Lucemburk/Mnichov - Žaloba společnosti Sony proti německému obchodníkovi, který s cílem přitáhnout klienty nabízí nezabezpečený přístup k wi-fi síti zdarma, se dostala až před Soudní dvůr Evropské unie.
Obchodník, který nabízí zdarma přístup k wi-fi síti, není odpovědný za porušení autorských práv, jehož se dopustil uživatel tohoto bezdrátového spojení, konstatoval Soudní dvůr Evropské unie.
"Směrnice však nebrání tomu, aby se nositel práv u vnitrostátního soudního nebo správního orgánu domáhal toho, aby bylo takovému poskytovateli nařízeno ukončit veškeré porušování autorských práv, jehož se dopouští jeho zákazníci, nebo takovému porušení předcházet," stojí v prohlášení.
O vyjádření soudu EU požádal zemský soud v Mnichově. V roce 2010 bylo prostřednictvím nezabezpečené sítě, kterou obchodník nabízel, veřejnosti protiprávně nabídnuto ke stažení hudební dílo, k němuž má autorská práva Sony. Tento zábavní gigant se domnívá, že za to vedoucí obchodu se světelnou a zvukovou technikou Tobias Mc Fadden nese odpovědnost.
Mnichovský soud musí kauzu se Sony rozhodnout v souladu s rozhodnutím Soudního dvora. Verdikt je stejně tak závazný pro ostatní vnitrostátní soudy, které v zemích EU případně budou projednávat podobný problém.
Vyžádání podobných vyjádření Soudního dvora EU slouží k zajištění jednotného výkladu a provádění unijního práva. České soudy od vstupu do unie položily kolem 50 těchto takzvaných předběžných otázek.
22. května 2026 17:01
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
Související
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
internet , Soudní dvůr EU , sony
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Počasí se ochladí. Dorazí i vytrvalejší deště
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
8. června 2026 21:08
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
8. června 2026 20:19
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
Jedna z výrazných političek vládního hnutí ANO Taťána Malá skončila o víkendu v nemocnici. Šéfka poslaneckého klubu nejsilnějšího uskupení v Poslanecké sněmovně se v sobotu ozvala z nemocničního lůžka. Podstata jejích problémů ale není veřejnosti známá.
Zdroj: Jan Hrabě