Cupertino (USA) - Apple dnes představil nové telefony iPhone a hodinky, které vycházejí z designu současných modelů. Je však mezi nimi i největší a doposud nejdražší model iPhonu. Nové přístroje dostaly název iPhone XS a XR, přičemž XS bude mít i větší verzi XS Max. Na dnešní prezentaci to oznámil marketingový ředitel Phil Schiller. Cena nových přístrojů bude od 799 dolarů (17.600 Kč) za XR po 1099 USD (24.200 Kč) za XS Max.
Šéf firmy Tim Cook nový přístroj XS označil za nejvyspělejší iPhone, jaký zatím firma vyrobila. Telefon iPhone XS má lepší rozlišení obrazu a lepší zvuk než jeho předchůdce iPhone X. Firma přidává písmenko S k názvu přístroje, pokud nechává vnější podobu stejnou, upozornila agentura Reuters. A loňský iPhone X, který se však vyslovuje jako deset, prošel velkou změnou.
Přístroj XS je voděodolný a bude mít displej OLED, který využívá technologii organických elektroluminiscenčních diod. Úhlopříčka přístroje činí 5,8 palce (14,7 cm). Větší verze XS Max má úhlopříčku 6,5 palce (16,5 centimetru). Větším displejem vychází Apple vstříc potřebám zákazníků, kteří stále častěji používají přístroje ke sledování a nahrávání videa a focení.
Díky novému procesoru má nový přístroj lepší výkon, kapacita paměti dosahuje až 512 GB. Aplikace se mají otevírat až o 30 procent rychleji. Také baterie má delší životnost. XS Max má dokonce zatím největší baterii použitou u telefonu Apple a měla by mít o hodinu a půl delší výdrž. Oba přístroje budou na dvě SIM karty.
Přístroj XR bude z levnějšího materiálu. Displej bude z tekutých krystalů (LCD) a obal místo nerezové oceli z hliníku. Bude v několika barvách, mimo jiné červený, žlutý či modrý. Úhlopříčka displeje bude 6,1 palce (15,5 cm) a kapacita paměti od 64 do 256 GB.
Apple svými výrobky potvrdil očekávání analytiků, že v nabídce učiní pouze malou změnu. Nejhodnotnější technologická firma na světě chce, aby uživatelé měnili své přístroje za novější a dražší, protože je to pro ni způsob, jak si zvýšit příjmy v době, kdy se globální poptávka po chytrých telefonech stabilizovala. Tato strategie pomohla Applu v tom, že se mu letos jako první americké firmě podařilo dosáhnout tržní kapitalizace více než jeden bilion USD.
Akcie firmy však po představení nových přístrojů oslabovaly. Hlavní ekonom firmy Capital Investment Counsel Hal Eddins uvedl, že nové přístroje nepředstavují žádný průlom ani skutečnou změnu. "Je to jen o tom, jak udržet lidi v pohybu," prohlásil. Capital Investment Counsel je jedním z akcionářů Applu.
Výrazné změny se dočkaly hodinky s názvem Apple Watch Series 4. Podle firmy jde o největší změnu podoby od jejich uvedení na trh v roce 2014. Displej je o 30 procent větší než u předchozí verze a hodinky jsou tenčí. Jejich součástí je mimo jiné elektrokardiogram pro monitorování činnosti srdce, poznamenal server CNBC. Budou také schopny automaticky zahájit volání na tísňovou linku, pokud zjistí, že jejich uživatel upadl a do minuty nezareaguje.
Související
Apple pracuje na novém modelu iPhone. Ceny už jsou předmětem spekulací
Nový iPhone spatřil světlo světa. Špičkový model stojí téměř 33 tisíc korun
Aktuálně se děje
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
včera
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno včera
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
včera
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
včera
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
včera
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
včera
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
včera
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
včera
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
včera
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
včera
V Kongu se šíří panika. Úřady nestíhají s ebolou držet krok
včera
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
včera
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
včera
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
včera
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
včera
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
včera
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
včera
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
19. května 2026 21:57
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
Nové podrobnosti o úmrtí člena britské armády během jezdecké show ve Windsoru se objevily v ostrovních médiích. Pád z koně nepřežila čtyřiadvacetiletá vojačka, která se v minulosti zúčastnila i korunovace krále Karla III. Není tedy divu, že panovník na smutnou zprávu také reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková