Astronauti americké vesmírné agentury NASA Michael Hopkins a Victor Glover dnes vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do otevřeného kosmického prostoru, aby provedli úpravy chladicího systému na povrchu stanice. V plánu mají rovněž několik dalších oprav, jejich pracovní směna bude trvat kolem šesti a půl hodiny.
Astronauti přepnuli svoje skafandry na napájení z baterie ve 14:14 SEČ, odkdy NASA počítá oficiální zahájení výstupu. Úpravy hadic chlazení měli podle původního plánu dokončit astronauti již při předchozí pracovní směně před týdnem, nakonec se však tento plán musel odložit. Práce na energetickém systému stanice se totiž tehdy protáhly více, než se očekávalo.
Vedení nynější sedmičlenné mise na ISS proto rozhodlo, že Gloverovi s Hopkinsem nařídí ještě jeden výstup mimo stanici nad původní plán. Chce totiž dokončit seznam nutných prací ještě předtím, než astronauti zamíří na jaře zpátky na Zemi.
Glover s Hopkinsem, kteří přiletěli na ISS na palubě plavidla Dragon soukromé společnosti Space X, dnes vypouštěli toxický čpavek z několika hadic, které nainstalovali jejich předchůdci před několika lety kvůli zjištěnému úniku v chladicím obvodu stanice. Museli přitom dávat velký pozor, aby se jim čpavek nedostal do skafandrů a nevnesli jej následně zpět do stanice. Astronauti proto na vypuštění hadic používali dlouhé nástroje a drželi se v bezpečné vzdálenosti od trysek, kudy čpavek unikal.
Glover a Hopkins mají na programu například přesun jedné z hadic chladicího systému na jiné místo na povrchu stanice, výměnu antény přijímající signál z kamer na helmách skafandrů, instalaci zpevnění tepelného štítu u vstupu do stanice či zapojení několika datových kabelů.
Pro nynější sedmičlennou americko-rusko-japonskou posádku ISS se jedná o pátý výstup do otevřeného kosmu. Pokud nedojde k nepředpokládaným událostem, tak bude i posledním.
9. června 2026 13:22
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
Související
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
První zdravotní evakuace v historii. NASA stahuje astronauty z ISS domů
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 1 hodinou
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 2 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
včera
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
včera
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
včera
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
včera
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
včera
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
včera
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
včera
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
včera
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
včera
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
včera
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
27. června 2026 21:58
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.
Zdroj: Jan Hrabě