Cukrovka a covid-19: Který typ představuje větší problém? Studie má zajímavé závěry

Mezi rizikové faktory při nemoci covid-19 patří přidružené choroby, mj. také cukrovka, u které rozlišujeme dva typy. Britští lékaři a odborníci se v nové studii pokusili vyhodnotit, který typ diabetu představuje větší problém pro pacienty nakažené koronavirem SARS-CoV-2.

Diabetes je pokládán za civilizační chorobu, která vzniká v závislosti na negativních jevech současného způsobu života. Ve většině případů je vznik cukrovky spojován se stresem, nevhodnou stravou a nedostatkem pohybu, které vedou k obezitě. V takovém případě jde o diabetes 2. typu. Pouze 8 % diabetiků má onemocnění na základě vrozených genetických dispozic, tzv. diabetes 1. typu.

Podle studie zveřejněné deníkem Guardian mají právě diabetici 1. typu až 3,5krát vyšší pravděpodobnost úmrtí na covid-19 než zdraví lidé. Diabetici druhého typu, kteří sice inzulin produkují, ale z nějakých příčin klade organismus překážky, umírají dvakrát častěji ve srovnání se zdravou populací. Až 92 % diabetiků se řadí právě mezi diabetiky 2. typu.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se v současné době v České republice nachází přes 900 000 registrovaných diabetiků a naprostá většina trpí diabetem 2. typu. V Evropě si právě Česká republika drží prvenství v nejvyšším počtu diabetiků v celé populaci a na jeho následky ročně zemře až 22 tisíc lidí.

Podle britské NHS je určujícím faktorem vyššího rizika úmrtí diabetiků 2. typu věk, protože se jedná převážně o onemocnění středního a vyššího věku, vzniká často po 40. roce života. Studie není v současné době recenzována, ale podle Guardian bude brzy zveřejněna v prestižním lékařském časopise.

Z lidí, kteří ve Velké Británii zemřeli na covid-19, mělo 7 466 lidí cukrovku 2. typu a 365 cukrovku 1. typu. „Diabetickým pacientům pravděpodobně nehrozí větší riziko nákazy, ale diabetes zvyšuje riziko závažného průběhu nemoci,“ uvedl odborník na infekční choroby Jon Cohen pro Guardian. Studie uvedla, že se úmrtnost diabetiků zdvojnásobila v počátečních stádiích pandemie, a to převážně u mužů.

Související

Cukrovka, ilustrační fotografie

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na cukrovku

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se jeho předepisování na obezitu. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky.

Více souvisejících

cukrovka nemoci věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 41 minutami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

Fiala nechápe návrh prokurátora ICC. Je to děsivé a nepřijatelné, vzkázal

Premiér Petr Fiala (ODS) označil návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za děsivý a nepřijatelný. Fiala to v pondělí odpoledne napsal na sociální síti X. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy