Mobilní aplikace pro covidové certifikáty Tečka měla dosud 6,4 milionu stažení, kontrolní aplikace čTečka 1,4 milionu. Na twitteru o tom informovala Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Aplikace, která umožnila nahrát si do mobilního telefonu potvrzení o očkování proti covidu-19, o prodělání nemoci nebo výsledek testu, je v provozu od konce loňského června.
"Počty aktivních uživatelů začaly pozvolna klesat již před zrušením povinnosti prokazovat se certifikáty," napsali zástupci NAKIT. První milion stažení měla aplikace po měsíci necelých dvou týdnech od spuštění.
V Česku už není třeba se prokazovat certifikátem při vstupu do restaurací, ubytovacích zařízení, provozoven služeb, návštěvách koncertů, kin, divadel, památek a dalších míst nebo při účasti na hromadných akcích. Vláda povinnost zrušila od čtvrtka 9. února, někteří odborníci to kritizovali jako předčasné.
Aplikaci lidé dál mohou využívat při prokazování se při cestování. Podmínky jednotlivých zemí se liší, obecně jsou mírnější pro očkované. Některé země ale vyžadují jak potvrzení o očkování, tak negativní test. Pro další je povinná posilující dávka očkování. Česko od 15. února uznává platnost certifikátu o očkování bez posilující dávky na 270 dní, zhruba 140.000 lidí tak skončí.
Tečka funguje buď pasivně pro uložení vydaného certifikátu, nebo je aktivně propojená s databází Ústavu zdravotnických informací a statistiky a o výsledky nového testu nebo podanou vakcínu se sama automaticky aktualizuje. V aplikaci lze evidovat potvrzení i pro více lidí najednou. U certifikátů se rovněž zobrazuje, kolik času například zbývá do vypršení platnosti testu na covid-19.
Aplikací čTečka mohou provozovatelé načíst QR kód z papíru nebo aplikace Tečka, zařízení pak zeleně zobrazí její platnost. Podobné aplikace mají také další země, fungují i mezi sebou. Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o dalším využití aplikace Tečka, zvažuje například její využívání jako elektronického očkovacího průkazu. Zástupci cestovních kanceláří navrhují, aby po úpravách obsahovala například informace o aktuálních podmínkách pro cestování do jednotlivých zemí.
Související
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Přes pět tisíc nemocných za pár dní. Covid i tak není tím postrachem, co býval
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , mobily
Aktuálně se děje
před 20 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka.
Zdroj: Jan Hrabě