Moskva - Za havárií ruské nákladní lodi Progress mohla být nedbalost při výrobě raketového motoru nosné rakety Sojuz. Trosky se navzdory intenzivnímu úsilí ruského vyhledávacího týmu zatím nepodařilo nalézt.
Loď Progress MS-04, která měla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dovést 2,5 tuny nákladu, havarovala několik minut po startu z kazašského kosmodromu Bajkonur. Zřejmě vinou nesprávného fungování třetího stupně nosné rakety Sojuz-U vypověděla poslušnost asi 190 kilometrů nad ruskou Tuvskou republikou sousedící s Mongolskem.
Pracovníci ruské agentury Roskosmos se podle Interfaxu po havárii obávali, že zbytky lodi mohly dopadnout do hustě osídlených oblastí kolem stotisícové tuvské metropole Kyzyl. To se nestalo.
Rusko každoročně k ISS vysílá tři až čtyři nákladní lodi Progress. Po splnění mise shoří v atmosféře nad Tichým oceánem.
Související
První zdravotní evakuace v historii. NASA stahuje astronauty z ISS domů
Rozhodnuto. Posádka ISS se poprvé v historii kvůli zdravotním problémům vrací na Zemi
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) , raketa Progress , Rusko
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy
před 1 hodinou
Tragédie v Prostějově. Jeden člověk nepřežil fyzické napadení
před 2 hodinami
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
před 3 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
včera
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
včera
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
Prezident Petr Pavel zřejmě nebude reprezentovat Česko na červencovém summitu NATO v Turecku. Premiér Andrej Babiš (ANO) se na důležité alianční jednaní chystá s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé), řekl to České televizi.
Zdroj: Jan Hrabě