Internetem se šíří se výzvy k hackerským útokům na Rusko, lidé mohou přijít o osobní údaje

Na sociálních sítích se šíří výzvy k zapojení se do hackerských útoků proti Rusku. Uživatelé během nich ale mohou přijít o osobní údaje nebo nevědomky útočit na jiné cíle. Uvedla to dnes antivirová firma Avast, která uživatelům doporučila, aby se do útoků nezapojovali.

"Zachytili jsme výzvy šířící se na sociálních médiích, které apelují na běžné uživatele, aby se stali hackery tak, že si stáhnou DDoS nástroje na podporu tzv. DDoS útoků namířených na ruské cíle. Naše analýza jednoho z těchto nástrojů ukázala, že není bezpečný, protože shromažďuje osobní údaje uživatelů, jako je například IP adresa, kód země, město, poloha odvozená z IP adresy, uživatelské jméno, konfigurace hardwaru a jazyk systému, což následně může umožnit jejich identifikaci," uvedl ředitel týmu Avastu pro výzkum hrozeb Michal Salát.

Vzhledem k tomu, že konfigurace se stahuje ze vzdáleného serveru, může podle Saláta tento nástroj v důsledku také podporovat DDoS útok na jiný cíl, který si autor nástroje vybere, aniž by o tom věděl.

Podle Saláta pro lidi může být atraktivní připojit se ke kybernetickým silám a vyjádřit tak svůj názor na válku, stále ale jde o kybernetický útok se všemi jeho důsledky. Uživatelé si mohou myslet, že tyto nástroje umožňují anonymně zaútočit na určité cíle, ale je důležité, aby věděli, že nechrání jejich soukromí ani anonymitu a mohou je vystavit riziku odvetných útoků.

"Důrazně doporučujeme, aby se lidé do těchto iniciativ nezapojovali. Nabízené sdílené nástroje se sice mohou na první pohled zdát jednoduché a uživatelsky přívětivé, ale pro osoby, které se zapojí a stáhnou si je, mohou být rizikem pro soukromí a bezpečnost," dodal Salát

DDoS útoky (Distributed Denial of Service) fungují tak, že zahltí servery takovým množstvím zbytečných požadavků, že nestihnou odbavovat ty skutečné, načež se webové stránky stanou nefunkční. DDoS útoky se začaly objevovat ještě před invazí Ruska na Ukrajinu a v současnosti je hackeři využívají na obou stranách konfliktu.

Antivirová firma Eset dnes oznámila, že na organizace na Ukrajině minulý týden útočily nejméně tři škodlivé kódy, a sice HermeticWiper pro vymazání dat, HermeticWizard pro šíření v místní síti a HermeticRansom, který funguje jako zastírací manévr a šifruje soubory. Útoky byly plánovány několik měsíců. Se začátkem ruské invaze pak začal druhý destruktivní útok na ukrajinskou vládní síť, který využíval opět program typu wiper. Analytici Esetu jej pojmenovali IsaacWiper. Termín "Hermetic“ v názvech virů je odvozen od kyperské společnosti Hermetica Digital, na jejíž jméno byl vydán certifikát pro podpis kódu.

Související

Více souvisejících

internet Hackeři

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 12 minutami

před 32 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajina chce získat od Španělska jeden systém Patriot

Podle informací zveřejněných deníkem El País se Nizozemsko a Ukrajina domáhají, aby Španělsko předalo jeden ze svých tří protivzdušných systémů Patriot zasažené zemi.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy