Asi třetina dospělých nemá zabezpečený přístup do mobilu, ukázal výzkum

Více než 30 procent dospělých nemá nijak zabezpečený přístup do svého mobilního telefonu. S věkem klesá povědomí o informační bezpečnosti. Vyplývá to z dat, která shromáždili výzkumníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Ilustrační foto

Soustředili se na povědomí o biometrii, tedy systémech založené na unikátních charakteristikách, jako je otisk prstu nebo duhovka. Systémy nacházejí uplatnění při zabezpečení cestovních dokladů nebo mobilních telefonů. Výsledky ČTK poskytla Gabriela Peringerová z univerzitního odboru komunikace.

Průzkum zahrnul 2341 dospělých respondentů a 363 žáků základních a středních škol . Informační technologie využívají nejčastěji mladí lidé. Po padesátce míra využívání výrazně klesá. Mezi sedmdesátníky a staršími klesá podíl aktivních uživatelů internetu k 39 procentům. "Platí přitom, že senioři používají internet buď každodenně, nebo v podstatě vůbec," uvedla vedoucí projektového týmu Marcela Petrová Kafková.

Data ukázala, že senioři jsou různorodou populací a jejich znalosti se velmi liší. Seniorky jsou mírně aktivnějšími uživatelkami než senioři, jejich znalosti jsou však nižší. Zlomový věk je padesátka. "U žen bez maturity je riziková již skupina starší 50 let, u mužů bez maturity výrazně klesají znalosti po dosažení 55. roku života,“ shrnul člen výzkumného týmu Tomáš Doseděl. U lidí s vyšším vzděláním se snížení znalostí projevuje až po šedesátce.

Více než 30 procent dospělých nemá zabezpečený přístup ke svému mobilu. Mezi nezletilými jde zhruba o dvě procenta uživatelů, v nejstarší skupině je jich 72 procent. Z těch, kteří mobil nějak zamykají, má 35 procent nastavený PIN nebo heslo, 17 procent využívá spojování bodů, 28 procent má nastaveno rozpoznávání otisku prstu, pět procent rozpoznání obličeje a jedno procento rozpoznání duhovky oka. Biometrické metody přinášejí podle odborníků vyšší míru zabezpečení.

Zhruba dvě třetiny respondentů se domnívají, že na základě ukradených dat lze vytvořit funkční kopii otisku prstů, více než polovina věří, že stačí oddělit příslušnou část těla a použít ji k odemknutí. "V ideálním případě by neměl fungovat ani jeden z uvedených postupů. V biometrických systémech nebývá uložen celý otisk prstu, ale jen jeho vybrané charakteristiky. Systém by také měl provést tzv. test živosti, aby odhalil podobné pokusy o podvrh," uvedl Doseděl.

Témata: mobily | EuroZprávy.cz

EU chce jednotnou nabíječku USB-C pro všechny telefony a tablety

23.09.2021 14:33 Aktualizováno Na dobití jakéhokoli mobilního telefonu či tabletu prodávaného v Evropské unii by měla v budoucnu…

Čeká Česko televizní revoluce? IP TV na vzestupu, pozemní vysílání se může…

22.09.2021 14:38 Aktualizováno Televizní signál prostřednictvím internetové televize IP TV v současnosti přijímá pětkrát více…

VIPER bude pátrat na Měsíci po vodě u kráteru Nobile na jižním pólu

21.09.2021 15:23 Americká vesmírná agentura NASA vybrala na Měsíci lokalitu, kde má za dva roky začít pátrat po vodě…

Na zemi se z vesmíru vrátila čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon

19.09.2021 08:10 V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země…

Ingenuity čeká na Marsu rizikový pokusný let

17.09.2021 21:05 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA se na Marsu chystá ke 14. letu, který…

Na Zemi se vrátili tři čínští kosmonauti. Strávili 90 dní na vesmírné…

17.09.2021 08:14 Tři čínští kosmonauti se dnes bezpečně vrátili na Zemi poté, co strávili 90 dnů na čínské vesmírné…

Milník v dobývání vesmíru. Do kosmu poprvé odletěla civilní posádka bez…

16.09.2021 12:00 Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX dnes z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla na…

Apple představil iPhone 13 a nové Apple Watch

14.09.2021 21:55 Aktualizováno Americká technologická společnost Apple dnes představila novou generaci svých chytrých telefonů…

iPhony měly závažnou chybu, umožnila nepozorovaný přístup hackerům

14.09.2021 08:23 Izraelská kybernetická společnost NSO Group vyvinula softwarový nástroj, s jehož pomocí bylo možné…

Astronauti připravují vně ISS instalaci nových solárních panelů

12.09.2021 15:59 Astronauti Evropské kosmické agentury (ESA) Thomas Pesquet a japonské agentury JAXA Akihiko Hošide…

Související:

Právě se děje

reklama