Řež v Hongkongu se přesouvá do virtuální reality: Bojištěm je hra GTA 5

Hongkongská politická krize se nyní odehrává i ve virtuálním světě. Oblíbená online počítačová hra Grand Theft Auto V (GTA V) se stala bojištěm mezi protestujícími v poloautonomním čínském městě a jejich soupeři z pevninské Číny, napsal zpravodajský server CNN.

Tento online duel začal poté, co hongkongští hráči zjistili, že své herní avatary mohou obléci jako protestující do černého oděvu, plynových masek a žlutých bezpečnostních přileb. Svůj objev sdíleli na sociální síti a diskusním fóru LIHKG, které je v Hongkongu značně oblíbené.

Hongkongem otřásají protivládní protesty už více než šest měsíců a na všech stranách konfliktu narůstá násilí i hněv. Demonstrace začaly letos v červnu poté, co místní vláda předložila návrh zákona, který by umožnil převoz obviněných osob k soudům do pevninské Číny. Návrh zákona nakonec vláda pod tlakem veřejnosti stáhla, ale protesty se mezitím rozšířily a zahrnuly volání po větší demokracii a výzvu k vyšetření policejních přehmatů.

GTA V je akční hra, která hráče odměňuje za páchání virtuálních trestných činů. Umožňuje desítkám hráčů simultánní interakci v rámci svého otevřeného světa, kde ústředním bodem herního plánu jsou bankovní loupeže a přepadávání aut.

Zatímco většina počítačových her udržuje hráče v předem daném průběhu akce, hry s otevřeným světem (známé také pod anglickým označením open-world) nabízejí větší svobodu objevování. A tak netrvalo dlouho a hongkongští hráči začali v otevřeném světě GTA V napodobovat skutečné akce tvrdého jádra protestujících - házet zápalné bomby, ničit železniční stanice a napadat policii.

Hráči z čínské pevniny si toho rychle povšimli a několik z nich ihned zveřejnilo výzvu na sociální platformě weibo pro ostatní hráče, aby porazili své hongkongské rivaly.

Jeden z uživatelů weibo použil hanlivý výraz, kterým protestující označují někteří policisté a napsal: "Švábi vyjádřili své přání zabít GTA a porazit nás. Válka v této hře může být zuřivější a zuřivější. Jste připraveni?"

Další uživatelé weibo odpověděli zveřejněním snímků monitoru počítače se svými postavami oblečenými jako pořádková policie a vyzbrojenými střelnými zbraněmi a lakonickým popiskem: "Připraveni."

Podle hongkongského hráče Mickeyho Changa se už odehrálo několik zanícených simultánních bitev. Avataři protestujících házeli zápalné lahve na pořádkovou policii v podání pevninských hráčů, která reagovala vodními děly a slzným plynem. Pevninští hráči nakonec zvítězili - čistě díky početní převaze, sdělil Chang CNN.

Série Grand Theft Auto společnosti Rockstar Games byla uvedena na trh v roce 1997 a zařadila se mezi nejúspěšnější v dějinách počítačových her. Jen pátého dílu GTA V se od jeho vydání v roce 2013 prodalo více než 125 miliónů kusů.

Tato herní série je ovšem od začátku terčem kritiky kvůli svému násilnému obsahu. Nechvalně proslulým se stal díl GTA III poté, co se zjistilo, že si hráči mohou ve virtuálním světě najmout prostitutku, souložit s ní (mimo obraz na monitoru), zabít ji a ukrást jí peníze.

Související

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo zamítlo milost pro Čecha odsouzeného v Hongkongu na 27 let za pašování drog

České ministerstvo spravedlnosti zamítlo milost pro penzistu Vladimíra Švece, odsouzeného před pěti lety v Hongkongu na 27 let za pašování drog. Loni na podzim vydaly hongkongské úřady seniora do ČR. Podle ministerstva spravedlnosti žádost o milost nesplňovala podmínky pro její udělení, uvedl dnes Český rozhlas-Radiožurnál. Švec byl zadržen na hongkongském letišti se zhruba třemi kilogramy kokainu, vinu ale vždy popíral. Tvrdil, že o drogách v kufru nevěděl.

Více souvisejících

Hongkong demonstrace v Hongkongu Počítačové hry počítače

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy