Praha - Počet českých uživatelů sociální sítě Facebook se za poslední rok zvýšil zhruba o desetinu a v současnosti se pohybuje kolem 4,2 milionu. To jsou zhruba dvě třetiny tuzemské internetové populace. Vyplývá to z informací firmy. Facebook tento týden oslaví deset let od svého vzniku.
Facebook se stal v Česku výrazně nejvyužívanější sociální sítí, což platí i přes to, že obsahuje velké množství falešných nebo duplicitních účtů. Těch by mohlo být více než deset procent.
Podle experta na sociální sítě Daniela Dočekala nadhodnocené číslo dokládá porovnání s celkovou velikostí populace, kdy například v kategorii mezi 16 a 19 lety uvádí Facebook 580.000 uživatelů a přitom celkový počet Čechů v tomto věku je o 160.000 nižší.
Za Facebookem zaostávají jak další světoví hráči, tak i domácí sociální sítě. Počet uživatelů Twitteru se podle serveru Klábosení pohybuje kolem 186.000, u Google+ je odhadované číslo kolem půl milionu a 600.000 na LinkedIn. Z tuzemských konkurentů je podle měsíční návštěvnosti největší Lidé.cz se 736.000 uživateli a Spolužáci s téměř 550.000 návštěvníky za měsíc.
Facebook zažil prudký nárůst počátkem roku 2010 a poté nastalo zpomalení, které je stále zřetelnější. S jeho rostoucí oblibou se zvyšuje i počet tuzemských firem, které jej využívají jako marketingový nástroj. Nejvíce fanoušků mají Škoda Auto, Slevomat nebo T-Mobile. V první desítce jsou i další mobilní operátoři Vodafone a Telefónica.
Pozor, facebook je i riziko
V první řadě je potřeba přemýšlet nad tím, jaký obsah na web umisťujete – ať už se jedná o fotografie, videa nebo textové soubory. Uvědomte si, že nikdy nebudete moci zaručit absolutní bezpečnost publikovaných informací. Informace mohou zneužít neznámí lidé, hackeři ale také vaši „přátelé", které máte na Vašem profilu označené a zanesené do skupiny přátel. Při registraci do sítě Facebook navíc potvrzujete, že souhlasíte s využíváním Vašich informací provozovatelem serveru na neomezenou dobu.
S tímto přímo souvisí i druhé důležité upozornění. Mějte na paměti, že všichni lidé, se kterými se na Facebooku přátelíte, mohou sdílet veškeré Vaše publikované informace. Není proto rozumné mít do skupiny přátel zařazené osoby, které v podstatě téměř neznáte nebo ty, se kterými se moc nemusíte a sami od sebe byste je nepozvali např. na osobní návštěvu. Stejně tak nemusí veškerý obsah dění z Vašeho života sledovat např. rodiče nebo kolegové z práce.
Velmi důležitým faktorem v ochraně osobních údajů hraje také fakt, zda vlastníte dostačující antivirový program. Z nedávných průzkumů vyplynulo, že téměř 78% uživatelů komunikačních webových serverů žádný antivirový program nepoužívá. Virové útoky jsou přitom v dnešní době stále častější a vypracovanější. Jedním z nich se staly rozesílané e-maily, které uživatele nabádaly k resetování hesla na Facebook, a to prostřednictvím spuštění přiloženého kódu. Spousta uživatelů z důvodu obav o profil na Facebooku soubor opravdu spustila, čímž umožnila vnik trojského koně Bredolab do jejich počítače.
Dalším známým virovým útokem byl Koobface. Spočíval opět v rozesílání e-mailových zpráv, ve kterých odkazoval na stránky videoportálu. Po otevření stránky se však místo spuštění videa objevil požadavek na stažení komponentu potřebného pro přehrávání. V případě uposlechnutí uživatel opět umožnil vnik viru do svého počítače, upozorňuje fbportal.cz.
Související
Žádný TikTok, YouTube nebo Twitch. Jak bude fungovat celosvětově první zákaz sociálních sítí pro mladé?
Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Napadení před hernou v Chebu vyšetřuje policie. Jeden z mužů utrpěl vážná zranění
před 47 minutami
Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař
před 1 hodinou
Trump nechápe, že se na olympiádě bučelo na Vance. Lidé ho prý mají rádi
před 2 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu došlo ke slabému zemětřesení
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
včera
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
včera
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
včera
Olympiáda začala. Slavnostní zahájení nabídlo silné okamžiky i propojení se čtyřmi středisky
Po mnoha slavnostních ceremoniálech z předešlých her si člověk možná říká, že organizátoři už nemají diváky po celém světě čím překvapit a učinit na nich cokoli historického, díky čemuž by si danou olympiádu člověk na první dobrou pamatoval. Oproti posledním letním olympijským hrám v Paříži se jednalo o střídmé zahájení bez velkých kontroverzí a s tradičním představením všeho, co k pořadatelské zemi patří. Poprvé zahájení nabídlo synchronizované propojení se čtyřmi olympijskými středisky najednou a mezi vrcholy patřily výstupy Mariah Carey či Andrey Bocelliho.
Zdroj: David Holub