Univerzální vrtulník AS350 přistál na Mount Everestu. Zahynul v něm Kellner i Collin McRae

Airbus AS350 Écureuil (Veverka) je lehký jednomotorový víceúčelový vrtulník s třílistým nosným a dvoulistým vyrovnávacím rotorem. Vyvinul jej francouzský letecký výrobce Aérospatiale, který se později stal součástí Eurocopter Group. Ve světě byla dosud zaznamenána více než desítka tragických nehod vrtulníků, zahynul v něm nejen český miliardář Petr Kellner, ale i například slavný Collin McRae.

Víceúčelové stroje řady AS350 se vyrábějí od roku 1975 a využívají se k přepravě lidí i materiálu v těžko dostupných terénech, vyhlídkovým letům a slouží i armádě či leteckým záchranným společnostem (v Evropě ovšem pro záchranku vzhledem k jednomotorové koncepci sloužit nemohou.) Jsou využívány například k hašení požárů, postřiku zemědělských plodin, filmování, průzkumu divoké zvěře či geologickému průzkumu.

Model AS350 se vyráběl v letech 1997 až 2012, poté byl nahrazen modernějším modelem H125. Dohromady bylo modelů řady AS350 a z nich odvozených variant dosud vyrobeno přes 6600 kusů a tyto stroje nalétaly přes 34 milionů letových hodin.

Maximální kapacita vrtulníku je šest cestujících a pilot. Pohání ho turbohřídelový motor Turbomeca Arriel, rozpětí rotoru je téměř 11 metrů, výška stroje je přes tři metry. Cestovní rychlost činí 245 km/hod, dolet má 662 kilometrů. Maximální vzletová hmotnost může být až 2250 kilogramů. K jeho výhodám patří všestranná použitelnost i nízké provozní náklady.

Ve světě létá například ve službách francouzského četnictva, rakouské policie, využívají ho i letecké složky maďarských ozbrojených sil či vzdušné síly Ruské federace. V ČR tento typ vrtulníku podle leteckého rejstříku provozuje například letecká společnost DSA.

V roce 2005 AS350 přistál jako první na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu, čímž vytvořil nový světový rekord v přistání a odletu ve vysokohorské poloze. Vrtulník startoval z vojenské základny v nepálské Lukle a na vrcholu 8848 metrů vysokého Mount Everestu zůstal asi dvě minuty. V květnu 2013 byl použit při záchranné operaci na čtvrté nejvyšší hoře světa Lhoce.

Ve světě byla dosud zaznamenána více než desítka tragických nehod vrtulníků AS350. V roce 2007 zemřel při havárii vrtulníku AS350, který sám pilotoval, britský automobilový závodník Collin McRae. V březnu 2018 se Eurocopter AS350 zřítil v New Yorku do řeky East River, z šestičlenné posádky zahynulo pět lidí, zachránit se podařilo jen pilotovi.

Podobné neštěstí se stalo v New Yorku v roce 2009, kdy se vyhlídkový vrtulník AS350 srazil s malým soukromým letadlem nad řekou Hudson. Tehdy zemřelo devět lidí, včetně skupiny italských turistů. Pět lidí zahynulo v červenci 2011 při havárii vrtulníku AS350 v horách na západě Norska. Na palubě stroje byli čtyři pasažéři a pilot. Letos v březnu v útrobách tohoto stroje zahynul francouzský byznysmen Olivier Dassault.

Související

Více souvisejících

vrtulníky Petr Kellner Airbus AS350B

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 35 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 10 hodinami

Počasí se o víkendu oteplí. Teploty porostou až k 7 stupňům

O víkendu se v Česku bude oteplovat. Denní maxima podle meteorologů mohou vyrůst až k 7 stupňům. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy