostem nebyl připraven vládnout, což umožnilo Hatšepsut převzít moc. Nejprve jako regentka, ale během šesti let se stala plnohodnotnou faraonkou, přičemž zdůrazňovala svou moc i falešnými vousy. Byla druhou doloženou ženou, která vládla Egyptu.
Související

V Egyptě bylo objeveno pohřebiště a mumifikační místnost

Egypt přestěhoval Tutanchamonův vozík do nového muzea
faraoni , Egypt , faraon Thutmose II. (18. dynastie)
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny
před 46 minutami

Další bezesná noc nad Kyjevem. Masivní ruský útok zabil důchodkyni a mladou policistku
před 1 hodinou

Uzavírka Staroměstské se protáhne na měsíc, naznačil Hřib
před 1 hodinou

Putin Trumpovo rozčarování ignoruje. Kreml je dle expertů vždy připraven na nejhorší variantu
před 2 hodinami

Příjemné letní počasí přetrvá. Po víkendu se oteplí, ale jen nepatrně
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera
Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
Největší nebezpečí již pominulo, potvrzují nejnovější výstražné informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Aktualizovaná výstraha v případě deště územně upravuje a snižuje stupeň nebezpečí na nízký a ruší výstrahu před povodňovými jevy.
Zdroj: Jan Hrabě