Praha - Kopírování informací je svaté. Tak zní heslo nového náboženství, které uznalo Švédsko, a jehož první kostely stojí už v USA. Víra kopimismus dostala ve Švédsku zelenou také od ministerstva financí a dostává se jí tak vládní finanční podpory.
Náboženství založil mladý student filosofie Isak Gerson na základu teze, že sdílení informací je svaté. Navíc kopimistická církev tvrdí, že kopyacting, čili sdílení informací kopírováním, je podobné bohoslužbě.
Kopistou se stanete nebo jste, pokud věříte, že informace by měly být zdarma a neomezeně rozšiřovány. Náboženství odmítá soukromé vlastnictví vědomostí ve všech formách. Nesouhlasí se zákony proti kopírování u všech typů médií, jako jsou hudba, filmy, televizní seriály nebo počítačové programy.
První svatba se už konala
Loňském roce si řekli mladý Rumun a Italka své první oficiální "kopíruji tě", a to v srbském Bělehradě. Do tváře si neviděli, protože oba měli na sobě masku, kterou známe v Česku ve spojení s hnutím Anonymous. Hlas měli oba změněný hlasovým modulátorem, ale ve svém slibu uvedli, že doufají v kopírovaní a kombinování jejich DNA a vytvoření nového člověka.
Bohy ani svaté nemají, pouze kopírování
Kopisté nevěří v žádné bohy nebo nadpřirozené bytosti. Jejich symboly jsou klávesové zkraty CTRL+C a CTRL+V, které se využívají pro kopírování a vkládání textu či dat. Nemají desatero přikázaní jako křesťané, ale pouze několik zákonů. Jeden zákon říká, že "Vědění je vše", jiný pak že "Koloběh informací je svatý" či "Akt kopírování je svatý".
Gerson už odmítl jakékoliv spojení jeho náboženství a internetové stránky Pirate Bay, která poskytuje filmy, hudbu a televizní seriály zdarma na internetu.
Související
Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
Podniky a služby po celém světě se vzpamatovávají z globálního výpadku
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Návrat zimního počasí už je na obzoru. Meteorologové prozradili podrobnosti
před 1 hodinou
Senzační zlato. Maděrová zastoupila zklamanou Ledeckou v paralelním obřím slalomu
před 1 hodinou
ANO si udržuje stabilní podporu i po volbách, ukazuje nový průzkum
před 2 hodinami
100 let od vzniku Osvobozeného divadla. Nebálo se postavit totalitnímu režimu
před 3 hodinami
Olympijská kolekce českých sportovců ve světě zaujala. Řadí je k těm nejpoutavějším
před 3 hodinami
Česko by mohlo dětem zakázat sociální sítě. Babiš se tomu nebrání
před 4 hodinami
Počasí s varováním. Meteorologové upozornili na náledí
před 5 hodinami
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
před 6 hodinami
Ceny kritiky vyhrálo drama Sbormistr. Pro dvě sošky si přišel Dužan Duong
před 6 hodinami
Napadení před hernou v Chebu vyšetřuje policie. Jeden z mužů utrpěl vážná zranění
před 7 hodinami
Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař
před 7 hodinami
Trump nechápe, že se na olympiádě bučelo na Vance. Lidé ho prý mají rádi
před 9 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu došlo ke slabému zemětřesení
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera