Praha - Hackeři vymysleli nový způsob, jak okrást lidi přes internet. A stačí jim k tomu Facebook a pár minut. Nabourají se do profilu konkrétního člověka na sociální síti a pod jeho jménem vyžadují od jeho přátel telefonní čísla. Na ně pak nechají zaslat ověřovací kód, který slouží k platbě. Během několika minut se jim pak podaří ke kódu dostat a majitele telefonního čísla připraví o stovky korun z jeho kreditu.
„Všem bych se chtěla veřejnou cestou omluvit za nepříjemné zprávy. Někdo mi hacknul účet a já nemohla nic dělat. Prosím, vše ignorujte a nedávejte hlavně telefonní číslo!" Tento vzkaz napsala Aneta Grygarová všem svým přátelům na sociální síti. Hacker totiž zneužil její kontakty.
„Normálně za mojí osobu posílal větu: Ahoj, mohla bys mi prosím poslat tvoje telefonní číslo, jenom si potřebuju něco ověřit přes esemesku, jestli ti to přijde," uvedla Aneta.
Takovýto vzkaz dostalo během krátké chvíle asi dvě stě Anetiných přátel, kteří byli právě online. Několik z nich v domnění, že jim píše Aneta, hackerovi kontakty poslalo. A když jim pak na mobil přišel ověřovací kód k platbě, poslali mu ho taky. Proto se devatenáctiletá studentka rozhodla jít na policii.Kolik takových případů policie prověřuje, ale není jasné.
Jak se tedy chránit? Vhodným heslem! „Heslo, které kombinuje malá a velká písmena, číslice. To heslo by nemělo obsahovat žádné konkrétní slovo s konkrétním významem," říká specialista na IT Martin Zikmund.
Určitě tedy zapomeňte na hesla, která souvisí s vaším jménem nebo třeba rokem narození. Podle expertů může být nebezpečné i přihlášení k účtu na veřejné wifi síti třeba v kavárně.
16. července 2026 13:55
Google zakročil. Z obchodu Play smazal ruský mail, sociální síť i chatovací aplikaci Kremlu
Související
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
Aktuálně se děje
před 27 minutami
České zdravotnictví má být připravené na budoucnost. I díky spolupráci s WHO
před 1 hodinou
Expremiér Fiala nadále věří v Blažkovu nevinu v bitcoinové kauze
před 2 hodinami
Pondělní počasí nabídlo nový teplotní rekord. Na Moravě nikdy nebylo tepleji
před 3 hodinami
Česká fotbalová reprezentace má prvního zahraničního trenéra v historii. Španěla Santiho Deniu
před 3 hodinami
Vojenští policisté vyšetřují tragickou nehodu armádního vrtulníku
před 4 hodinami
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
před 5 hodinami
Exministr Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze
před 6 hodinami
Trump lže, naznačuje Teherán. Diplomaté se na jednání s Američany nechystají
před 7 hodinami
Exministru Blažkovi hrozí v bitcoinové kauze přes šest let
před 7 hodinami
Tropické počasí si dalo pauzu a teď je zpět. Platí nové varování
před 8 hodinami
Babiš přirovnal Sáncheze k Merkelové. Španělsko by vyloučil ze Schengenu
před 9 hodinami
Tropické počasí se na několik dní vrací. Od čtvrtka se očekává změna
před 10 hodinami
Násilný čin na Mostecku. Aktéry dva muži, jsou vážně zranění
před 10 hodinami
Kuba se opět ponořila do tmy. Problémy místních rozhodně nekončí
před 11 hodinami
Irsko se rozloučí s Glenem Hansardem. Pohřeb v katedrále bude zítra
před 12 hodinami
Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem
před 13 hodinami
Počasí se příští víkend ustálí, bude teplo, ale bez tropů
včera
Ukrajina provedla další útok na logistické centrum největšího ruského prodejce Wildberries
včera
Britské zemědělství je kvůli počasí v hluboké krizi. Bude chybět jídlo, varují farmáři
včera
Trump opět blafoval? Tvrdí, že údery odvolal kvůli prosbám Teheránu o dohodu, podle Íránu je to lež
Americký prezident Donald Trump odvolal plánované vojenské údery proti Íránu s odůvodněním, že očekává rychlé dosažení dohody o jaderném programu a plném otevření Hormuzského průlivu. Svůj krok oznámil na sociálních sítích s tím, že k zastavení útoků přistoupil také na základě výzev z Teheránu a dalších zemí v regionu.
Zdroj: Libor Novák