Praha - Na dovolené si pečlivě hlídáte, kolik provoláte a kolik SMS odešlete, a přesto vám pak přijde účet na tisíce korun? I to se může snadno stát. Jak informuje Aktuálně.cz, mohou za to mobilní telefony, které se nenápadně a bez vašeho vědomí připojí k internetu.
Datový přenos, tedy když se přes mobil připojíte k internetu, se může nenápadně spustit i sám. Mnohé telefony jsou na něj také takhle nastaveny. Aniž by se vás ptaly, samovolně se připojují. Mnohé uživatele by ostatně věčné dotazy mobilu brzy začaly štvát.Jenže jakmile se ocitnete v zahraničí, začnete platit za datový přenos v jiných sazbách. A pak vás může čekat nemilé překvapení - které stejně musíte zaplatit.Telefon se nejčastěji podle Aktuálně.cz sám připojuje k síti, pokud si chce stáhnout aktualizaci nějaké aplikace, kterou do něj nainstaloval již výrobce. Může si tak například samovolně aktualizovat mapy, ale třeba i účet na Facebooku, pokud se řádně neodhlásíte.Proto záleží na tom, jestli máte stahování dat předplacené u svého operátora. Pak platíte jednotnou částku bez ohledu na to, kolik toho stáhnete. A nestane se vám to, co se přihodilo jednomu německému turistovi, který během dovolené ve Francii stahoval televizní programy. A pak se velmi divil, když mu přišel účet na v přepočtu milion korun.Než odjedete na zahraniční dovolenou, je tedy třeba buď si aktivovat příslušný balíček u vašeho opeátora, nebo zajistit, aby si telefon nemohl data sám stahovat. Server penize.cz také radí odinstalovat aplikace, které nepoužíváte a které se často samy připojují k internetu.Když předpokládáte, že budete internet aktivně využívat i v zahraničí, je podle serveru penize.cz vhodné aktivovat si připojení na den. Případně si můžete pořídit i předplacenou kartu operátora dané země. Díky ní budete mít zdarma i příchozí hovory.
Související
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
před 1 hodinou
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
před 1 hodinou
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 2 hodinami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 3 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 4 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 5 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 6 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 6 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 8 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
včera
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
včera
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
včera
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
Mnozí Češi nacházející se na Blízkém východě se snaží dostat co nejrychleji domů. Neváhají přitom kritizovat politiky, například ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé). Problémy s návratem navíc mohou mít i občané v zemích, které nejsou konfliktem přímo ohrožené.
Zdroj: Jan Hrabě