Úřady varují před padělkem léku Ozempic. Lidé se mohou ocitnout v ohrožení života

V Evropské unii přibývá případů výskytu padělků léčivého přípravku pro pacienty s cukrovkou druhého typu, upozornil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Konkrétně jde o přípravek Ozempic. Například v Rakousku se několik lidí ocitlo po užití padělku v ohrožení života. 

Ústav upozornil na množící se výskyty případů podezření z padělání léčivého přípravku Ozempic v Evropské unii, přičemž podotkl, že nemá informace o výskytu padělaných balení na území České republiky. České úřady byly o případech informovány Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA). 

SÚKL připomněl, že přípravek je vázán na lékařský předpis, proto je možné jej legálně získat pouze výdejem z lékárny. U balení, která lidé získají z jiných než legálních zdrojů, není zajištěna jakost, bezpečnost a účinnost léku. 

Ozempic je indikován k léčbě dospělých s nedostatečně kontrolovanou cukrovkou druhého typu jako doplněk k dietním opatřením a cvičení. V poslední době je ovšem zneužíván jako prostředek na hubnutí, s čímž s největší pravděpodobností souvisí fakt, že se na evropském trhu objevily padělky.

Der Spiegel informoval, že v Rakousku se několik lidí po užití padělaného přípravku ocitlo v život ohrožujícím stavu, kdy by bez okamžitého lékařského ošetření hrozila smrt. V pondělí na takové případy upozornila vídeňská policie. 

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky cukrovka Rakousko Policie Rakousko súkl

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy