Lékaři hlásí "průlom v medicíně". Poprvé transplantovali oko, výsledek neznají

Tým chirurgů v New Yorku provedl první transplantaci celého oka. Zákrok byl sice označen za průlom v medicíně, stále ale není jasné, zda se pacientovi opět vrátí zrak. 

Elektrikář Aaron James utrpěl vážné zranění, když byl v červnu 2021 zasažen elektrickým výbojem o napětí 7,2 kilovoltu během revize elektrického vedení. Zásah proudem mu způsobil rozsáhlá zranění na obličeji, krku a levé ruce a oslepl na levé oko.

Samotný chirurgický zákrok se konal 27. května, avšak o jeho výsledcích informovali lékaři až nyní. Během této 21hodinové operace lékaři odstranili Jamesovo levé oko a část obličeje a nahradili je tkáním od dárce.

"Už jen skutečnost, že jsme provedli transplantaci celého oka a části obličeje, byla dlouho považována za nemožnou," uvedl Eduardo Rodriguez, vedoucí chirurgického týmu.

Transplantace celého oka byla dosud úspěšná pouze u myší, ale tento zákrok na člověku představoval historický průlom. U Jamese byla operace složitější kvůli potřebě transplantace části obličeje v důsledku jeho zranění.

Lékaři pozorují, že transplantát se úspěšně hojí a tkáň má dostatečné prokrvení, ale není jisté, zda pacient získá zpět zrak.

Chirurgové, včetně lékařky Kia Washingtonové z Coloradské univerzity, jsou ohledně možnosti obnovy zraku skeptičtí. Od operace uplynulo několik měsíců a zatím se zrak nevrátil.

V budoucnu by ale mohly pomoci moderní léčebné postupy, včetně genové terapie.
 

Související

Více souvisejících

lékaři operace

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Senioři, ilustrační foto

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy